Bóka István országgyűlési képviselő, Balatonfüred polgármesterének köszöntője után Kiss Péter kancelláriaminiszter nyitotta meg a reformkori hagyományokat felelevenítő Anna-bált.
De ne vágjunk a dolgok elébe – vegyük sorra, mire volt kíváncsi az a több ezer hazai és külhoni, köztük tengerentúli turista, aki az Anna-bálra időzítette a balatoni nyaralását.
A bál előestéjén a lampionokkal kivilágított, patinás csavargőzös, a Jókai-hajó fedélzetéről igyekeztek kihalászni az ifjú hölgyek a Balatonból azokat a fából készült szíveket, amelyekre a leendő párjuk nevét vésték föl.
Az Anna-bál előkelő vendégei szombaton kora este a Blaha Lujza étteremben gyülekeztek. Ott volt a fővédnök, Kiss Péter kancelláriaminiszter, a két védnök, Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke és Bóka István, a vendéglátó város polgármestere. Ezúttal sem hiányoztak a prominensek közül a Füredhez kötőtő közéleti személyiségek, politikusok, tudós emberek, művészek, utóbbiak élén Bujtor Istvánnal. A Blaha Lujza étteremből az Árkád Hotelbe vonult a háromszáz vendég, ahol a megnyitó ceremónia után a Valczer Táncstúdió tartott bemutatót, majd a Budapest Regtime Band húzta a talp alá valót. A sokfogásos vacsora közben mindenki a szépségverseny résztvevőit fürkészte: vajon kié lesz az aranyalma és az óriási herendi váza, s kinek ítélte idén Balatonfüred képviselő-testülete a múlt évben alapított Kiss Ernő-díjat, a táncos huszár emlékét őrző míves szobrocskát?
A füredi önkormányzat az idén Kő Pál szobrászművészt érdemesítette a Kiss Ernő-díjra, jelesül az alkotó üdülővárosba készített Antall József-emlékművéért. Kő Pált, ahogy azt lapunknak elmondta, váratlanul érte az elismerés.
Az Anna-bál fő attrakciójaként éjfél után kezdődött a bálkirálynő megválasztása. A legtöbb szavazatott kapott tizenegy, szebbnél szebb ifjú hölgy közül Tóth Eszter, tizenhat éves keszthelyi gimnazista lány vehette át a bál legszebbjének járó aranyalmát és a herendi vázát.
A százhetvenkilencedik füredi Anna-bál királynője és két udvarhölgye, Graffelmer Mária és Németh Júlia tegnap délelőtt hintón vonult végig az üdülővároson, majd a három ifjú szépség a bálról kívül rekedt füredi polgárok egy kisebb csoportjával költötte el az ebédjét.
A tábornok emléke. „Eleméri és ittebei Kiss Ernő vagyok. Tisztelettel kérem bátyámuram, legyen szíves a ház kisasszonyánál kommendálni engemet”. E szavakkal lépett Szentgyörgyi Horváth Fülöp János, a tekintélyes füredi polgár elé 1825. július 26-án, az első Anna-bálon Kiss Ernő huszártiszt.
– Nagyon szívesen, uramöcsém – válaszolt a Horváth-ház ura, és bemutatta egymásnak a fiatalokat. Kiss Ernő rövidesen eljegyezte Horváth Anna Krisztinát. Huszonhárom évvel később, amikor az Anna-báli „táncos huszárt” is a magyar szabadságharc zászlaja alá szólította a harci kürt, a saját költségén kiállított huszárezred élén Kiss Ernő is odalovagolt, ahova csatát nyerni indult a magyar sereg. A bátor katona Világos után az aradi várbörtön foglya lett. 1849. október 6-án agyonlőtték. A vértanú Kiss Ernő emlékét nagy tisztelettel ápoló füredi önkormányzat a Herendi Porcelánmanufaktúra Rt. jóvoltából tavaly huszárszoborhoz jutott, amelyet elsőként a Balatonfüredhez sok szállal kötődő Gyurkovics Tibor író érdemelt ki. Az idei Anna bál herendi huszárszobrát Kő Pálnak ítélte Balatonfüred önkormányzata.