Nagy-Britannia újfajta tagságról tárgyalna az EU-val

Nagy-Britannia nem akar hátat fordítani az EU-nak, ugyanakkor David Cameron szerint hiba a tagországok mélyebb politikai unióba kényszerítése.

WA
2013. 01. 24. 11:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britannia nem akar hátat fordítani az Európai Uniónak, ellenkezőleg, arról van szó, hogy Európa hogyan válhat versenyképesebbé, nyitottabbá, rugalmasabbá, és arról, hogyan biztosítsuk benne Nagy-Britannia helyét – jelentette ki David Cameron brit kormányfő csütörtökön a davosi Világgazdasági Fórumon.

Ez annál is inkább így van, mert – „legyünk magunkhoz őszinték teljesítményünket illetően – Európát fokozatosan lehagyják a globális versenyben, a befektetők nem érdeklődnek iránta, pedig ideje lenne, hogy a növekedés motorjává váljon. Fölösleges szabályok közé szorítjuk a vállalkozásokat, túl sok költségbe verjük őket. Eltávolodunk az európai polgároktól, ők pedig egyre többet panaszkodnak. Foglalkozni kell ezekkel a problémákkal, nemcsak Nagy-Britannia, hanem az EU érdekében is” – mondta a miniszterelnök több tucatnyi cégvezető és politikus előtt megtartott előadásában. A hallgatóságból nem kevesen szemmel láthatóan kétkedve fogadták a kormányfő szavait.

Közölte, hogy London egy új, az Egyesült Királyságnak is megfelelő tagsági szerződésről akar tárgyalni az unióval, egy olyanról, amelyet elfogadnak a brit állampolgárok. Ez nemcsak Nagy-Britanniának volna jó, hanem fontos Európának is – tette hozzá. Figyelmeztetett: a tagországok mélyebb politikai unióba kényszerítése hiba, és hazája nem fog ebben részt venni.

Nem kérnek egy központosított unióból

Nagy-Britannia egy jelentős európai tényező minden olyan ügyben, amelyben Európának cselekednie kell – versenyképesebbé kell válnia, harcolnia kell a terrorizmus, küzdenie a globális felmelegedés ellen –, és mi ott vagyunk az élvonalban, amikor érvelni kell. Éppen ez az a fajta politikai cselekvés, amelyet csinálni kell. Na de nem egy központosított politikai unióban! Én abból nem kérek, de Nagy-Britannia sem” – szögezte le Cameron.

Barátságtalan reakciók

„Ha Nagy-Britannia nem volna európai uniós tag, akkor nem volna más, mint egy sziget valahol az Atlanti-óceán közepén, az Egyesült Államok és Európa között, anélkül, hogy bármilyen kapcsolata volna a világnak ezekkel a régióival” – mondta Mark Rutte holland miniszterelnök a vitában, brit kollégája után néhány perccel.

Enda Kenny ír miniszterelnök kijelentette, hogy az EU abban az esetben marad erős, ha tagja marad Nagy-Britannia. „Bárhogyan alakul is, azt szeretném, ha Nagy-Britannia továbbra is központi szerepet töltene be az unióban.” Felhívta a figyelmet arra, hogy a politikában egy örökkévalóságnak tűnhet az az öt év, amely az esetleges népszavazásig eltelik. „Az biztos, hogy erre most nincs szükségünk.”

Mario Monti olasz kormányfő szerint ha elérkezik a szavazás időpontja, a britek mérlegelni fogják, hogy mit veszítenek, és nem akarják majd elhagyni az egységes piacot.

Egy jelentős brit befektetési alap meg nem nevezett vezetője Davosban úgy nyilatkozott az AFP-nek: a referendum felvetéséből fakadó bizonytalanság csak tetézi az amúgy is nehezen kiszámítható környezetet.

2015 után dönthetnek az uniós tagságról

Nagy-Britannia 2015 után népszavazáson dönthet európai uniós tagságáról – közölte szerdán Londonban a brit kormányfő. David Cameron kijelentette: az EU fennmaradására a legnagyobb veszélyt nem a változtatások szószólói jelentik, hanem azok, akik az „új gondolkodásmódot eretnekségként bélyegzik meg”.

Korábbi külföldi bírálatok

A francia külügyminiszter úgy reagált a hírre: nem csinálhatnak egy a la carte Európát. Az Európai Parlament (EP) elnöke is bírálta Cameront. Az Egyesült Államok szerint Nagy-Britannia erősebb az Európai Unió tagjaként, és az EU is erősebb a brit tagság által. Az amerikai kormány üdvözli Cameronnak azt a felhívását, hogy Nagy-Britannia maradjon meg az EU-n belüli aktív erőnek.

Hazai vélemények

A brit Munkáspárt vezetője szerint veszélyes a kormányzó párt EU-politikája. Ed Miliband január 13-án bejelentette, a Munkáspárt nem támogat semmiféle népszavazást a brit uniós tagság kérdéséről. Cameron korábban közölt, hivatalos álláspontja szerint Londonnak újra kell tárgyalnia az EU-hoz fűződő kapcsolatok szabályrendszerét, és ennek keretében el kell érnie bizonyos szuverenitási hatáskörök „hazatelepítését”. George Osborne pénzügyminiszter is azt nyilatkozta a Die Weltnek, hogy meg kell változnia az Európai Uniónak, hogy Nagy-Britannia a közösség tagja maradhasson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.