Az Európai Unió egységesen elítélte Navalnij letartóztatását

Magyarország is támogatta az Európai Tanács nyilatkozatát.

Magyar Nemzet
2021. 01. 18. 17:53
NAVALNIJ, Alekszej
Schönefeld, 2021. január 17. Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikust (k) körülveszik a sajtó képviselõi egy Moszkva felé tartó repülõgépen a felszállás elõtt a Berlin-Brandenburg Nemzetközi Repülõtéren Schönefeldben 2021. január 17-én. Navalnij visszatér hazájába, noha az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) korábban közölte, hogy Navalnij ellen körözés van érvényben, ezért lépéseket kívánnak tenni a politikus õrizetbe vétele érdekében. MTI/AP/Mstyslav Chernov Fotó: Mstyslav Chernov
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Index.hu megkeresésére a Külgazdasági és Külügyminisztérium közölte, hogy

Magyarország is elfogadta azt a közös uniós állásfoglalást, amelyben az Európai Tanács kemény szavakkal illeti Oroszországot Alekszej Navalnij letartóztatása miatt.

A tárca válaszában azt írta, a kormány álláspontját az Európai Tanács által közzétett nyilatkozat tükrözi. Ugyan az Index.hu a döntést „fordulatként” jellemzi, az igazsághoz hozzátartozik, hogy Magyarország sosem gördített akadályt az Oroszországot elítélő uniós határozatok elé, a Krím-félsziget annektálása miatt kiszabott szankciókat is rendre megszavazza.

Az MTI tájékoztatása szerint Josep Borrell az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfői közleményében felhívta a figyelmet hogy az orosz igazságszolgáltatás átpolitizálása véleménye szerint elfogadhatatlan, és Navalnij jogainak tiszteletben tartására szólította fel az orosz hatóságokat. Felszólított továbbá, azon újságírók és állampolgárok haladéktalan szabadon engedésére, akiket azért tartanak fogva, mert a politikus letartóztatásáról tudósítottak, vagy mert támogatták őt.

– Őrizetbevételük megerősíti azt a negatív folyamatot, amely folyamatosan szűkíti a független újságírás, az ellenzékiség, és a civil társadalom életterét az országban

– írta Borrell. A főképviselő emlékeztetett, hogy az Európai Unió a lehető leghatározottabban elítélte a Navalnij elleni novicsok katonai idegméreggel történő merényletet és hat személyre szankciókat vezetett be. Nyomatékosította, hogy az ügyet teljes átláthatósággal és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezettel együttműködve, a lehető leghamarább ki kell vizsgálni.

 

Az Európai Bizottság elnöke ugyancsak elítélte Alekszej Navalnij letartóztatását, és az orosz ellenzéki politikus azonnali szabadon engedésére és biztonságának szavatolására szólította fel az orosz hatóságokat. Ursula von der Leyen hangsúlyozta: a politikai ellenzék fogva tartása nem egyeztethető össze Oroszország nemzetközi kötelezettségvállalásaival. Hozzátette, hogy továbbra is számítanak a Navalnij ellen elkövetett merénylet független szervek általi és alapos kivizsgálására.

Az uniós testületeken kívül többen nemzeti szinten is aggodalmukat fejezték ki a történtek miatt. Többek között az Egyesült Államok, Kanada, Németország, Franciaország, Lengyelország is hivatalosan tiltakozott.

Ahogyan azt megírtuk, Alekszej Navalnij nagy show keretében vasárnap tért haza Oroszországba. Leszállását követően nem sokkal a hatóságok őrizetbe vették. A bíróság ma úgy határozott, hogy legalább február 15-ig előzetes letartóztatásban marad.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.