Egy palesztin tisztségviselő szombaton elutasította azt az amerikai indítványt, amely szerint izraeli ellenőrzés alatt maradna Jeruzsálem óvárosában a Siratófal (Nyugati fal). Nabíl Abu Rudeina, a palesztin kormány magas rangú tisztségviselőjének szavait a Palesztin Hatóság hivatalos hírügynöksége, a WAFA idézte. A palesztin politikus szerint az amerikai álláspont ismételten azt bizonyítja, hogy Washington teljes mértékben kizárta magát a békefolyamatból, javaslata pedig megszilárdítaná az izraeli megszállást.
Donald Trump amerikai elnök kormányának egyik meg nem nevezett magas rangú tisztviselője Mike Pence alelnök közelgő térségbeli körútja előtt nyilatkozva kijelentette: a Siratófal izraeli ellenőrzés alatt marad azután is, ha végleges békemegállapodás születik Izrael és a palesztinok között. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok nem tud olyan helyzetet elképzelni, amelyben a Siratófal ne lenne Izrael része.
A világörökség részét képező jeruzsálemi óvárosban három vallás – a zsidóság, a kereszténység és az iszlám – szent helyei találhatók: itt emelkedik a Siratófal, az egykori, a rómaiak által lerombolt jeruzsálemi templom védőfalának maradványa, továbbá az Al-Aksza-mecset és a keresztény Szent Sír-templom is, amelyet Jézus hagyományok szerinti sírja fölé emeltek. A Siratófal a zsidók szent helye, amelynek tágabb környezete a jeruzsálemi vallási feszültségek gyújtópontjában található.
Izrael Jeruzsálem keleti, arabok lakta részét az 1967-es hatnapos háborúban elfoglalta, majd annektálta, és egész Jeruzsálemet saját fővárosának tekinti. Ezt azonban a nemzetközi közösség nem ismeri el. A palesztinok jövendő államuk fővárosaként tekintenek Kelet-Jeruzsálemre.
Az amerikai alelnök kedden indul Egyiptomot, Izraelt és Németországot felölelő körútjára.