Soros-törvényt kíván benyújtani egy Benjámín Netanjáhú kormányfő pártjához, a Likudhoz tartozó izraeli képviselő – írta a Háárec. Mindezt azok után, hogy az izraeli kormány visszavonta a magyar plakátkampányt elítélő nagyköveti nyilatkozatot. A minisztérium egyben éles hangon bírálta Sorost, mondván, Izraelt rágalmazó szervezeteket pénzel.
Miki Zohar képviselő szerint az izraeli „Soros-törvény” néhány napon belül a knesszet elé kerülhet. Ebben megtiltanák, hogy bármely olyan személy támogasson izraeli szervezeteket, aki szerintük eközben Izrael-ellenes csoportokat is pénzel. Zohar, hogy még egyértelműbb legyen, hozzátette azt is, hogy szerinte Soros szélsőbaloldali szervezetekkel áll kapcsolatban.
Azonban hogy mit jelent az, hogy Izrael-ellenes csoport, egy olyan országban, amelyet folyamatos emberjogi bírálatok érnek a megszállt területeken való fellépéséért, nehéz kérdés. A jogvédők tapasztalata szerint semmi jót.
A Likud már tavaly elfogadott egy civil szervezeteket megbélyegző törvényt, amelyet sokan példaként említettek a magyar kormány idei civiltörvénye kapcsán. Bár most először a budapesti izraeli nagykövet elítélte a többek által antiszemitának gondolt Soros-féle plakátkampányt, Netanjáhúék gyorsan felsorakoztak inkább az Orbán-kormány mellé.
Az izraeli ellenzék viszont szintén úgy véli, hogy Netanjáhúék csak az antiszemitizmust gerjesztik világszerte a sorosozással.
Az izraeli miniszterelnök egyébként július 18-án érkezik Budapestre. Ezt nagy készülődés előzi meg, miután izraeli kormányfő már harminc éve nem járt Magyarországon.
Ismeretes, hogy Netanjáhú pártja, a Likud és a Fidesz között egyre szorosabb kapcsolat fedezhető fel. Ezek közül csak az egyik Arthur Finkelstein amerikai kampánytanácsadó „munkássága”, aki a negatív, lejárató kampányok tervezésével tett szert kétséges világhírnévre. Mindkét párt olyan fordulatot hajtott végre a belpolitikában, amelyet sokan „illiberális”-ként jellemeznek, és mindketten az erős állam kultuszát tették meg politikájuk sarokkövének. Mindeközben kérdéses, hogy Netanjáhú érdekelt-e bármilyen szinten az izraeli–palesztin békefolyamatban: továbbra is tart az izraeli telepek bővítése, a palesztinok jogfosztása ellen pedig épp azok a civil szervezetek emelik fel leghatározottabban a szavukat, amelyeket az izraeli kormányzat most újabb törvénnyel igyekszik karanténba zárni.