Csokonai, a kozmopolita

Úgy szeretnénk bemutatni Csokonai Vitéz Mihályt, mint debreceni européert, aki anélkül tudta integrálni költészetében a legfrissebb szellemi áramlatokat, hogy valaha is kitette volna a lábát Magyarországról – summázta a Csokonai-év fő gondolatát Debreczeni Attila, a költő emlékévét gondozó kuratórium elnöke. Maga az emlékév tavaly novemberben, a költő születésének 230. évfordulóján kezdődött, és 2005. január 8-ig, Csokonai halálának 200. évfordulójáig tart.

2004. 02. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A színesre és változatosra tervezett program idei első eseménye a Vojtina Bábszínház által szervezett Maskarádé-felvonulás lesz február 13-án – tájékoztatott Asbóth Anikó színházigazgató. A „boszorkányos naphoz” illően a felvonulás a költő legismertebb drámája, a Dorottya játékos feldolgozásának tekinthető. A maskarások a parádé végén elégetik a pártában maradt öreglányokat csúfoló farönköt – s persze evvel a telet is. A Csokonai rendezvénysorozat nyári eseményei egy országos képzőművészeti grafikai pályázat kiállításával kezdődnek júniusban, amit egy interneten megtekinthető virtuális kiállítás „megnyitása” követ a költő Déri Múzeumban és Református Kollégiumban fellelhető relikviáiból. A nyári események csúcspontjának a Beregszászi Színház Karnyóné-előadása tekinthető, amelyben Eperjes Károly és Gáspár Sándor is színre lép. Az őszi események a költő születésnapjára rendezett koszorúzás köré szerveződnek. Ugyancsak ősszel, október 23-án adják át a közművelődési és kulturális teljesítményt elismerő városi Csokonai-díjat, és novemberben tervezik megrendezni a Kollégiumi esték sorozatban az egyik legrangosabb Csokonai-emlékülést is. A költő alma materéhez egy másik esemény is kapcsolódik, itt rendezik meg még az idén a Csokonai tanulmányi verseny döntőjét is. Az eseménysorozat zárórendezvényei jövő januárban lesznek, elsőként a kultúra napja alkalmából a Csokonai Színházban rendeznek ünnepi ülést, ahol bemutatják Csemiczky Miklós Cantata Bucolicaját is, amit a zeneszerző Csokonai tiszteletére komponált. Nem marad ki az események fősodrából a Debreceni Egyetem sem: az Universitas Irodalmi Intézete január 28-án, Csokonai halálának 200. évfordulóján rendezi meg a költő munkásságát feldolgozó tudományos konferenciáját.
Turi Gábor alpolgármester a Csokonai-rendezvények kapcsán elmondta, a város költségvetéséből hárommillió forintot fordítanak a rendezvények támogatására, amit szeretnének még 500 000 forinttal kipótolni a kultusztárca által meghirdetett Nekem szülőhazám című pályázat forrásaiból. A Csokonai-sírhely további sorsáról szólva az alpolgármester elmondta, Debrecen 15 millió forintot fordít annak emlékkertté alakítására. Az emlékkert ünnepélyes megnyitása ugyancsak jövő januárra várható, de a debreceniek valószínűleg már nyáron birtokba vehetik a becses emlékhelyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.