Csipkeköltemények Magyarországról

Andor Anna
2003. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kézimunka és textilművészet – a kettő közötti átmenetet jelenti a csipkekészítés művészete, amelynek egyes darabjai maradandó értéket jelentenek. A sokféle külföldi mintakincsből kiindulva, azt magyaros motívumokkal gazdagítva a XX. század elején a vert csipkén belül Fáy Aladárné teremtette meg a Hunnia-csipkét. Ihlető forrásként elsősorban a sárközi fejkötők motívumaihoz, a somogyi pásztorfaragások díszeihez, a matyó hímzésekhez nyúlt vissza. Munkásságát tanítványa, Möller Istvánné vezetésével a köröstarcsai műhelyben folytatták, a műfaj elnevezése ott keletkezett 1936-ban. Megtanulták a technikát Fáyné családtagjai is, például Edvi Illés Ilona festőművész. Az örökséget továbbvitte unokája is, aki ma Ónodi Szabó Sándorné néven műveli, tanítja a Hunnia-csipke készítését – egyben gondozza nagyanyja hagyatékát. Ez a gazdag örökség képezi az Iparművészeti Múzeum kiállításának gerincét. A ma már történeti értékű munkák mellett újabb darabok is szerepelnek a tárlaton. A bemutatót pénteken délután négy órakor Torday Aliz művészeti író nyitja meg. A Hunnia-csipke legszebbjei november 16-ig tekinthetők meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.