Az EU felrobbantására készülnek?

A britek lépése áttekinthetetlenné és kontrollálhatatlanná tenné az Európai Unió működését – mondta el portálunknak Marján Attila, a Magyar Külügyi Intézet európai kutatási igazgatója.

Kovács András
2013. 01. 27. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britannia 2015 után népszavazáson dönthet európai uniós tagságáról – közölte január 23-án Londonban a brit kormányfő. David Cameron kijelentette: az EU fennmaradására a legnagyobb veszélyt nem a változtatások szószólói jelentik, hanem azok, akik az „új gondolkodásmódot eretnekségként bélyegzik meg”. Kijelentette, hogy a brit lakosság körében „minden eddiginél nagyobb a kiábrándultság” az EU-val szemben, ezért kormánya újra akarja tárgyalni viszonyrendszerét az unióval.

Nagyon nehéz elképzelni olyan á la carte megoldást, ami szerint valaki kicsemegézi magának, hogy mit szeretne az Európai Unióból és mit nem – hangsúlyozta Marján a brit uniós népszavazási tervekkel kapcsolatban. Szerinte az EU alapja és lényege a közös jogrend, amelyben a tagországok elfogadnak egy közös, az élet minden területére kiterjedő rendszert, amelyet azt tart össze, hogy azokat mindenki betartja. Ha egy ország elkezdi azt, hogy valamit betart és valamit nem, az más tagországok számára példa lesz, és követni fogják, amitől természetesen nagyon félnek Brüsszelben – tette hozzá a szakértő.

„A válság folytatódni fog”

Marján szerint egy ilyen lépés valóban áttekinthetetlenné és kontrollálhatatlanná tenné az unió intézményrendszerét. Ha jobban belegondolunk, akkor az uniónak a közös jogrendszeren kívül nagyon más összetartó ereje nincsen, nincs közös hadsereg, költségvetés, király vagy ország – mutatott rá a szakember, éppen ezért a mostani szándék ennek a rendkívül sérülékeny rendszernek az alapját célozza meg. Nagy-Britanniában nagyon sokan tudják, többek között az üzleti élet is, hogy az ország nagyon komoly vesztese lenne egy kilépésnek – mutatott rá Marján.

Az uniós szakértő úgy látja, a válság még tart és folytatódni fog az EU-ban, akár újabb mélypontok is jöhetnek. Az MKI európai kutatási igazgatója mindenkit óvna attól, hogy a piaci gyorsértékelések alapján a válság végéről beszélne, mivel azok folyamatosan változnak, és rövid távon nagyban befolyásolják a hangulatot. 190 százalékos adósságteher van a görög gazdaságon, és azok a tervek, hogy 2020-ra leviszi 120 százalékra, meghiúsulni látszanak – fejtette ki a szakértő.

Erősödő euroszkepticizmus

Mint arról az MNO korábban beszámolt, sokan attól tartanak, hogy a demokrácia megsemmisülése jelenleg Görögországban fenyeget a leginkább. A dél-európai országban a katonai rezsim 1974-es összeomlása után a parlamentarizmus intézményei megerősödtek, és a két nagy párt (Paszok és Új Demokrácia) uralta belpolitika az uniós csatlakozást követően még stabilabbá vált. A mostani válságkezelés azonban az elmúlt négy évtized eredményeit mindenképpen kétségessé tette, ráadásul a korábbi pártrendszer is szétesett.

Marján ennek kapcsán elmondta, történelmi tapasztalat, hogy recessziós időszakokban a fennálló rendszerrel szembeni pártok erősödnek meg, amely tendencia valóban látszik is. A déli tagországokban ennek ellenére a szélsőséges erők járványszerű elterjedéséről nem beszélhetünk, Portugáliában is pozitívan ítélik meg az EU-t, és a görögök többsége is az eurózónában kíván maradni – hívta föl a figyelmet a szakértő. Ezzel párhuzamosan északon is erősödnek az euroszkeptikus pártok, mivel nekik egyre nagyobb áldozattal jár a komoly válságba jutott déli tagországok megsegítése – fejtette ki a külügyi intézet munkatársa.

Lesz büdzsé

Biztos lesz 2014-től új költségvetése az uniónak, de komoly változás a novemberi anyaghoz képest nem lesz, mivel a tárgyalásokat követően egyik fél sem távozott rossz szájízzel – ismertette Marján. A szakértő szerint a britek sem fenyegettek komolyabb vétóval. Folynak a hivatalos tárgyalások, így már februárban, vagy később lehet elfogadott költségvetés, ami egyáltalán nem új jelenség az EU történetében. 

Új szerződést akarnak a britek

Nagy-Britannia nem akar hátat fordítani az EU-nak, ugyanakkor David Cameron szerint hiba a tagországok mélyebb politikai unióba kényszerítése. A brit kormányfő csütörtökön a davosi Világgazdasági Fórumon közölte, hogy London egy új, az Egyesült Királyságnak is megfelelő tagsági szerződésről akar tárgyalni az unióval, egy olyanról, amelyet elfogadnak a brit állampolgárok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.