Távirányítású fék, ez pattant ki a fiúk agyából

Piacra jutás előtt áll egy bringás világújdonság: a legkisebbek tanításában (talán) hasznos távirányítású fék.

2014. 04. 10. 3:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy magyar agytröszt biciklis találmányának termék formába öntéséért könyörög napok óta a fél internet.

Feri cimborám pár éve mesélte, hogy a fiát pedál nélküli, azaz futóbringán tanította meg biciklizni, ezen ugyanis maga fejleszti a csemete az egyensúlyérzékét, és a hajtás lendületével be tudja lőni magának a biztonságérzet határait, majd amikor tud és érez mindent, jöhet a pedálos éden. Nem kérdeztem meg most Ferit, hogy mit gondol erről a találmányról, de „profi” városi kerékpáros közlekedőként talán feleslegesnek tartaná ezt az eszközt, amiről alább szó lesz.

van szó, amely 50 méterre a gyerektől megállítja a bicikli hátsó kerekét, ha a szülő veszélyt érez. A nyereg alá szerelhető kütyüt egy magyar diákcsapat – Bognár Dániel, Szesztay Péter és Szirtes Marcell közgazdász hallgatók, Gombos Gergő mechatronikai mérnök hallgató, Pál Gergely villamosmérnök, valamint Kőrös Ben formatervező – rakta össze két év alatt, de még nem lehet kapni, hisz nincs pénz a gyártáshoz. Jelenlegi stádiuma szerint egy második körös prototípus formájában létezik, az elkészült, harmadik, gyártásra kész, már most – elvileg júniusra – előrendelhető prototípus piacra viteléhez kérik a segítséget. (Jelenleg 40 millió forint van náluk összesöprögetve az Új Széchenyi kockázatitőke-programjából egy tőkealap révén.)

A Szeretlekmagyarország.hun fórumozóknak már be is indult a csuszalesőjük a termék láttán, és bár olyan kérdéseket, hogy mivel és meddig működik a dobozos mérőszalag méretű izé, megválaszolja már a promóvideó, azért maradtak még bőven homályos foltok sokak számára, összegyűjtöttem belőle néhányat, előtte azonban nézzük a videót! (Van olyan kérdés is, amire válaszoltak a fejlesztők.)

– Nem bukik fel a gyerek, ha nem számít rá, hogy az általa hajtott futócikli leáll?
– Csak a hátsó kerékre hat a fék, nem beszélünk óriási sebességről sem, ráadásul a lurkó súlypontja teljesen hátul van, úgyhogy nem.

– Lassan oda jutunk, hogy a gyermekeket robotok fogják felnevelni a szülő helyett.


Ennek maximum akkor lenne értelme, ha a bicikli mozgása közben töltené is az aksiját folyamatosan, hogy véletlen se fordulhasson elő, hogy nem működik, mert elfelejtették feltölteni.

Már látom is magam előtt, ahogy az anyáknak semmi másra nem lesz gondjuk a gyerek(ek) mellett, mint a MiniBrake-ben cserélgetni az elemet vagy töltögetni, plusz a sok kacat között a táskában még a távirányítóját is keresgetni pont akkor, mikor a hülye gyereknek épp akkor jut eszébe kigurulni a kocsi elé, ha az anyja egy fél pillanatra félrenézett.

Dinamós módon meg lehetne oldani a dolgot, mármint az elem töltését.

Javaslom a szerkezet továbbfejlesztését olyan módon, hogy ha a gyerek kibiciklizik a készülék hatósugarából, akkor a fék behúzásával egy időben enyhe áramütést adjon a szülő részére.

Amikor biciklizni tanultam, addig nem engedtek forgalomba, amíg nem tanultam meg kereszteződésnél mindig megállni, használni a féket, illetve jelezni, hogy valami nem jó a bringán. Nem állnék sorba ilyenért vagy költenék rá vagyonokat, de ha kevésnek érezném a saját repertoáromat vagy a figyelmi képességeimet kisgyerek biciklizni tanítása esetén, meggondolnám, hogy beszerezzek egyet. Remélem, igazságos voltam így. Az mondjuk biztos, hogy az alábbi kis videó kölkeit felbosszantaná egy távirányítású fék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.