Lengyel lapok: ez már háború

„Szomorúság, sajnálat és harag”.

Szathmáry István
2015. 11. 14. 13:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jaroslaw Kurski, a Gazeta Wyborcza című lengyel napilap főszerkesztő-helyettese publicisztikája elején emlékeztet arra, hogy a terroristák éppen itt, az emberi jogok bölcsőjében vetették el a terror és a felfordulás magjait. A terroristák szándéka egyértelmű – írja Kurski: megfélemlíteni, romba dönteni, megalázni és megosztani Franciaországot és Európát. Éltetni akarják a gyűlöletet és azt a demagóg nacionalizmust, mely előszeretettel tesz egyenlőségjelet az iszlám és a terrorizmus, a menekültek és a fundamentalizmus között. A felelősségünk az, hogy a támadásokra válaszul még inkább elmélyítsük az európai szolidaritást és az együttműködést a biztonságpolitika területén. „Ma mindannyian franciák vagyunk” – zárja cikkét a lengyel publicista.

Az ABW, vagyis a lengyel Belbiztonsági Ügynökség mindeközben folyamatosan elemzi a párizsi helyzetet abban a tekintetben, hogy hasonló veszélyek fenyegethetik-e Lengyelországot is. Az ügynökség sajtófőnöke, Maciej Karczynski szerint ilyen veszélyről nincs szó. Intenzív munkát folytatnak, és folyamatosan kapcsolatban állnak más országok érintett szerveivel is. A hivatal koordinátora, Marek Biernacki pedig arról nyilatkozott, hogy készek segíteni a francia szakszolgálatoknak, amennyiben ilyen kérés érkezik feléjük.

„Az iszlamista terroristák, mert mint mindig, most is őket utasították a párizsi vérfürdőre, ezúttal az önfeledtség, a vidámság, a szórakozás és az öröm közös átélését pusztították el – írja Jerzy Haszczynski, a konzervatív Rzeczpospolita című napilag szerzője. Haszczynski szerint az, amivel most szembesülünk, a gyűlölet, ami a merénylők civilizációja felől árad felénk. Egy német–francia futballmeccset és egy amerikai rockzenekar koncertjét választották, hogy ezzel alázzák meg a Nyugat három vezető hatalmát is. A stadion előtti robbantás, aminek a francia elnök is ki volt téve, mutatja, hogy senki sincs biztonságban – írja a lengyel publicista. „A terroristák arra számítanak, hogy félelmünkben az ő játékszabályaikhoz és elveikhez igazodunk majd, hogy visszahúzódunk a házainkba és lemondunk a vigasságról. A hatások, amelyekkel már számolnunk kell, szimbolikusak – a második világháború vége óta először veszett oda ennyi ember Párizsban.”

A terror időszakában, a cybertámadások és a vasemberek korában nehéz meghatározni, mi számít háborúnak – kezdi cikkét a Wprost című hetilap főszerkesztője. Most már nem a gyűlölet spontán kitöréseiről van szó – írja Tomasz Wróblewski, hozzátéve: a terror kampányáról van szó, ami egy nagyobb egész része, egy nagyobb terv és cél megvalósítása miatt működik – egy vallási és most már nagyobb léptékű háborús terv érdekében. Ennek része a fokozatosan növekvő menekülthullám is, ami a legkomolyabb fenyegetés Európa számára. Az Iszlám Államnak azt is sikerült elérnie, hogy gyakran Párizsban vagy Londonban születettek a nyugati kulturális kánon dacára készek feláldozni magukat annak a kultúrának és a országnak a megsemmisítése érdekében, amely felnevelte és iskolázta őket. Ez már háború, különféle szinteken, ami Európa határain belül és kívül is zajlik – írja a főszerkesztő. Franciaország kénytelen lesz elbúcsúzni a schengeni egyezménytől és lezárni a határait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.