Carles Puigdemont: Napok kérdése, és Katalónia kikiáltja függetlenségét

A katalán elnök a BBC-n tett bejelentést.

MN
2017. 10. 04. 5:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Carles Puigdemont a BBC televíziónak adott, szerda hajnalban sugárzott rövid interjúban kijelentette: kormánya vagy ennek a hétnek a végén, vagy a következő hét elején jelenti be Katalónia függetlenné válását Spanyolországtól. Arra a kérdésre, hogy mit tenne, ha Spanyolország beavatkozna és közvetlen irányítása alá vonná Katalóniát, Puigdemont csak annyit mondott, hogy az olyan hiba lenne, amely mindent megváltoztat. Hozzátette ugyanakkor, hogy jelenleg semmiféle kapcsolat nincs Madrid és a katalán kormányzat között.

Puigdemont a BBC-interjúban visszautasította az Európai Bizottság elnökének minapi nyilatkozatát, amely szerint a katalán függetlenségről vasárnap tartott népszavazás Spanyolország belső ügye, és a helyzetet Madridnak a spanyol alkotmányos renddel összhangban kell kezelnie. Jean-Claude Juncker a referendumra reagáló hétfői nyilatkozatában kijelentette azt is, hogy a spanyol alkotmány alapján a katalán népszavazás jogszerűtlen volt, ha viszont a spanyol alkotmánnyal összeegyeztethető módon zajlott volna le, akkor Katalónia kikerült volna az Európai Unióból.

Boris Johnson brit külügyminiszter a katalóniai népszavazásról és a referendumot kísérő erőszakcselekményekről szólva a kormányzó brit Konzervatív Párt Manchesterben zajló éves kongresszusán kijelentette, hogy jóllehet a brit kormányt aggasztja az erőszakos hatósági fellépés, London értelmezése szerint azonban a népszavazás nem volt alkotmányos.

Ugyanígy gondolkodik VI. Fülöp spanyol király is, aki megfogalmazásában továbbmegy: Katalónia szándékosan megy szembe Spanyolország törvényeivel. – A katalán kormány ismétlődően, tudatosan és szándékosan tesz így – jelentette ki az uralkodó kedd esti, rendkívüli televíziós beszédében, két nappal azután, hogy Katalóniában az alkotmánybíróság felfüggesztő ítélete ellenére népszavazást rendeztek a függetlenségről. Szerinte semmibe vették a szeretetet és a szolidaritást, amely egyesítette és egyesíteni fogja a spanyolok összességét. Hozzátette: elfogadhatatlan magatartásukkal veszélybe sodorhatják Katalónia és egész Spanyolország gazdasági és társadalmi stabilitását. VI. Fülöp szerint világosan és nyomatékosan, teljesen kívül helyezkedtek a törvényen és a demokrácián, megpróbálták megtörni Spanyolország és a nemzet egységét és minden spanyol jogát, hogy demokratikusan dönthessen az együttélésről.

Hangsúlyozta: ebben a rendkívül súlyos helyzetben, az állam legitim hatalmainak biztosítania kell az alkotmányos rendet, az intézmények normális működését, a jogállamiság érvényességét és az önrendelkezést Katalóniában.

A spanyol uralkodó kifejtette meggyőződését, hogy úrrá lesznek a nehéz pillanatokon és haladni fognak tovább előre. A három évvel ezelőtt trónra lépő uralkodó először intézett rendkívüli televíziós beszédet a nemzethez. Apja, I. János Károly, uralkodásának 38 éve alatt is csak összesen három alkalommal tett ilyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.