Veszélyes játékot űznek a britek?

A brit Munkáspárt vezetője szerint veszélyes a kormányzó párt EU-politikája, különösen az uniós tagság ügyéről szóló népszavazás lehetőségének lebegtetése.

WA
2013. 01. 13. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hihetetlenül veszélyes játéknak minősítette vasárnap az ellenzéki brit Munkáspárt vezetője a kormányzó Konzervatív Párt EU-politikáját, és különösen a brit EU-tagság ügyéről szóló népszavazás lehetőségének lebegtetését. Ed Miliband a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: véleménye szerint David Cameron miniszterelnök politikája azt eredményezheti, hogy Nagy-Britannia „holdkórosként kisétál az EU kijárati ajtaján”.

Miliband szerint a miniszterelnök fél az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjától (UKIP), amelynek elsődleges politikai célkitűzése Nagy-Britannia kivonulása az Európai Unióból. Az utóbbi időben több közvélemény-kutatás is kimutatta, hogy a UKIP – amelyet néhány évvel ezelőtt a legtöbben még a brit belpolitika oldalvonalán tengődő kis szélsőséges csoportnak tartottak – ma már a harmadik helyre zárkózott fel a választói támogatottság alapján a vezető Munkáspárt és a konzervatívok mögé.

Így hamar széthullana az unió

Az EU-hoz fűződő brit viszonyrendszer átalakításának szándéka nem talált kedvező fogadtatásra Brüsszelben. Herman Van Rompuy, az uniós tagországok vezetőiből álló Európai Tanács elnöke – az egyes szuverenitási hatáskörök „hazatelepítési” szándékára utaló hivatalos brit nyilatkozatokra reagálva – nemrégiben kijelentette: ha minden tagállam „kedvére szemezgethetne” azon uniós politikákból, amelyeket vonzónak talál, és kimaradna azokból, amelyek a legkevésbé rokonszenvesek számára, akkor általánosságban az Európai Unió – és különösen az európai egységes piac – nagyon hamar széthullna.

Nem támogatják a népszavazást

Miliband a vasárnapi BBC-műsorban kijelentette, hogy pártja nem támogat semmiféle népszavazást a brit EU-tagság kérdéséről, mert egy ilyen referendum nem szolgálná a brit nemzeti érdekeket.

Cameron minapi nyilatkozatában – részletek és a referendum szó kiejtése nélkül – ígéretet tett arra, hogy a brit választóknak lesz alkalmuk „valós döntésre” Nagy-Britannia és az EU jövőbeni kapcsolatairól. A konzervatív parlamenti jobbszárny azonban ennél jóval egyértelműbb kötelezettségvállalást követel arra, hogy a kormány népszavazást ír ki a brit EU-tagság jövőjéről.

Cameron maga sem támogat egy ilyen jellegű – a brit politikai zsargonban „in or out” (maradni vagy kilépni) néven meghonosodott – referendumváltozatot. A miniszterelnök hivatalos álláspontja szerint Londonnak ugyanakkor újra kell tárgyalnia az EU-hoz fűződő kapcsolatok szabályrendszerét, és ennek keretében el kell érnie bizonyos szuverenitási hatáskörök „hazatelepítését”.

Fellángolt a vita

A brit EU-tagság jövőjéről folyó belpolitikai vita az utóbbi időszakban ismét fellángolt, és nemzetközivé is szélesedett.

Különösen nagy feltűnést keltett Philip Gordonnak, az amerikai külügyminisztérium európai ügyekért felelős helyettes államtitkárának minapi londoni nyilatkozata, amelyben az amerikai külügyi illetékes nyíltan az Egyesült Államok aggályainak adott hangot a brit–uniós viszonyrendszerről rendezendő esetleges népszavazás lehetősége miatt.


A Konzervatív Párton belül dúló viták hangnemére vall a Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi tömeglap értesülése. A lap Cameron környezetében dolgozó bennfentes forrásai szerint a kormányfő „egyszerűen őrülteknek” tartja saját pártja azon keményvonalas EU-szkeptikus képviselőit, akik úgy tartják, hogy Nagy-Britannia elboldogulhat egyedül is, függetlenül attól hogy a brit tagság feladása milyen hatást gyakorolna a foglalkoztatottságra és a kereskedelemre.

A britek csalódtak az EU-ban

Meg kell változnia az Európai Uniónak, hogy Nagy-Britannia a közösség tagja maradhasson – mondta George Osborne pénzügyminiszter a Die Welt című német napilapnak pénteken. Úgy vélekedett: az euróövezeti tagállamok mind szorosabb politikai és gazdasági együttműködése veszélyezteti az övezeten kívüli EU-tagok érdekeinek érvényesülését. London üdvözli az euróövezet megerősítését, de úgy véli, a tizenhetek egymás közti viszonyát csak a többi uniós tagország jogainak figyelembevételével lehet átalakítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.