Félsikert értek el a medvék által elkövetett támadások miatt Bukarestben tüntető székelyek: a román hatóságok idén országos szinten 175 nagyragadozó kilövését engedélyezik. Szerdán több mint félezer, elsősorban székelyföldi megyékből érkezett gazda tiltakozott az elszaporodott vadkárok miatt kialakult helyzet ellen a román környezetvédelmi minisztérium fővárosi székhelye előtt. Jól tükrözi az országban tapasztalható felháborodást, hogy polgármesterek, közbirtokossági vezetők, vadásztársulatok képviselői is csatlakoztak a tüntetéshez, amelyen részt vett Hargita, Kovászna, Maros és Brassó megye közgyűlésének elnöke is. Többek között a következő feliratot lehetett olvasni a demonstrálók transzparensein: „Medvét az erdőbe, ne hozzánk a csűrbe!” Többen a medvék által széttépett háziállatok fotóival adtak nyomatékot felháborodásuknak, ugyanakkor olyanok is részt vettek a tüntetésen, akik maradandó egészségkárosodást szenvedtek a vadállattal való találkozás során.
A megmozdulást és a környezetvédelmi miniszterrel való megbeszélést a gyakori medvetámadások és a megnövekedett vadkárok miatt kezdeményezték a székelyföldiek, a régióban ugyanis szinte mindennaposak a medvék által elkövetett támadások, ezért sürgős megoldásra van szükség. A nagyvadak rengeteg kárt tesznek a falusi gazdaságokban, ugyanakkor immár az emberek életére is veszélyt jelentenek: az elmúlt hetekben Hargita megyében több pásztort is súlyosan megsebesítettek a településekre naponta bejáró állatok.
Kovászna megyében ugyanakkor már csaknem kétszer annyi – mintegy 1300 – medve él, mint amennyit a térség el tudna tartani,
tavaly óta a megyei környezetvédelmi ügynökségnél közel 200 esetben jelentettek medvék által okozott károkat, a megyei kórházban pedig hat olyan sérültet kellett ellátni, akiket a nagyragadozó támadott meg. A lakosság körében főleg amiatt lett úrrá a pánik, hogy a medvék rendszeresen ellátogatnak a nagyobb településekre is, a Tusványosként közismert szabadegyetemnek és diáktábornak otthont adó Tusnádfürdő központjában például nemrég fényes nappal sétált egy anyamedve a bocsaival.
Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke Bukarestben elmondta, a helyzet tarthatatlan, naponta több medvetámadás történik. „Számos megelőző intézkedésre van szükség, elengedhetetlen, hogy engedélyezzék a veszélyes egyedek kilövését.
A medvék elszállítása láthatóan nem hozott megoldást, a vadak visszatértek. Hargita megye erdőiben jelenleg mintegy 1200 egyed van, de 400–500-at bírnak el, egyensúlyban kell tartani a medvepopulációt”
– közölte a politikus.
Romániában él a mintegy 17 ezer példányt számláló európai állomány negyven százaléka, ezen belül a kárpáti barnamedvék háromnegyede. Számuk hozzávetőlegesen hat- és nyolcezer között mozog, viszont sokak szerint tízezernél is több a medve az országban. A román környezetvédelmi minisztérium tavaly novemberben felfüggesztette a nagyvadak kilövési kvótájára vonatkozó rendelet kibocsátását – és így a medvék, farkasok, hiúzok és vadmacskák trófeavadászatát is –, miután érdek-összefonódással és visszaéléssel gyanúsították meg azokat a szakértőket, akik a kvótákat megalapozó tanulmányt évről évre elkészítik, közöttük ugyanis számos vadász is van.
A székelyföldi tüntetők képviselőivel folytatott szerdai megbeszélést követően Gratiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter bejelentette: augusztus 15-éig rendeletet bocsát ki az idei év második felére érvényes kilövési keretről, ennek alapján
lehetővé válik 175 veszélyessé vált medve kilövése.
Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke „részsikernek” nevezte a tárgyalások eredményét. Hozzátette, felvetették a vadak által okozott károk megtérítését is, mivel Romániában jelenleg nagyon nehézkes az eljárás és a kifizetések sokat késnek. „Ez az emberek megélhetését jelenti. A miniszter megígérte, hogy ennek is alaposabban utána fog nézni” – részletezte a háromszéki tanácselnök.