Érkezik a szaúdi „segítség” Európának: 200 mecsetet építenének

Rijád fél a terroristáktól és lefoglalja őket az olajárak esése is. Nem kérnek a menekültekből, és egészen furcsa ötlettel álltak elő.

Lakner Dávid
2015. 09. 09. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétszáz mecsetet emelne Németországban Szaúd-Arábia, így segítve a menekültválság kezelését – számolt be róla a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), amit a Mandiner szemlézett. A FAZ szerint ugyanakkor nemcsak az állam nem látná szívesen a muszlim menekülteket, de azok sem szeretnének egy kevésbé szabad országba menni.

Korábban mi is feltettük a kérdést, hogy miért nem az öbölországokba mennek a menekültek, és arra jutottunk: a 28 milliós Szaúd-Arábia lakosságának harmada menekült, az alantasabbnak számító munkákat pedig kelet-ázsiai munkások végzik, akiket táborokba terelnek. Az egyik rijádi tömegszálláson például katasztrofális körülmények uralkodnak: százakat zsúfoltak össze, van, aki több mint egy éve van ott indoklás nélkül, és a tisztaság sem igazán jellemző a környezetre. Szaúd-Arábiában egyébként a menedékjogrendszer is teljesen ismeretlen – mondta akkor az MNO-nak Rostoványi Zsolt. Az állam ugyanis nem írta alá az 1951-es menekültügyi egyezményt, ami definiálja, ki kaphat jogosan menekültstátuszt.

Szaúd-Arábia a menedékkérők befogadása helyett sokkal szívesebben ad pénzt, segíti a külföldi táborok fenntartását, karitatív szervezeteket támogat. Ahogy Katar, úgy Szaúd-Arábia is segítette a Libanonba, Törökországba és Jordániába menekült szíriaiakat. És mint most kiderült, kétszáz mecsettel „lepné meg” a németeket. A libanoni al-Diyar napilap szerint ehhez viszont a német kormány hozzájárulása is szükséges lenne, így egyelőre nem tudni, hova és mennyit építenének.

Az öbölmenti államok egyébként eddig 589 millió fonttal (kb. 244 milliárd forint) segítettek, ami a Daily Mail szerint körülbelül négyszer kevesebb, mint amit eddig az Egyesült Államok adott. De Nagy-Britannia is küldött már 918 millió fontot (kb. 380 milliárd forint), hogy segítsék a harcot a szíriai erőszakkal szemben. David Cameron már arról is bejelentést tett múlt héten, hogy több mint egymilliárd fontra (kb. 415 milliárd forint) emeli azt az összeget, amit a menekültek segítésére szán. Szaúd-Arábia ezzel szemben 160 milliárd forintnak megfelelő összeggel segíti a menedékkérőket.

Pedig a helyzetért jelentős felelősség terheli Szaúd-Arábiát is: háborút folytat a síitákkal szemben, de hozzájárult a szíriai helyzet eszkalálódásához is. A szaúdi titkosszolgálatot korábban vezető Bandar bin Sultan Al Saud ki is jelentette: „nem fog sok idő beletelni a Közel-Keleten, hogy azt kiáltsák, Isten segítse meg a síitákat”. Szaúd-Arábia a szíriai rezsim egyik fontos ellenfele is, így támogatják az Aszad ellen felkelő szunnitákat, míg a szír kormány mellett a síita Irán áll ki. De Rijád szemben áll az Iszlám Állammal is, miután a terrorszervezet már többször célba vette őket. Ebből is fakadnak azok a biztonsági aggodalmak, melyek miatt az állam nem szeretne menekülteket fogadni – írja a Yahoo News. Így vélekedett Sultan Barakat, a Brookings Doha Center munkatársa is: „az öbölmenti államok jelentősen beleszóltak már Szíria politikai életébe, és aggódhatnak, ki érkezne az országukba és mit tenne, ha már ott van”.

A Daily Mail szerint menekültügyi kérelem helyett a szírek igényelhetnek költséges turistavízumot, hogy belépjenek Szaúd-Arábiába, de az esélyük így is kicsi, hogy az országba jussanak és ott is maradjanak. Az öbölmenti országok szerint kockázatos lenne befogadniuk a szíriai menekülteket, hiszen a civil menekülők közé keveredő szélsőségesek komoly fenyegetést jelentenek a szaúdi állampolgárokra. Azért persze akadnak szírek Szaúd-Arábiában is: mint a Bloomberg írja Nabil Othmanra, az UNHCR képviselőjére hivatkozva: 500 ezer szíriai él az államban, a hivatalos dokumentumok szerint pedig ők „nyomorúságos helyzetbe került arab testvéreink és nővéreink”.

Nem minden közel-keleti ország kezeli szaúdi módon a menekülthelyzetet: Jordánia és Libanon például menekültek millióit fogadja be. A Quartz felelős szerkesztője, Bobby Ghosh szerint pedig Szaúd-Arábia jelentékeny szaktudást halmozott fel az érkezők ellátásában. „Semmi ok sincs rá, hogy ezt a szakértelmet ne lehessen felhasználni humanitárius segítségnyújtás során” – idézte az újságírót a Daily Mail.

A szír menekültek többsége egyébként továbbra is a Közel-Keleten tartózkodik, nem pedig Európában. Török menekülttáborokban 1,9 millióan élnek, Libanonban 1,1 millióan, Jordániában 629 ezren, Észak-Irakban 249 ezren, Egyiptomban pedig 132 ezren – legalábbis az ENSZ adatai szerint. Augusztus végére több mint négymillió szíriai menekült el otthonából a Yahoo News szerint.

A 200 németországi mecset építéséről szóló hír kapcsán érdemes megjegyezni: a Wikipedia 47 németországi mecsetről tud jelenleg, ezek közül a legrégebbi 1779-ben épült Schwetzingenben. A Friedrech Ebert Foundation felmérése szerint új mecsetekre is bőven lesz majd igény a jövőben. Arról egyelőre nincs hír, Németország mit szól a tervhez. Ugyanakkor Szaúd-Arábia tevékenysége közel sem nyeri el minden hívő tetszését. A muszlimként élő szociológus, Káldos János márciusban azt nyilatkozta a Mandinernek: „Szaúd-Arábia, amely a térség legerősebb gazdasági hatalma, egyben uralja az iszlám központjait, és katasztrofális hatással van a Közel-Kelet modernizációs potenciáljára. A szaúdi vahabizmus nemhogy a modernitásra keresne választ, de az oszmán vagy a korábbi arab társadalmak viszonyaihoz képest is egy archaikusabbnak tűnő, de a valóságban korábban soha nem létezett berendezkedést képvisel, amely az ortodox iszlám legszigorúbb, hanbalita vallásgyakorlata vulgarizált változatának és a helyi szokásjognak egyfajta keveréke.”

Szaúd-Arábiának, úgy tűnik, jobb dolga is van, minthogy a menekültekkel foglalkozzon: például hogy rendezze Oroszországgal a viszonyát. Ez energiaügyekben megvalósulni is látszik: Salman királyt már Moszkvába is meghívták a Business Insider szerint, bár korábban Szíriával kapcsolatban ellentétes oldalon álltak. Arkady Dvorkovich orosz miniszterelnök-helyettes, aki országa energiapolitikájáért is felel, a lap szerint visszafogottan nyilatkozott annak kapcsán: tényleg átlendülhetnek-e a holtponton az OPEC-et (Kőolaj-exportáló Országok Szervezete) illetően és kiegyezhetnek-e Szaúd-Arábiával. Ami jól is jönne az arab államnak, mert ugyan még van mozgástere, de a költségvetési deficit a büdzsé 20 százalékát teszi ki, egyre több pénz megy el jóléti kiadásokra és katonai expanzióra. Egy külpolitikai veterán szerint rejtélyes, merre kívánnak indulni a szaúdiak Salman király uralma alatt. „A legkiszámíthatóbb országok sorából átléptek a legkiszámíthatatlanabbakéba” – idézte a szakértőt a Business Insider.

Az olajárak esése kétségkívül nem tesz jót Szaúd-Arábiának, így a BBC is arról számolt be, hogy válaszul a kiadásokat vágják meg, és elhalasztanak néhány állami beruházást. Ibrahim al-Assaf pénzügyminiszter a CNBC Arabiának arról beszélt, hogy országa jól fog tudni működni alacsony olajárak mellett is. Látható tehát, hogy hiába követelik annyian Szaúd-Arábiától a menekültek befogadását, inkább mással van elfoglalva, ha pedig nagyon szorongatva érzi magát, maximum ad kicsivel több pénzt és építtet néhány mecsetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.