A Törökország támogatta ellenzéki milícia bevette Afrín várost

A török kormányközeli televízió szerint összecsapás nélkül nyomultak be a településre, a kurdok ezt tagadják.

MN
2018. 03. 18. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Törökország támogatta Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) nevű mérsékelt ellenzéki milícia vasárnap bevette az észak-szíriai Afrín várost – jelentette be Recep Tayyip Erdogan török elnök a nyugat-törökországi Canakkaléban. Mint fogalmazott: az SZSZH a településen „teljes mértékben átvette az ellenőrzést” a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milíciától. A város bekerítéséről még kedden tájékoztatott a török hadsereg vezérkara. Az Olajág hadműveletről a hadsereg azt írta szombat reggeli Twitter-üzenetében, hogy a civileket, ártatlanokat megkímélik, az afríni kórház ezzel szemben arról számolt be, hogy török ágyúzás érte az épületet.

Erdogan hangsúlyozta: Ankara mindent megtesz annak érdekében, hogy a térséget élhetővé tegye, és a Törökországban tartózkodó afríni menekültek minél hamarabb visszatérhessenek otthonukba. A török haderő a Twitter-fiókján azt közölte, hogy a katonák a városban jelenleg aknák és házi készítésű robbanószerkezetek felkutatását végzik – írja az MTI.

Török hírügynökségi beszámolók szerint az SZSZH délkeleti irányból behatolva rövid idő alatt bevette Afrínt, az előrenyomulás közben pedig gyakran fegyverropogások és robbanások hangja volt hallható a település felől. A török légierő vadászgépei is a levegőben köröztek. A kormányközeli Star TV helyszíni tudósítója arról számolt be, hogy az SZSZH szinte összecsapás nélkül nyomult be a városba. Az Ihlas hírügynökség arról is írt, hogy az SZSZH őrizetbe vette az YPG fegyvereseit, a kurd milícia transzparenseit és plakátjait pedig eltávolította.

Az AFP francia hírügynökség helyszíni tudósítói maguk is megerősítették, hogy a török csapatok és helyi szövetségeseik a város egészét ellenőrzésük alá vonták. Két újságírójuk is a városban van, és arról számoltak be, hogy Afrín mindegyik kerületében török és a törökökkel szövetséges szíriai csapatok vannak az utcákon, és aknamentesítést folytatnak. Az AFP jelentése szerint egy hivatalos épület előtt két török harckocsi áll, a környéken pedig a levegőbe lövöldözve ünnepelnek.

Törökország január 20-án indított offenzívát Afrín térségében a kurd fegyveresek ellen, akiket Ankara terroristának tart. Az YPG milícia a nyugati koalíció egyik legszorosabb szövetségese az Iszlám Állam terrorszervezet elleni harcban, az Egyesült Államok fegyverekkel is támogatta. Ankara arra hivatkozva indította meg a támadást januárban, hogy a fegyverkező kurdok biztonsági fenyegetést jelentenek. Törökország attól tart, hogy ha Szíria északi részén a kurdok bármiféle önállóságot szereznek maguknak, az a Törökországban élő, több mint tízmilliós kurd kisebbség önállósági törekvéseit is felerősíti.

Az Anadolu török állami hírügynökség információja szerint az Olajág hadművelet eddig 3569 „terroristával” végzett. A mintegy 350 ezres Afrín város ostroma hétfőn kezdődött, a török hadsereg és az SZSZH a települést gyakorlatilag körbezárta. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű, brit székhelyű szervezet szerint szerda óta több mint 150 ezer helyi hagyta el dél felé, egy keskeny folyosón keresztül a környéket, és menekült a kormányerők vagy kurd milíciák ellenőrizte területekre.

A kurdok szerint ugyanakkor szó sincs arról, hogy a török csapatok és a velük szövetséges Szabad Szíriai Hadsereg elfoglalta volna Afrínt, jelenleg is folynak a harcok – közölte vasárnap egy magas rangú kurd illetékes az AP amerikai hírügynökséggel. Hádia Júszef azt említette, hogy a kurd milíciák polgári lakosokat menekítettek ki a városból, mert a törökök és szövetségeseik „lemészárolják” a lakókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.