Drámaíró műhely a Basahalmán

2004. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Basahalma Drámakör néven színműíró műhely indítását kezdeményezte Balogh Tibor dramaturg, színikritikus a minap Debrecenben. A komoly szakmai követelményeket állító, ám laza szervezeti keretben elképzelt kör alapító tagjai egy napokban meghirdetett színműíró-pályázat győztesei lesznek, akiket azért szeretne maga köré gyűjteni a színházi szakember, hogy teátrumokban szerzett rutinjával az ihletcsírákat mutató művekből közösen játszható darabokat hozzanak létre.
Ezt a tevékenységet mindenképpen el kell végezni – hiszen csak így kerekedhetnek ki olyan csudák, mint például a Vidnyánszky Attila és a beregszászi trupp által színpadra varázsolt Karnyóné. A kitűnő dramaturgiai érzékkel megáldott rendező ugyanis igazi deszkarecsegtető komédiát komponált Csokonai vérbő humorára, amit hamarosan a debreceni nyári színház közönsége is élvezhet.
Balogh Tibor úgy véli, Csokonai „színházasítása” kitűnően mutatja az írott és a játszott darab közötti jelentéktelenek egyáltalán nem tekinthető műfaji különbségeket, s nyilvánvalóvá teszi azt is, hogy e különbségek léte nem könnyíti meg a drámaírók – különösen a kezdő szerzők dolgát. Így nem meglepő, hogy időről időre felmerül a „drámaszülő műhelyek” létrehozásának, működtetésének ötlete. Az ilyen típusú műhelymunkában élen jár a Magyar Színházi Társaság Dramaturg Céhe, ahol a korábban színházak által túlságosan el nem kényeztetett színműírók egymástól is fortélyokat lesve csiszolhatják alkotásaikat, dramaturgok segítségével építhetik be elgondolásaikba a színpad sajátos törvényszerűségeit.
A cívisváros legújabb kori kulturális közegében viszont kétségkívül úttörő és ígéretes kezdeményezésnek számít a drámakör megszervezése. A honosított ötlet debreceni mivoltát erősíti a drámaíró műhely Basahalma jelzője, hiszen az elmúlt századokban nem is tartották a cívisek igazi debreceninek azt, akinek a köldökzsinórját nem a város külső határának számító Basahalmán belül vágták el. Balogh Tibor Háy János A Gézagyerek című, nemzetközi karriert befutott istendrámájának egyik felfedezőjeként már bizonyította, hogy jó szemmel látja meg az értéket, ezért bízvást remélhetjük, hogy a pályázatra beérkező darabok jó kezekbe kerülnek. A szervezők ötven–száz darabbal számolnak, amiből reményeik szerint egy–három lehet alkalmas arra, hogy játszható dráma váljék belőle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.