Kitűnően illusztrálja a Makaóban folyó őrületet annak a politikusnak az esete, aki csak úgy volt volt hajlandó tolni két amerikai mamut szekerét, ha lenyomnak 129 millió dollárt (közel 29 milliárd forint) a Makaói Egyetemnek. No, meg ott van még a kínai Portik Tamás, azaz Töröttfog, aki igazán színessé-szagossá teszi történetet.
Töröttfog
Gúnynevét egy egy autóbaleset után kapta, kétszer meglőtték, és egy húsbárdos támadást is túlélt. Kalandos életéről filmet is forgathattak volna, amit jómaga is így gondolt – innen a párhuzam Portikkal. A kínai gengszter egy jelenetben meg is mutatta valódi hatalmát, mikor a hatóságok nem engedélyezték egy híd lezárását az általa pénzelt film kedvéért, egyszerűen hívta a fiúkat, akik megoldották a hídzárást. A férfit egyébként 14 évre sikerült rács mögé juttatnia a hatóságoknak, sikkasztás és hasonló súlyú bűncselekmények miatt.
Nem nehéz megérteni az őrült tolongást a kelet Las Vegasa környékén, hiszen magyar fejjel felfoghatatlan összegek lecsapolásáról van szó. 2012-ben a nagy kaszinók 38 milliárd dollárt tudtak zsebre vágni a szigeten, amivel bőven maga mögött hagyták a nevadai sivatagot (több mint ötszörös pénzmennyiségről van szó). De mielőtt megjelenhettek „a nagy játékosok” és a pénzlehúzást új szintre nem emelték, addig valódi vad kelet tombolt az egykori portugál gyarmaton. És akik kikaparták „kicsiben” a gesztenyéjüket, hülyék lettek volna hátralépni, amikor megnyílt a McDonald’s.
Az 1999-es hatalomátadás, de még a 2002-es piacliberalizáció előtt is a triádok volt az úr Makaóban. Véres bandaháborúk dúltak az utcákon, míg a tehetetlen és korrupcióval átszőtt vezetésnek sikerült odáig süllyednie, hogy azzal reklámozták magukat: ne izguljon egy turista sem, olyan profik a bérgyilkosok, hogy biztos nem tévesztenek.
Még a tavaly is voltak kisebb kisiklások: egy ügyvédet az utcán vertek meg gyermekei előtt, míg egy helyi kaszinótulaj saját éttermében kapott egy kiadósabb verést, amit később szerelemféltésre fogtak (az úr egyébként Töröttfog nagy riválisa). A legálisnak számító prostitúció miatt az utcákat a mai napig ellepik a testüket áruló nők névjegykártyái, utóbbi mesterség folyományaként pedig az emberkereskedelem is virágzik.
Az utcákon folyó erőszaknak meg kellett szűnnie az amerikaiak megjelenésével. Így valami munkát kellett találni a nehézfiúknak, akik egy mesterséges probléma lefölözésével lettek elhallgattatva. Egy kínai állampolgár ugyanis mindössze alig több mint 3000 dollárnak megfelelő jüant vihet be a szerencsejáték-paradicsomba egy út során, míg éves szinten „mindössze” 50 000 dollárnyi nyereményt nyalábolhat fel. Emellett Kínában nem lehet bíróság előtt szerencsejáték-tartozást követelni, így „kellenek emberek, akik lábakat törnek”.
A fenti nehézségeket a pénzeszsákokat segítő „utaztatók” (junket) simítják el (kölcsönöznek Makaón és behajtanak Kínában). A szakmáról több, a szervezett bűnözéssel foglalkozó rendőr is azt állítja, hogy átszövi működését a triádok. Ezt a bizniszt kapták meg a bűnözői körök, hogy csöndben maradjanak – teszik hozzá. A különböző statisztikák azt mutatják, hogy a 28 milliárd dollár 70 százalékát ez a szegmens hajtja fel a nagyoknak, így van mit lefölözni. Talán azt már fejtegetni sem kell, hogy ilyen körülmények között miért tartják az adóelkerülés Mekkájának Makaót.
Ugyanakkor nem lehet azt mondani, hogy a helyiek kitörő örömmel veszik az őrült fejlődést, hiszen a társadalmi egyenlőtlenségek egyre nagyobbak. Úgy tűnik, hogy míg a bűnözők igényeit kielégítették, addig az átlagembert egyszerűen elfedik a csillogó díszletek.