Carles Puigdemont leváltott katalán vezetőt nevezte meg hivatalos jelöltként Katalónia elnöki posztjára Roger Torrent, a katalán parlament elnöke hétfőn barcelonai sajtótájékoztatóján. A politikus elmondta: a múlt héten egyeztetett a helyi törvényhozás pártjaival, amelynek eredménye az lett, hogy Puigdemont az, aki a legnagyobb támogatásnak örvend. A házelnök bejelentette azt is, hogy találkozót kezdeményez Mariano Rajoy spanyol miniszterelnökkel Katalónia jelenlegi „rendellenes” helyzetéről – írja az MTI.
A spanyol miniszterelnök még múlt hétfőn Madridban közölte: még ha a katalán parlament újra is választaná Carles Puigdemont leváltott elnököt, Brüsszelből nem tudná betölteni hivatalát, anélkül pedig nem alakulhat meg az új kormány sem. Mariano Rajoy abszurdnak nevezte, hogy Puigdemont a távolból akar ismét elnök lenni. Később a spanyol sajtóban megjelent a katalán parlament jogászainak állásfoglalása, amelyben azt írták, Carles Puigdemont nem lehet a távolból elnökjelölt. A jelentésben a szakértők elutasították annak lehetőségét, hogy internetes (Skype) kapcsolaton keresztül vegyen részt az elnökválasztáson a tavaly október végén leváltott függetlenségpárti elnök, ahogy azt is, hogy egy másik képviselőt kérjen fel programbeszéde felolvasására.
Ugyancsak hétfőn a spanyol ügyészség európai elfogatóparancs ismételt kiadását kérte a madridi legfelsőbb bíróságtól Puigdemont ellen. A kérelem indoka, hogy a katalán politikus csaknem három hónap után elhagyta Brüsszelt, ahova a spanyol igazságszolgáltatás elől menekült.
A volt elnök Dániába utazott, ahol egy konferencián vesz részt a koppenhágai egyetemen. A kétnaposra tervezett úton dán politikusokkal is találkozik.
Belgiumban a bíróság mérlegeli a kiadatást az európai elfogatóparancs alapján, Dániában viszont nem.
A spanyol ügyészség újabb indítványáról Pablo Llanera bíró dönt – ő az, aki december elején úgy határozott: visszavonja a még novemberben kiadott európai elfogatóparancsot Puigdemont és leváltott kormánya négy tagja ellen. Döntését egyebek mellett azzal indokolta, hogy a politikusoknak, úgy tűnik, szándékukban áll visszatérni Spanyolországba, mivel jelöltek a katalán parlamenti választásokon. Illetve hogy az európai elfogatóparancsot még a spanyol központi büntetőbíróság adta ki, az ügy azonban azóta onnan átkerült a legfelső bíróságra, ő maga pedig egységes eljárást szeretne lefolytatni.
A spanyol legfőbb ügyész még 2017. október 30-án kezdeményezett eljárást a politikusokkal szemben lázadás, zendülés, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt – arra hivatkozva, hogy „döntéseikkel és tetteikkel az elmúlt két év során intézményi válságot idéztek elő, amely a függetlenség egyoldalú kinyilvánításában tetőzött az alkotmány teljes semmibevételével október 27-én”.