Kudarcba fulladtak vasárnap késő este Berlinben az egyeztetések a CDU/CSU jobbközép pártszövetség, a liberális FDP és a Zöldek első közös kormányának megalakításáról, mert az FDP kivonult a tárgyalásokról – írja az MTI.
„Jobb nem kormányozni, mint rosszul kormányozni” – jelentette ki Christian Lindner, az FDP elnöke a sajtónak nyilatkozva, miután pártja bejelentette, hogy kivonult a tárgyalásokról. Hozzátette, hogy a hetekig tartó megbeszéléseken „nem sikerült megtalálni a közös alapot” Németország modernizációja érdekében, és nem sikerült megteremteni a bizalmat a pártok között.
A pártok színe (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) alapján Jamaica-koalíciónak nevezett kormány megalakításáról október 18-án kezdtek egyeztetést.
Németország előtt három elméleti lehetőség áll: vagy a CDU/CSU kisebbségi kormányt alakít a Zöldekkel, vagy tovább kormányoz a szociáldemokratákkal – bár az SPD már korán leszögezte, hogy ellenzékben marad –, vagy új választásokat kell kiírni – állapították meg a hírügynökségek.
A Reuters szerint miután Angela Merkel bejelentette, hogy a tárgyalások kudarcáról hétfőn napközben tájékoztatja az államfőt – az elnök jogköre új választást kiírni –, ez azt jelenti, hogy a kancellár nem kísérli meg a kisebbségi kormányzást a Zöldekkel.
Mindazonáltal Merkel hozzátette, hogy a CDU/CSU kész folytatni a felelősségteljes tárgyalásokat. „Ezen a napon mélyen el kell gondolkodni azon, hogy milyen irányba megy tovább Németország. Mint kancellár minden tőlem telhetőt megteszek azért, hogy az országot jól irányítsuk a következő nehéz hetekben” – jelentette ki Merkel, hozzátéve, hogy sajnálja az FDP döntését. „Már azt gondoltuk, hogy jó úton haladunk egy megállapodás felé. Sajnálom – tiszteletben tartva az FDP döntését –, hogy nem tudtunk megegyezni” – mondta.
Horst Seehofer, a CSU elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta: „a tárgyalások kudarca és egy igazi kormány hiánya teher az országnak”.
Reinhard Bütikofer, a Zöldek egyik politikusa pedig azt írta a Twitteren a liberálisok döntéséről: „A populista háborgást választották a kormányzati felelősség helyett”.
Angela Merkel egyébként még pénteken úgy fogalmazott: a kormány megalakítása annyira fontos feladat, hogy akkor is küzdeni kell érte, ha a tárgyalás „biztosan kemény lesz”. Hozzátette: minden nehézség ellenére azzal a szándékkal folytatja a megbeszéléseket, hogy a négy párt teljesítse „a választóktól kapott kormányalakítási megbízást”.
Cem Özdemir, a Zöldek társelnöke aláhúzta: olyan kompromisszumokat kell kidolgozni, amelyek „kitartanak négy évig”, a törvényhozási ciklus végéig. Érthető, hogy ez nem megy egykönnyen olyan pártoknak, amelyek korábban „keményen harcoltak egymással” – tette hozzá.
A pártok eddig már egy sor témában egyezségre jutottak, de két nagyon fontos területen, a migráció és a költségvetés ügyében továbbra sem közeledtek az álláspontok. Bevándorlásügyben a vita legfőbb forrása, hogy a kereszténydemokraták azt akarják elérni, hogy évente legfeljebb 200 ezer menekültet fogadjon be Németország – a Zöldek szerint viszont a korlátozás alkotmányellenes.