Hét hónapja már, hogy véres ostrom után sikerült kiverni a terroristákat Moszulból, az Iszlám Állam akkori iraki fellegvárából. A porig bombázott város romjai alól a mai napig kerülnek elő holttestek, ám a településbe lassan visszatér az élet. Moszultól mindössze 15 kilométerre fekszik Basika városa, ahol az Ökumenikus Segélyszervezet is tevékeny részt vállal abból, hogy az elűzött menekültek visszatérhessenek otthonaikba.
– Az egykor hatvanezres Basikában főként keresztények és a jazidi kisebbség tagjai éltek, az Iszlám Állam hódításai miatt azonban teljesen kiürült a település. A várost 2016 októberében foglalták vissza a terrorszervezettől, azóta már viszonylag sokan, mintegy 30 ezren visszatelepültek – jelentette ki lapunknak az ökumenikusok nemzetközi programjának éppen Irakban tartózkodó vezetője, Bálint Gábor. Munkájukról elmondta, hogy az Ökumenikus Segélyszervezet már 2014 – tehát az Iszlám Állam megjelenése – óta támogatja a menekülteket Irakban, kiemelten is az üldözött keresztényeket. A fent említett Basikában most megnyitott Visszatelepülőket Támogató Központtal és a humanitárius segélyekkel a céljuk a visszatérés segítése, a helyben maradás támogatása. És hogy hogyan végzik mindezt?
A szervezet elsősorban a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával, annak Hungary Helps (Magyarország Segít) programja keretében mintegy 500 millió forintból nyújt segítséget. Bálint Gábor azonban rámutatott, hogy pénzt közvetlenül senkinek nem adnak, a magánházak építéséhez építőanyagot kapnak a családok, az iskolák újjáépítéséhez pedig ők alkalmaznak helyi szakembergárdát. Sőt, még arra is figyelnek, hogy a többi segélyszervezettel is koordináljanak, nehogy valaki többet vagy kevesebbet kapjon. Munka persze akad bőven. Mint arról az ökumenikusok munkatársa beszámolt, Basikát ugyan viszonylag megkímélte a háború – más települések lényegében eltűntek –, így is 214 olyan épület van, amely teljesen elpusztult. – A térségben például sokan éltek az olajfa ültetvényekből, ám ezek az elmúlt években öntözés és gondozás híján kiszáradtak, vagy az Iszlám Állam irtotta ki a növényeket, így a megélhetést is újra meg kell teremteni. Óriási problémát jelent a vízellátás hiánya is, de áram is legfeljebb négy órára van egy nap. Nem beszélve arról, hogy az éjszakák még meglehetősen hidegek, és nincs mivel fűteni – sorolta a kihívásokat.