Futó szobrok példája

„…Bilincseit a szolga maga is így gyártja s hordja.” A hatvanas-hetvenes években e strófa idézésével jelezték egymásnak a másként gondolkodó értelmiségiek, hogy megérzik a másikban a hasonszőrűt, a hatalomhoz képest másként gondolkodót. Egy bizonyos magnókazettáról, amely ki tudja, hány példányban sokszorosítva járt titokban kézről kézre 1956-tól 1989-ig, a csodálatos Egy mondat a zsarnokságról című költemény emlékezetünkbe idézi a Bartók című szintézismű teremtőjét, a Tiszták, a Fáklyaláng című dráma, a Beatrice apródjai című regényremeklés, A puszták népe című szociográfia írója, a zseniális műfordító halhatatlan alakját. Illyés Máriát, a költő leányát a költőről születésének századik évfordulója alkalmából kerestük fel.

2002. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Édesapja grandiózus műve, az Egy mondat a zsarnokságról az 1956-os forradalom és szabadságharc mítoszversévé vált…
– A vers kifejezi a nyomasztó ötvenes évek légkörét, azt a terrort, amelyet a magyar társadalom már nem tudott elviselni. Érthető hát, hogy szorosan kapcsolódik a forradalom emlékéhez.
– Illyés Gyula úgy él emlékeinkben, mint a nemzet lelkiismerete, aki alapvető erkölcsi kérdésekben kérlelhetetlen, így az idősebb és a fiatal írótársak érdekében, másokért hajlandó csupán kérni. Milyen volt magánemberként, édesapaként?
– A magánember sem volt másmilyen, mint amilyennek a költőt ismerték. Kérni nem szeretett. De adni igen. Figyelmes, tehát jó megfigyelő, másokra is figyelő, barátságos, nyílt ember volt. Szerette az embereket, élvezte a jó társaságot. Könnyen megtalálta az emberekkel – sőt a gyerekekkel is – a megfelelő hangot. De elsősorban a munkájának élt, rendszeres időbeosztással, szigorú elvonulással. Gyakran volt komor. Én úgy éreztem, hogy kevés ideje van rám, pedig mindig szeretettel törődött velem. Ő tanított meg biciklizni – ma is emlékszem, mennyire megszeppentem, amikor elengedte a bicikli vázát, és nekem egyedül kellett egyensúlyoznom –, ő javasolta, hogy mit olvassak. Szívesen fogadta az én baráti társaságomat is, s amikor nem gyötörték a gondok, készségesen beszélgetett vagy tréfálkozott velünk. Fiatal felnőtt koromban is foglalkoztatta a sorsom, próbált segíteni nekem.
– A költő a Futó szobor című nagyszerű versében megfogalmazta a pásztor és a vátesz hitvallását. Aki, ha kell, a fejlődés motorja, ha kell, a konzervativizmus lávába öntött szobra. Édesapja kit tartott írótársai közül alkalmasnak arra, hogy örökölje a „kapitány” szerepkörét?
– Erről nem beszélt. Talán úgy gondolta, ha szükség van rá, előáll az, aki vállalja és aki képes rá…
– Beszélne a megemlékezésekről, amelyeken ön is részt vesz?
– A centenáriumot márciusban Orbán Viktor miniszterelnök nyitotta meg a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Most, november másodikán Mádl Ferenc köztársasági elnök vezeti be az Illyés-emlékestet a Nemzeti Színházban. Egyébként a megemlékezések, amelyeken részt veszek, egyéni kezdeményezésből jönnek létre, és ez teszi meghitté őket. Nagyon sok vidéki ünnepség lesz, főként Tolna megyében, ahonnan apám származik: Szekszárdon, Ozorán, Pálfán, Rácegresen. De olyan helyeken is megemlékeznek róla, ahová életének valamilyen eseménye kötötte: Veszprémben, Pécsett, Hévízen, Somogyjádon, Lakiteleken, Szombathelyen. Az emlékünnepségek mellett a centenáriumi év nagy hozadéka, hogy számos Illyés-mű jelent meg, így két versválogatás: Csoóri Sándoré (Nap Kiadó) és Tamás Attiláé (Pro Pannonia). Napvilágot lát három szemelvénygyűjtemény, az Illyés-breviárium (Nemzeti Tankönyvkiadó), a Tiszatájban megjelent művek antológiája, illetve a Kossuth-díjasok sorozatban (Alexandria Kiadó) két válogatás Illyésről szóló írásokból (Domokos Mátyásé és Tasnádi Gáboré), két tanulmánykötet (Tüskés Tibor és Izsák József könyveinek újrakiadása). A legérdekesebb talán – mert ebbe a kötetbe kiadatlan írások is kerülnek – Illyés életrajzi prózáinak újrakiadása az Osirisnél. A könyvek megjelenése után a bemutatójuk is mindig jó alkalom egy-egy kisebb összejövetelre, ahol versek is elhangzanak. Nagyon örülök annak is, hogy az Evangéliumi Színház november elsején a Duna Palotában bemutatja a felújított Fáklyalángot.
– Illyés Gyula költészetének, szociográfiájának, regényeinek, drámáinak, esszéinek szellemi örökségét nehéz aforisztikusan megfogalmazni. Mégis, mit gondol, mit üzen a költő a huszonegyedik századnak?
– Illyés Gyula hatalmas életművében választ keresett mindarra, ami foglalkoztatta, az emberi kiszolgáltatottságtól a modern költői formákig, az élet jobbá tételétől az öngyilkosságig. Azok a gondok, amelyekre a feleletet kutatta, ma is érvényesek, jobban, mint bármikor. Apám válaszai pedig – úgy gondolom – időszerűbbek, mint valaha. Üzenete a műveiben van, csak elő kell venni őket.
(IIlyés Gyula Puszták népe című művéből részletek olvashatók a Magazin 33. oldalán.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.