Legalább tizenkilenc ember meghalt és több mint százan megsebesültek szombaton, amikor bombák robbantak egy temetési menetben: a BBC afgán rendőrségi forrásokra hivatkozva azt írja, hogy három öngyilkos merénylő követhette el az összehangolt támadást – a célpontok pedig azok a gyászolók voltak, akik a pénteken kitört zavargások egyik halálos áldozatát, egy szenátor fiát kísérték utolsó útjára.
Négy nap alatt ez a harmadik erőszakos támadás az afgán fővárosban, ahol egyre inkább úrrá lesz a káosz: szerdán közel 100 halálos áldozatot követelt, és több száz embert megsebesített, amikor ismeretlen tettesek egy robbanóanyaggal feltöltött tartálykocsit robbantottak fel Kabul kormányzati negyedében. A hatóságok és az afgán kormány tehetetlenségét látva pénteken tüntetés robbant ki a fővárosban, ahol a rendőrök és a tüntetők közötti összecsapásokban több ember meghalt, majd ezt követte a szombati merénylet.
Az újabb robbantásokat annak ellenére követték el, hogy a hatóságok több kabuli utcát lezártak, hogy megakadályozzák a tüntetők és a rendőrség közötti véres összecsapások megismétlődését. A hatóságok mindenkit arra kérnek, hogy maradjon otthon, az újabb demonstrációk ugyanis csak célpontot jelentenek az újabb támadásokra készülő és bomlasztásban érdekelt terrorszervezeteknek.
Asraf Gáni elnök Twitteren üzent a lakosságnak: mint írta, „Támadás alatt áll az ország. Erősnek és egységesnek kell lennünk”.
A szombati merényletek áldozatairól eltérő számok jelentek meg: olasz orvosok által működtetett kabuli mentőkórház, ahol számos sérültet kezeltek az elmúlt napokban, közölte, hogy 19 halálesetet jelentettek, és 16 sebesültet szállítottak a kórházba szombaton. A belügyminisztérium szerint viszont hatan haltak meg és nyolcvanheten sebesültek meg. Abdullah Abdullah kormányfő szintén jelen volt a temetésen, nem sérült meg.
Afgán titkosszolgálati források szerint az újabb robbantásokat a tálib, de pakisztáni háttérrel is rendelkező Hakkani-hálózat emberei követték el.
A múltban számos pokolgépes merényletet elkövető tálibok ugyanakkor tagadták, hogy közük lenne az elmúlt napok merényleteihez. Zabiullah Mudzsahid, a tálibok szóvivője szerint az erőszak mögött a kormányon belüli villongások állnak. Eddig a (véres terrortámadásokat általában órákon belül vállaló) Iszlám Állam sem jelentkezett elkövetőként.
Az erőszakhullám tovább bonyolítja az Egyesült Államok és szövetségesei helyzetét, amelyek 3000-5000 fővel kívánják növelni Afganisztánban állomásozó katonáik létszámát – mutatott rá a Reuters brit hírügynökség. Az ENSZ önmérsékletre szólította fel a kormányt, az Egyesült Államok kabuli nagykövete pedig a tüntetők túlkapásai ellen szólalt fel.
„Egy demokráciában helyénvalóak a békés tüntetések, de egyes politikai tényezők ezt az erőszak terjesztésére használták fel, még több halált és szenvedést okozva” – idézi az MTI a nagykövetség közleményét.