A nemzeti kultúra támogatása létkérdés

A Baross Gábor Nemzeti Gazdaságpártoló Társaság 2003-ban alakult Bod Péter Ákos közgazdászprofesszor elnökletével a magyar művészet, a természet- és társadalomtudományok, a sport és az informatika jeles képviselőiből, akik azóta rendszeresen tartanak vitaesteket az egykori MOM-kultúrház kupolatermében. Szerdán este A nemzet kulturális vagyonának gazdálkodása című kerekasztal-beszélgetésen Pálinkás József professzor, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke, Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke, Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, Kósa Ferenc és Kézdi-Kovács Zsolt filmrendező vett részt Bod Péter Ákos vitavezetésével.

2005. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden ellenkező híresztelés dacára az Európai Unió nem törekszik a kultúrák homogenizálására. Pálinkás József előadását idézve: az unió filozófiájával kimondottan egybecseng, hogy a nemzettudatában és identitásában meggyengült magyarság kialakítsa önvédelmi stratégiáit és programjait a szellemi élet minden területén. Az állam semmiképp sem vonulhat ki a nemzeti kultúra anyagi támogatásából, sőt, kifejezetten óvnia kellene spirituális értékeinket attól, hogy ki legyenek szolgáltatva a piac kényének és kedvének. A nemzeti kultúra és tudomány anyagi és szellemi hordozóinak minden korábbinál hatékonyabb támogatása úgyszólván létkérdés. Ha hagyjuk elveszni az úgynevezett közös műveltségeszményt, veszélybe kerül a nemzeti kultúra is, amelynek hiánya a közösség szempontjából káros szubkultúrák elburjánzását eredményezi – mondotta többek között Pálinkás József.
Kósa Ferenc filmrendező véleménye szerint e törekvést pártállástól függetlenül támogatnia illik minden felelősen gondolkodó embernek. Bendzsel Miklós szerint rajtunk áll, hogy az argonauták aranygyapja vagy Balzac Szamárbőre lesz-e osztályrészünk.
Orbán Viktor volt miniszterelnök a közös műveltségeszmény újjáteremtését, annak anyagi és erkölcsi támogatását tekinti a következő kormány kulcsfeladatának. Önmagában nem tartja gondnak, ha – törvényes keretek között – mindenki azt tesz és gondol, amit akar. A demokráciában szabad megjelennie a közösen megfogalmazott kultúreszménytől radikálisan eltérő vélekedéseknek is, de hogy ezt az államnak kell-e támogatni, afelől a Fidesz elnökének komoly kétségei vannak. Az viszont komoly baj, ha egy közösség elveszti a mérce tudatát. A közös kultúraeszménynek éppen abban kell testet öltenie, hogy a közös eszményképet, a mércét meghatározzuk. A tovatűnt XX. század két alapvetően meghatározó gondolatrendszere a szociális és a nemzeti eszmény volt. Úgy tűnik, a XXI. században a szociális tömegeszmény mozgósító ereje tovatűnik, így Európát egyedül a nemzeti eszme erőteljes reneszánsza hozhatja újra közös nevezőre, amelynek kialakításában ránk, Közép-Európában élő magyarokra komoly szerep vár – mondta el többek között Orbán Viktor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.