A 75 éves Mnangagwát a Zimbabwe Afrikai Nemzeti Uniója – Hazafias Front (ZANU-PF) kormánypárt jelölte az államfői tisztségre azután, hogy Robert Mugabe, az ország első vezetője egy katonai puccsot követően lemondott – írja az MTI.
Az új államfő a jövő évi választásig látja el az elnöki feladatokat. „Támogatom mindazt, ami segíti, és ellenzem mindazt, ami károsítja Zimbabwét – ismételte a fogadalom szövegét. – Esküszöm, hogy megvédem és pártolom a zimbabwei nép jogait.”
Ezt követően Constantino Chiwenga tábornok, a katonai puccs vezetője és a biztonsági erők parancsnokai hűséget fogadtak az új elnöknek.
A beiktatáson Edgar Lungu zambiai elnök, Ian Khama botswanai vezető, Filipe Nyussi, Mozambik államfője, valamint Nickey Iyambo namíbiai alelnök is megjelent. A rendezvényen zimbabwei ellenzéki vezetők is részt vettek, köztük a Mozgalom a Demokratikus Változásért (MDC) nevű tömörülést vezető Morgan Tsvangirai.
Bár Jacob Zuma dél-afrikai elnök hiányzott a ceremóniáról, gratulált az új zimbabwei államfőnek, és kijelentette: reméli, hogy Mnangagwa sikeresen vezeti majd országát a Mugabe uralmának végét követő átmeneti időszakban. Zuma a dél-afrikai fővárosban, Pretoriában fogadta Joao Lourenco angolai elnököt pénteken, ezért nem tudott részt venni a beiktatási ünnepségen.
Robert Mugabe azóta állt az ország élén, hogy Zimbabwe 1980-ban kivívta függetlenségét. Kedden a hadsereg és a kormányzó párt nyomására lemondásra kényszerült.
Mint megírtuk, a közelmúltban Mugabe menesztette Mnangagwát az alelnöki pozícióból, és Gucci Grace gúnynéven elhíresült feleségét akarta utódjaként látni. Ezt követően döntött úgy a hadsereg, hogy átveszi az ország irányítását. A harminchét éves állam ezzel története első államcsínyét élte át, és csatlakozott az afrikai országok többségéhez: a kontinensen Zimbabwével együtt már harminchét ma is létező államalakulatban zajlott le sikeres vagy sikertelen puccskísérlet.