Belebukhat a korrupcióba az izraeli miniszterelnök

Benjamin Netanjahunak egykori kabinetfőnöke és bizalmasa lehet a veszte, aki vádalkut kötött a hatóságokkal.

2017. 08. 04. 14:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szorul a hurok Benjamin Netanjahu nyaka körül. Miután csütörtökön a rendőrség közölte, hogy kétrendbeli korrupcióval, csalással és hivatali visszaéléssel vádolják az izraeli miniszterelnököt, pénteken vádalkut kötött egykori kabinetfőnöke, Ari Harow is. A férfit ugyancsak korrupcióval, hivatali visszaéléssel, zsarolással és pénzmosással gyanúsítják, ám az értékes információkért cserébe megúszhatja a börtönt hat hónap közmunkával és nagyjából 50 millió forintnak megfelelő pénzbüntetéssel. A kormányfőnek van mitől félnie, és alighanem hátba szúrásként éli meg, hogy Ari Harow kitálal, hiszen a férfi egyik főtanácsadója és legközelebbi bizalmasa volt.

Benjamin Netanjahunak két ügy miatt fájhat a feje. Az egyik, hogy ő és felesége több millió forintnak megfelelő értékben ajándékokat, például szivart, pezsgőt, ékszert és különleges vacsorákat fogadtak el Arnon Milchan hollywoodi producertől-üzletembertől. Az izraeli miniszterelnök szerint baráti alapon, és az kétségtelen is, hogy 11 millió dollárra becsült vagyonával nem szorul rá az efféle csecsebecsékre (bár ez feleségét sem tartotta vissza például attól, hogy a miniszterelnökségen kiürült üvegeket visszaváltassa és a pénzt eltegye). A gond csak az, hogy cserébe ő is tett szívességeket, például legalább háromszor vetette be befolyását John Kerry korábbi amerikai külügyminiszternél, hogy Arnon Milchan amerikai vízumot kapjon. A másik ügy a súlyosabb, és itt jön a képbe Ari Harow. A kabinetfőnök számítógépén talált hangfelvételek tanúsága szerint Benjamin Netanjahu arról egyeztetett Arnon Mozesszel, a Jediót Ahronót című lap vezetőjével, hogy ha pozitív színben tüntetik fel a miniszterelnököt, akkor cserébe üzleti előnyt biztosítanak neki. A Jediót Ahronót Izrael legolvasottabb újságja, ezért nagy befolyással bír, ugyanakkor általában meglehetősen kritikus a kormányfővel szemben. Benjamin Netanjahu persze mindent következetesen tagad, azonban az új koronatanúval, aki állítólag mindkét ügyben fontos információkkal bír, komoly bajba kerülhet. Ráadásul közben a kormányfő körmére ég a németektől rendelt tengeralattjárók miatt kirobbant botrány is, amiben ugyan nem szerepel gyanúsítottként, de így is eleget forog miatta a neve. Ennek lényege, hogy kiderült, az 1,5 milliárd dolláros üzletben a tengeralattjárók megépítésével megbízott ThyssenKrupp Marine Systems cég képviselője az a David Simrón, aki egyben a kormányfő unokatestvére, ügyvédje és bizalmasa. 

Benjamin Netanjahu tehát bajban van, a The Jerusalem Post máris arról cikkezett, hogy Izraelben nélküle sem áll meg az élet. Ugyanakkor egyelőre úgy tűnik, hogy a botrányok politikailag következmény nélkül maradnak: a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint pártja, a Likud magabiztosan a legnépszerűbb. A felmérések szerint ha most tartanák a választásokat, a 120 tagú Knesszetben a Likud megőrizné 30 mandátumát, és bár második az ellenzéki Jes Atíd (Van Jövő) lenne kilenc mandátumos erősödéssel, azonban ezt jobbára az ugyancsak ellenzéki Cionista Unió kárára szereznék, azaz a koalíció kitartana, nem jönne össze a kormányváltás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.