„Nem, nem fontolgatom” – felelte sommásan az elnök az ezt firtató újságírói kérdésre, amikor Camp Davidből visszatért a Fehér Házba. Muellert amiatt érték bírálatok az amerikai jobboldalról és az elnök korábbi csapatából, mert a kormányzati infrastruktúra biztosításáért felelős, úgynevezett Általános Szolgáltatási Igazgatóságtól (GSA) a Trump hivatalba lépését előkészítő stáb több ezer e-mailjéhez jutott hozzá – írja az MTI.
„Ez nem fest valami jól. Szomorú ügy ez. Nagyon felzaklatta az embereimet” – mondta Trump. „Bár elképzelhetetlennek tartom, hogy bármi is legyen bennük. Mint már mondtuk: nem volt összejátszás. Semmiféle összejátszás nem volt” – húzta alá az amerikai elnök.
Az elnökség átadás-átvételét Trump részéről intéző stáb jogászai szombaton levelet küldtek két kongresszusi bizottságban, melyben azt állítják, hogy Mueller engedély nélkül és nem megfelelő módon jutott a levelezésekhez. Az ügyész szóvivője viszont közölte: jogszerűen jutottak hozzá az e-mailekhez. A GSA is tudatta, hogy Trump csapatából minden érintett aláírta, tudomásul veszi, hogy a kormányzati szervereken áthaladó kommunikációt ellenőrizhetik és meg is őrizhetik. Szó sem volt arról sem, hogy bármilyen ezzel kapcsolatos hatósági kérést a GSA csak Trump csapatán keresztül intézhetne, ahogyan azt az átadás-átvételt intéző stáb jogásza állítja – tudatta a GSA.
Mueller leváltásának lehetősége mindazonáltal sok politikusnál megkongatta a vészharangot. Ellenzéki demokraták szerint alkotmányos válsághoz vezetne, ha Trump leváltaná a kampányának ügyeit vizsgáló ügyészt. Még republikánus politikusok is arra az álláspontra helyezkedtek, hogy „hiba” volna Mueller elmozdítása.
Az igazságügyi minisztérium kétpárti egyetértéssel májusban Robert Mueller volt FBI-igazgató személyében különleges ügyészt nevezett ki az állítólagos orosz befolyásolási kísérlet vizsgálatára. Donald Trump akkor közleményben hangsúlyozta: a vizsgálat megerősíti majd, hogy nem volt összejátszás választási kampányának munkatársai és orosz tisztségviselők között.