Néhány nap alatt az Egyesült Királyságban politikai válsággá terebélyesedett a londoni Grenfell Towerben pusztító tűzvész tragédiája. Theresa May brit miniszterelnököt már eddig is számos bírálat érte azért, ahogy a teljesen kiégett toronyház katasztrófájára reagált. Például sokáig nem találkozott a károsultakkal, amit minisztere biztonsági okokkal magyarázott. Ám eközben II. Erzsébet királynő és Vilmos herceg is a helyszínre látogatott.
A napokban tartott és a konzervatívok számára kudarccal végződő parlamenti választások miatt a miniszterelnök eleve nehéz napokat él át: a tűzvész utáni sorozatos hibák, előnytelen reakciók komolyan veszélyeztetik párton belüli támogatottságát, miközben a baloldali Munkáspárt fellépésével további támogatókat szerez.
A kormányfő pénteken, a BBC Newsnight című műsorának adott interjúja már olyan sokaknál verte ki a biztosítékot, hogy Theresa May helyzete kezd igen szorongatottá válni.
A miniszterelnök az említett interjúban kitért a legfontosabb kérdések elől, és meglehetősen érzéketlennek tűnt. A riporter például feltette Maynek a kérdést, hogy véleménye szerint rosszul ítélte-e meg a közhangulatot, amikor nem találkozott az érintettekkel, a miniszterelnök azonban megkerülte a válaszadást. Panelszerű válaszaiban „rémisztő” katasztrófa történt, és bizonyára rettenetes lehetett az embereknek átélni mindezt.
A riporter felvetette, hogy a károsultak vélhetően hallani akarnak a kormány részéről egyfajta felelősségvállalást, a miniszterelnök azonban csak megismételte: „valami szörnyű történt”. May azt hangsúlyozta, hogy a tűzvész után neki elsősorban azt kellett biztosítania, hogy az érintett szervek rendelkezzenek a kellő támogatással a szükséges feladatok elvégzéséhez. Kitért arra is, hogy mielőbb lezárnák a katasztrófa okainak vizsgálatát, és a kormány rendelkezésre bocsátja a történtek kezeléséhez szükséges pénzügyi forrásokat. Emellett elrendelték az összes ilyen lakóépület teljes biztonsági felülvizsgálatát.
A brit bulvársajtó sem kímélte a miniszterelnököt: a Mirror és (az egyébként inkább a konzervatívokhoz húzó) Daily Mail például azt írta, az „embertelenül” viselkedő Theresa May „kínos” interjút adott, melynek során semmi jelét nem mutatta az empátiának.
Damian Green államtitkár szinte azonnal védelmébe vette a brit miniszterelnököt: a BBC egy másik műsorának nyilatkozva kijelentette: szerinte „rettenetesen tisztességtelenek” a kritikák, és kiemelte, hogy Mayt is ugyanúgy megrázta a tragédia, mint mindenki mást.
Leszögezte, hogy pénteken áldozatokkal, lakosokkal és önkéntesekkel találkozott a kormányfő, valamint ellátogatott egy kórházba, ahol a sérülteket kezelik.
Úgy tűnik azonban, hogy mindez nem elég a bírálatok megfékezésére: pénteken a katasztrófa helyszínére látogató Mayt végül a rendőrök kísérték be egy autóba a dühös tömeg elől, miközben záporoztak rá a „gyáva!” és „szégyellje magát!” kiáltások.
Ráadásul – mint mi is beszámoltunk róla – éppen a kormányfő fent említett látogatásai közben volt hangos a sajtó attól, hogy tüntetők hatoltak be a londoni Kensington and Chelsea kerület tanácsának épületébe, tiltakozva amiatt, hogy a tűzvész károsultjai nem kaptak biztosítékokat lakhatásuk mielőbbi megoldására. Többen be is hatoltak az irodahelyiségekbe, a tanácsi épületen belül kisebb összetűzés is volt a tiltakozók és a biztonságiak, valamint a rendőrök közt. A károsultak azt kiabálták, hogy igazságot akarnak. Sokan közülük olyan pólókat viseltek, melyeken az eltűntek fotói voltak.
A politikai felfordulás a baloldalt erősítheti. Ahogy a Politico európai kiadásának szombati elemzőcikke fogalmaz:
„Fair vagy sem, ez az a narratíva, amely egyre erősebbé válik, és ez az, amely megtalálta hangját a munkáspárti Jeremy Corbynban, aki hirtelen úgy tűnik fel, mint korunk vezetője.
Corbyn reakcióját a katasztrófára minden oldalról dicsérték. Csütörtök reggel máris megjelent a színen, hogy a toronyház lakóival találkozzon, vigaszt és együttérzést nyújtva, valamint populista megoldásokat és szenteskedő dühöt mutatva. Még arra is javaslatot tett, hogy a külföldi befektetők közelben lévő, üresen álló otthonait elrekvirálják abból a célból, hogy a bajbajutottakat elszállásolják.”
A JustGiving nevű, adakozásra szakosodott honlap szombati adataiból egyébként kiderült, hogy több mint hárommillió font (több mint egymilliárd forint) gyűlt össze adakozásból a londoni Grenfell Towerben pusztító tűzvész áldozatainak megsegítésére. A helyiek nemcsak pénzt, hanem élelmiszert, ruhákat, vizet és menedéket is felajánlottak azoknak, akik túlélték ugyan a több tucat halálos áldozatot követelő tüzet, de elveszítették otthonukat és ingóságaik nagy része is bennégett a toronyházban – írja az MTI.
A korábbi konzervatív kormány pénzügyminisztere, George Osborne által vezetett Evening Standard című lap emellett további 1,5 millió fontot gyűjtött az áldozatoknak. A brit kormány 5 millió fontos alap létrehozását ígérte, és Theresa May arra is ígéretet tett, hogy három héten belül mindenkinek ismét tető kerül a feje fölé.
A hivatalos közlés szerint péntek kora délelőtt már harmincra nőtt a nyugat-londoni Grenfell Tower toronyházban szerda hajnalban kitört tűzvész halálos áldozatainak a száma. Nem hivatalos pénteki értesülések szerint a halálos áldozatok száma 70 körül lehet, bár ezt a rendőrség egyelőre nem erősítette meg. A londoni rendőrség korábbi tájékoztatása szerint nem biztos, hogy a katasztrófa mindegyik áldozatát sikerül megtalálni és azonosítani, mivel eddig csak hatot sikerült „feltételesen” azonosítani.
A műszaki vizsgálat jelenleg a 127 lakásos épület tavaly befejeződött felújítására összpontosul. A toronyházat a renoválás során külső hő- és esőszigetelő burkolóelemekkel látták el, és a szakértők azt próbálják kideríteni, hogy ezek alapanyaga mennyire volt tűzálló.
Nagy-Britanniában négyezer hasonló toronyház épült az 1960-as és az 1970-es években.