Nagy port kavart kedden Jean-Claude Juncker kirohanása az Európai Parlament strasbourgi ülésén. Az Európai Bizottság elnöke azt rótta a képviselők – pontosabban a székek – szemére, hogy nevetségessé teszik az intézményt azzal, hogy mindössze harmincan jelentek meg az ülésen. Tény, a képeket elnézve a 750 uniós képviselőből alig jelentek meg néhányan a máltai elnökség értékelésének idejére.
Kíváncsiak voltunk, vajon a magyar EP-képviselők közül hányan ültek ott Strasbourgban, ha nem voltak ott, mivel igazolták hiányzásukat, és mit gondolnak Juncker szavairól, ezért megkerestük mindegyik politikust ezekkel a kérdésekkel. Sajnos a 21 EP-képviselő közül lapunkat mindössze hat tisztelte meg válaszával. Ha jóhiszeműek akarunk lenni, akkor bizonyára azért nem volt idejük levelezni, mert szerdán még tartott a plenáris ülés. Beszédes ugyanakkor, hogy különösen a fideszesek voltak „elfoglaltak”: közülük senkitől nem kaptunk választ.
Közösségi médiájuk kezelésére azonban jutott idejük, aminek segítségével már mi is képet kaphattunk munkájukról. Facebook-oldala szerint a fideszes Bocskor Andrea például Strasbourgban volt a Vajdasági Magyar Szövetség nyugdíjas és női fórumának tagjaival, illetve vajdasági egyetemistákkal találkozott, akik a szintén fideszes Deli Andor meghívására érkeztek az EP-be. A szintén kormánypárti Hölvényi György Emmanuel metropolitával, a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus franciaországi exarchájával beszélgetett a migráció európai kihívásairól Strasbourgban. Kósa Ádám keddi posztja egy konferenciameghívó volt, szerdán pedig „Al Faihani úrral, a bahreini Emberi Jogi Intézet elnökével” találkozott – feltehetően a francia városban. Deutsch Tamás Kovács Bélát figyelmeztette, hogy Strasbourgban ülésezik az EP, feltehetőleg tehát a politikus tisztában volt kötelezettségeivel. Mivel Kovács Béla önmaga tisztázására olyan képet töltött fel, amin kedden még Brüsszelben olvasgatott újságot, ő biztosan nem volt ott Strasbourgban. Válaszok, közösségi média vagy bejegyzés híján Schöpflin Györgyről, Gál Kingáról, Gyürk Andrásról, Szájer Józsefről, Pelczné Gáll Ildikóról, Erdős Norbertről és Tőkés Lászlóról sem tudni, merre jártak kedden. A Párbeszéd politikusa, Jávor Benedek e-mail címéről visszapattant a megkeresésünk, és a DK-s Molnár Csaba sem válaszolt kérdéseinkre.
Vannak azért pozitív példák is. A jobbikos Balczó Zoltán és a független Morvai Krisztina válaszaiból kiderül, hogy mindketten ott voltak a szóban forgó ülésen. „Nem értem, miért pont most kedden tűnt fel neki, hogy harmincan vannak az ülésteremben, miközben nyolc éve, amióta EP-képviselő vagyok, ez a szokványos létszám.
Kivéve persze a szavazást, amikor telt ház van – már csak azért is, mert a szavazógép igazolja a napidíjhoz szükséges jelenlétet”
– írta lapunknak Juncker kirohanásáról Morvai Krisztina.
Niedermüller Péter ugyancsak tanúja volt a történteknek: „Juncker nem biztos, hogy a megfelelő kifejezést használta, de a felháborodását értem. Ami igazán felháborító, az azonban a néppárti frakció elnökének, Manfred Webernek a kijelentése, aki szerint ők azért nem vettek részt az ülésen, mert nem kívánnak tapsolni valakinek, aki belekeveredett a Panama-papírok botrányba” – vélte a DK-s politikus.
Szanyi Tibor elismerte, hogy ő sem volt jelen az ülés említett szakaszán egyéb hivatalos elfoglaltságai miatt. Az MSZP-s képviselő szerint Juncker és Antonio Tajani EP-elnök konfliktusa miatt a történtek intézményközi vitának tűnhetnek, valójában a Fideszt is soraiban tudó Európai Néppárt két vezetőjének nézeteltéréséről van szó, hiszen az EP-ben is jobboldali vezetés van. Szavait így zárta:
„Az egész cirkusz halál felesleges és kártékony volt”.
A szocialista Ujhelyi István széke ugyancsak üres volt Juncker felszólalásánál, a képviselő ugyanis tárgyalt abban az időben. Egyúttal emlékeztetett rá, az ülések reggel kilenctől gyakran éjfélig is eltartanak, így az ülésteremben általában az érintettek szoktak ülni.
Meszerics Tamás szintén egy munkacsoporti ülésen vett részt, ugyanakkor úgy vélte, a máltai elnökség semmi látványos eredményt nem produkált – ami egyébként összhangban volt Juncker szándékaival. „Ezután a fél év után nem várható el egy újabb politikai izgalom” – összegzett az LMP-s politikus.