Megkövette a magyarokat „fellógatós” kijelentéséért a román exkormányfő

A diszkriminációellenes tanács kötelezte bocsánatkérésre a megbukott miniszterelnököt.

2018. 02. 01. 10:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilvánosan bocsánatot kért Mihai Tudose volt román kormányfő a magyar autonómiatörekvésekkel és zászlóhasználattal összefüggésben tett „akasztásos, fellógatós” kijelentéséért.

A romániai diszkriminációellenes tanács (CNCD) előtt tett ígéretének megfelelően a két hete lemondott miniszterelnök csütörtökön közösségi oldalán követte meg mindazokat, akiket megsértett nyilatkozatával.

„Ezúton is nyilvánosan bocsánatot kérek bármilyen közösségtől vagy kisebbség tagjaitól,

akik sértve érezték magukat gyűlöletkeltésre vagy erőszakra való felbujtásként értelmezett nyilatkozatom által. Ez az értelmezés nincs összhangban az én értékeimmel és elveimmel, amelyek a közösségek közötti párbeszéden és tiszteleten alapulnak, és amelyek mentén föl kívánok lépni az intolerancia és gyűlöletkeltés ellen” – olvasható Mihai Tudose Facebook-bejegyzésében.

Hozzátette a szociáldemokrata politikus: a történtek nyomán levonta a tanulságot, miszerint nagyobb figyelmet és szigorúságot kell tanúsítania a nyilvános állásfoglalásaiban annak érdekében, hogy ne adjon teret olyan értelmezéseknek, amikkel maga sem ért egyet. A volt miniszterelnök – akárcsak korábbi nyilatkozatában – ezúttal is azt állította, hogy kijelentésével „mindössze” a törvény betartatásának szükségességére, és az erre hivatott helyi hatóságok felelősségére utalt a román állam hivatalos jelképeinek használatával kapcsolatban.

A román Szociáldemokrata Párton (PSD) belüli hatalmi harcok miatt lemondatott Mihai Tudose nagy felháborodást kiváltó mondata a Realitatea hírtelevízió január 10-ei műsorában hangzott el, amikor az erdélyi magyar pártok közös autonómianyilatkozatáról kérdezték. Tudose egy zászlóállítási kísérletre adott válaszával példázta, miként viszonyul a kezdeményezéshez. Föelidézte: a zászlóállítási kísérletkor is világossá tette, hogy „ha a zászló lobogni fog, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is”.

Kedden a bukaresti diszkriminációellenes tanács meghallgatta az ügyben a volt miniszterelnököt, és nyilvános bocsánatkérésre szólította föl, a politikus pedig erre ígéretet tett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.