Az utóbbi hónapok szexuális zaklatási botrányai és a nyomukban meginduló úgynevezett Me too kampány után egészen rendkívüli hangulatban telt a nemzetközi nőnap a belga fővárosban. Az Európai Parlamentben több napon át a nők egyenjogúságáról és az őket érő zaklatások megállításáról tartottak szemináriumokat, amelyeken többször is állva tapsolt a meghatódott hallgatóság. A meghívott előadók között főként női politikusok, írók, újságírók, aktivisták voltak, de megjelent Harvey Weinstein egyik áldozata, az olasz filmsztár, Asia Argento is, aki könnyeivel küszködve mesélte el történetét.
A szemináriumok felfokozott légköréből is érződött, hogy elindult a folyamat a változásért, és ebben meghatározó szerepe van a médiának és az online felületeknek, ahol mindenkinek lehetősége van hallatni a hangját. Bár az internet egyrészt eszközt ad az áldozatok és a sértettek kezébe, hogy elmeséljék a történetüket, másrészt a világhálón kiütköznek az egyenlőtlenségek is. Az Európai Unióban ugyanis még mindig tizenkétmillióval több nő nem bír megfelelő digitális tudással, mint férfi.
Argento történetét különösen megrázó volt személyesen meghallgatni. Miután a színésznő a nyilvánosság elé állt azzal, hogy 21 éves korában Weinstein megerőszakolta, Németországba kellett menekülnie a hazájából, az olasz média ugyanis prostitúciónak állította be az esetet, amiért a nő „saját akaratából” ment a producer hotelszobájába. A színésznő azonban elmesélte, hogy a két évtizeddel ezelőtti támadás miatt évekig poszttraumatikus stressz szindrómában szenvedett, ami az életének szinte minden területére kihatott. A meghurcoltatás ellenére azonban Argento azt mondja, élete legjobb döntése volt megnyílni, hiszen így segíthet nőtársainak, akik hozzá hasonló lelki terheket cipelnek.
A média igyekszik ugyan egyre nagyobb figyelmet szentelni a zaklatás problémájának, ám a legfrissebb statisztikák még mindig azt mutatják, hogy van min dolgozni: az EU-ban élő nők 55 százaléka tapasztalt már valamilyen jellegű szexuális zaklatást 15 éves kora óta. A kutatásokból az is kiderül, hogy a támadók a közhiedelemmel ellentétben általában nem vadidegenek, 28 százalékuk közeli barát, 24 százalékuk családtag, 14 százalékuk pedig párkapcsolatban élt az áldozattal. Ráadásul egyelőre hiába a rengeteg mozgalom és a párbeszéd, sajnos még mindig létező jelenség az áldozathibáztatás – emiatt pedig sokan inkább örökre hallgatnak arról, ami történt velük. A szemináriumon ezért a felszólalók mindenkit arra biztattak, ossza meg a történetét másokkal, hiszen azzal, hogy elkezdenek beszélni róla, segítik a változást.
A nemi kvóta kérdését is alaposan körbejárták nőnap alkalmából, és arra jutottak, jelenleg ez a legjobb megoldás, hogy a nők a férfiak dominálta területeken is lehetőséget kapjanak. Cecilia Bonefeld-Dahl, a Digital Europe igazgatója szerint ugyanis – bár ez főként az idősebb generációkra jellemző – a nők 80 százaléka még mindig a hagyományos karrierutakban gondolkozik ahelyett, hogy megragadná a lehetőségeket, ahol később bizonyíthatná kvalitásait.
Ugyanakkor az Európai Parlamentből kilépve az ember gyorsan nagyot koppant a valóság talaján: miközben a szemináriumokon a magasztos témákról adnak elő, alig egy-két sarokkal arrébb meglepően fiatal lányok árulják a testüket a kirakat üvegei mögül.
Zaklatással vádolták meg újságírónők az orosz parlamenti alsóház külügyi bizottságának elnökét
Egyéni tüntetők demonstrálnak felváltva csütörtökön Moszkvában az orosz parlament alsóháza előtt Leonyid Szluckij, a külügyi bizottság elnöke lemondását követelve, akit több újságírónő is megvádolt zaklatással.
Maga Szluckij, aki a Zsirinovszkij vezette Liberális Demokrata Párt tagja, tagadja a vádat, azt állítva, hogy provokálják, és megrendelésre igyekeznek befeketíteni őt. A nemzetközi nőnap alkalmából ugyanakkor közleményben kért bocsánatot azoktól a nőktől, akiket „akarva vagy akaratlanul aggódásra késztetett”.
Az alsóház (állami duma) etikai bizottsága szerdán magyarázatot kért a politikustól a történtek miatt, de az ügyet a testület az elnökválasztás, vagyis március 18. után fogja megtárgyalni, mert mindaddig a képviselők a választókörzeteikben lesznek.
Otari Arsba, az etikai bizottság elnöke közölte, hogy eddig négyen nyújtottak be panaszt a bizottságnál: Farida Rusztamova, a BBC orosz nyelvű adásának riportere, Darja Zsuk, a Dozsgy független tévécsatorna producere, Jekatyerina Kotrikadze, az RTVi tévécsatorna főszerkesztő-helyettese és Kszenyija Szobcsak, a Polgári Kezdeményezés elnökjelöltje, aki maga is részt vett a nőnapi tiltakozáson a parlament épülete előtt.
Az orosz BBC honlapján közölte egy Rusztamova által készített hangfelvétel leiratát, amelyben Szluckij arra kérte, hogy legyen a szeretője. Az újságírónő azt állította, hogy a képviselő fizikailag is közeledni próbált hozzá.
Vjacseszlav Vologyin házelnök közölte, hogy az ügyet megvitatta a frakcióvezetőkkel és a helyetteseivel. Vologyin nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az olykor többéves ügyek a Harvey Weinstein hollywoodi producer botrányai által elindított médiatrend következtében bukkantak a felszínre. Leszögezte, hogy az ilyen ügyeket korábban is mindenképpen tisztázták volna.
„Veszélyesnek tartják a dumában dolgozni? Ha igen, akkor váltsanak munkahelyet” – mondta a házelnök, amikor a parlamentben dolgozó tudósító hölgyeket a nőnap alkalmából köszöntötte.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője nem kívánta kommentálni a február vége felé közbeszéd témájává váló vádaskodásokat.
Pavel Guszev, a Moszkvai Újságírók Szövetségének elnöke az RTVi-nek adott szerdai interjújában kifogásolta, hogy a Szluckijt zaklatással vádoló újságírónők miért nem azonnal hozták nyilvánosságra a történteket, „lealacsonyítva ezzel a szakmájukat”. Azt állította, hogy több újságírónővel és főszerkesztővel beszélt, aki azonnal közzétette volna az ügyet. Kijelentette, hogy az irányítása alatt álló, magas kapcsolatokkal bíró szervezet napirendre tűzi majd a kérdést.
Tamara Pletnyova, az alsóház család-, nő- és gyermekügyi bizottságának elnöke az Eho Moszkvi rádiónak nyilatkozva kijelentette: „Azt mondanám, hogy ezek az újságíró lányok járhatnának tisztességesebben is, felöltözhetnének, hiszen állami intézményről van szó, és nem kellene pucér köldökkel járniuk.”
A nőnap alkalmából csütörtökön a szexuális zaklatásra panaszkodó újságírónőkkel szolidaritását kifejező videót tett közzé a YouTube-on Alekszej Navalnij ellenzéki politikus. Ebben azt állította, hogy Szluckijnak két Bentley luxusautója és egy S kategóriájú Mercedese van, amelyek beszerzésére nem lett volna elegendő a bevallott képviselői jövedelme, emellett még egy 800 négyzetméteres ingatlannal is bír a Moszkvához közeli Rubljovka elitövezetben, amelyhez egy be nem vallott, egyhektáros földterületet is bérelt.
Navalnij emellett a közlekedési rendőrség adataira hivatkozva azzal is megvádolta a parlamenti ellenzéki pártot képviselő Szluckijt, hogy a sofőr vezette Mercedesével tavaly nyár óta 825-ször hágta át a közlekedési szabályokat, ami a vlogger számítása szerint munkanaponként öt kihágást jelent. (MTI)