A londoni rendőrség szerint legalább hat ember halt meg a szombat esti londoni merényletekben a három támadón kívül – közölte vasárnapra virradóra Mark Rowley, a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának parancsnoka. A BBC honlapján vasárnap délelőtt már arról írt, hogy hétre emelkedett a terrortámadás áldozatainak száma.
A portál szemtanúkat idéz, akik látták, amint a támadók a hídon a gázolás után kiugráltak a fehér furgonból, és a piac felé rohantak. A furgon előtte körülbelül óránként 80 kilométeres sebességgel hajthatott a járókelők közé. Holly Jones, a BBC riportere, aki a támadás idején a hídon volt, arról számolt be, hogy az autó éppen mellette kifarolt, aztán öt-hat embert ütött el, kettőt előtte és hármat mögötte.
Vasárnap reggel a londoni Sunday Times szerkesztője ezt a képet twittelte a London Bridge egyik hídfőjénél lévő kereszteződésben otthagyott furgonról, ahol jelenleg is dolgoznak a helyszínelők:
A képek alapján a furgon egy akár egyetlen órára is kibérelhető Hertz bérteherautó.
A késelés (Borough Market) és a gázolás (London Bridge) helyszíne:
A közösségi médiában egy szemtanú fotót posztolt az egyik ártalmatlanná tett elkövetőről. A képen látszik, hogy a férfi robbanómellénynek látszó ruhadarabot visel. Erről később a rendőrség azt állította, hogy nem volt igazi, a megtévesztés céljából viselte a támadó. (Egyelőre úgy tűnik, ez az egy támadó viselt ilyen mellényt.)
A támadás sokkolóan kegyetlen volt: szemtanúk elmondása szerint az óránként legalább 80 kilométeres sebességgel érkező furgon hat méter magasra lökött fel egy járókelőt, a gázolás után a raktérből kiugró támadók azonnal ütni-rúgni kezdték az embereket, majd késeket kaptak elő, és válogatás nélkül szurkáltak mindenkit.
Egy, a látottaktól lebénultan álló nőt a BBC szerint hárman is megkéseltek, másodpercek alatt 10-15 szúrást kapott. A terroristák több bárba is berontottak, ahol a vendégek sörösüvegeket, bútorokat dobáltak feléjük. Egy szemtanú egy terhes nőt is látott a gázolás sérültjei között.
A rendőrség azt feltételezi, hogy három támadó követte el a brit fővárosban, a London hídon és egy közeli piacon a terrorcselekményeket, többen nem voltak. A rendőrség az első riasztás után nyolc perccel végzett velük.
A Guardian szerint a támadókat egy olyan járőrautóval cirkáló rendőrök lőtték agyon, amely hasonló, gyors beavatkozást igénylő esetekre specializálódva járja London utcáit. Az angol rövidítéssel ARV-k (Armed Response Vehicle) számát a 2015-ös párizsi merénylet után emelték meg Nagy-Britanniában. (Ismeretes: a brit rendőrjárőrök alapesetben ma sem viselnek lőfegyvert.) A lap online hírszájtja szerint a piac mellett a terroristák egy pubba és egy étterembe is betörtek, hogy az ott tartózkodókat megtámadják. A lapnak drámai jelenetekről számoltak be a szemtanúk: a vendégek igyekeztek megakadályozni azt, hogy a támadók, akik könnyű célpontokat kerestek, bejussanak ezekre a helyekre.
Mindez igen gyorsan történt. A késes ámokfutás szombat 22.08 perckor kezdődött, a három támadót a rendőrség 22.16 percre már lelőtte.
Az egyik vendég a Twitteren olyan videót tett közzé, amelyen látható, ahogy a támadókat kereső rendőrök érkeznek az egyik helyi kocsmába.
Mark Rowley, a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának parancsnoka szerint eleinte úgy látszott, a támadók öngyilkos merénylők által használt mellényt viseltek, de kiderült, hogy nem így volt.
A rendőrség most azt próbálja megállapítani, hogy az elkövetőknek milyen kapcsolatai lehettek.
A terrorcselekmények után több mint harminc sebesültet szállítottak kórházba – közölte vasárnap reggel a londoni mentőszolgálat. Azóta ezt a számot pontosították: 48 embert ápolnak a londoni kórházakban, aki a terrortámadás során sebesült meg. Közöttük van két francia állampolgár is – értesült a Reuters.
Peter Rhodes, a mentőszolgálat egyik igazgatóhelyettese elmondta, hogy több embert könnyebb sebesülésekkel a támadások helyszínén láttak el. Az igazgatóhelyettes szerint egyébként mentőegységeiket szombat este 10 óra 7 perckor riasztották. Az első mentőautó hat perccel később már a helyszínen volt.
A londoni Daily Telegraph egy kora reggeli online cikkében azt írja: a brit politikusokra máris nagy nyomás nehezedik, hogy a jövő héten esedékes parlamenti választásokat halasszák el. A választások sorsdöntők abból a szempontból, hogy miként készül fel a brexitre, és hogyan alakítja majd sorsát az Európai Unión kívül Nagy-Britannia.
A Scotland Yard vasárnap hajnalban hivatalosan terrorcselekménynek nyilvánította a London hídon történt gázolást és a közeli piac, a Borough Market melletti késeléses támadást.
A londoni rendőrség bejelentése előtt nem sokkal Theresa May miniszterelnök is utalt a terrortámadás lehetőségére, közölve: a hatóságok „potenciális terrorcselekményként” kezelik a történteket. A merénylet miatt újra ülésezett a Cobra nevű válságtanács, May pedig várhatóan közleményt ad ki a támadással kapcsolatban.
Március vége óta ez a harmadik terrortámadás Nagy-Britanniában. Március 22-én egy magányos merénylő járművével nagy sebességgel a gyalogosok közé hajtott a londoni Westminster híd járdáján, majd kocsijából kiszállt, s a parlament épületénél késsel megölt egy rendőrt. Annak a támadásnak a rendőrrel együtt öt halálos áldozata volt. A merénylőt a parlament fegyveres őrsége a helyszínen agyonlőtte.
Nem egészen két hete egy manchesteri popkoncert helyszínén egy öngyilkos merénylő hajtott végre robbantásos merényletet, 22 embert, köztük hét gyermeket megölve.
Együttérzéséről és szolidaritásáról biztosította vasárnap reggeli közleményében a briteket Angela Merkel a szombat esti londoni terrortámadás után.
„Ma minden akadály ellenére egységes az elszörnyedésünk és a gyászunk, de az elszántságunk is” – emelte ki a német kancellár, aki világossá tette, hogy Berlin „szilárdan és elszántan” áll London mellett a terrorizmus elleni küzdelemben.
Trump is reagált a londoni eseményekre, ám ahelyett, hogy részvétét fejezte volna ki, a beutazási tilalom szükségességéről elmélkedett Twitter-üzenetében.
Táviratban fejezte ki részvétét Orbán Viktor a londoni polgárokat érő terrortámadás miatt. „Az Egyesült Királyságot érő támadások különös megrázkódtatást jelentenek minden magyar számára, hiszen az elmúlt évtizedben – munka vagy tanulás céljából – számos honfitársunk választotta az önök gyönyörű fővárosát” – írta a miniszterelnök, leszögezve: Magyarország kormánya és a magyar emberek „továbbra is készek hozzájárulni közös biztonságunk megvédéséhez”. „Ezúton fejezem ki együttérzésemet az áldozatok családtagjainak, a sérülteknek pedig gyors felépülést kívánok” – zárul a magyar miniszterelnök levele.
Szijjártó Péter külügyminiszter közleményben ítélte el a londoni terrortámadásokat, szerinte a merénylet módja és pünkösdi időzítése azt mutatja, hogy a terroristák „semmilyen aljasságtól nem riadnak vissza”, sőt mint mondta, „egyértelmű, hogy keresztény vallásunkat és kultúránkat is el akarják törölni a Föld felszínéről”.
Szijjártó hozzátette, együtt érez a gyászolókkal, a sebesülteknek mielőbbi teljes felépülést kíván – idézi szavait az MTI.
Magyarország londoni nagykövetsége kapcsolatban áll a rendőrséggel. Magyar sérültről ugyanakkor még nem érkezett hír a képviselethez, a követség ügyeleti telefonján (00-44-207-201-3440) segítséget senki nem kért.
A Fidesz frakciója sem mulasztotta el, hogy kedvenc témájára emlékeztessen a hét életet követelő londoni támadás kapcsán: amellett, hogy kifejezte részvétét, a kormánypárt hangsúlyozta, Brüsszelnek meg kell változtatnia az elhibázott, terrorveszélyt hordozó bevándorláspárti politikáját.
Felzárkózott a Jobbik is: a párt közleménye szerint az európai országok hatóságainak az eddigieknél is szigorúbban kell fellépniük az illegális bevándorlás minden formája, a terroristák és az őket finanszírozó terrorszervezetek ellen is.