Dokumentumfilm a kitelepítésekről

2005. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szovjetunióbeli Gulagok, a magyarországi Recsk haláltábora, a hortobágyi kitelepítések helyszínei az ókori rabszolgaság és a megfélemlítés iszonyatos eszközei voltak, a megsemmisítőlágerekhez hasonló végcéllal. E gondolatok jegyében nyitotta meg tegnap délután a XII. Kerületi Művelődési Központban A Hortobágyra hurcoltatott című Sáhghy Gyula-dokumentumkantáta ősbemutatóját Breuer Pál egykori internált, Fehérváry Gyula, a Politikai Elítéltek Szövetségének elnöke és Zimányi Tibor, a Recski Szövetség elnöke. Szomorú aktualitást ad az egykori szocialista megsemmisítőtáborokról szóló műnek, hogy itt és most, a jelenlegi kormányhoz közel álló sajtótermékek megpróbálják az 1990 előtti világ szörnyűségeit kisebbíteni – mondta többek között Mitnyan György XII. kerületi polgármester, a rendezvény fővédnöke.
Orbán Viktor Fidesz-elnök ünnepi beszédében virágvasárnap és húsvét kétezer évvel ezelőtt fogant üzenetére emlékeztette a résztvevőket. Akkor Krisztus áldozata próbálta helyrehozni a deformálódott világot, amely akkor földi királyt és politikai megváltást várt, pedig lelki megváltásra volt szüksége. – Az emberi társadalmakat azért hoztuk létre, és azért nem magunkban élünk, hogy segítsük egymást, társai lehessünk egymásnak, biztonságban élhessünk. Közösen találjuk a szépet és a jót ebben az életben, és erre taníthassuk gyermekeinket, akár e film, amely visszarepít bennünket az embertelenség világába. Sajnos ma megint ott tartunk, hogy összefogás helyett belső uszítás áldozatai is lehetünk – mondta többek között Orbán Viktor.
A filmből kiderül: a hortobágyi kitelepítőtáborok a világtörténelem két legveszedelmesebbb és legeredményesebb politikai tömeggyilkosa, Lenin és Sztálin dicstelen magyar tanítványai, Rákosi Mátyás pártfőtitkár és Kádár János belügyminiszter ördögi találmányai voltak. 1950. június 23-tól 1953-ig telepítettek ki erőszakkal magyar községekből hortobágyi kényszerlakhelyre olyan embereket, akik a saját környezetükben tekintélyes, köztiszteletben álló, erkölcsi példaképnek számító polgárok, mintagazdák voltak, de ellenálltak a kolhozosításnak, a párttaggá, spiclivé szervezésnek. A terméketlen sziken folytatott reménytelen mindennapi robot, az iszonyatos szálláshelyek, az emberek, állatok számára egyaránt nyomorúságos táplálék mind-mind a megfélemlítést és az úgynevezett kulákok lassú megsemmisítését célozta, előkészítette a Kádár-korszak téeszesítését. A hortobágyi, ebesi kálváriaút végén, majd a Kádár-korszakban is folytatódott a volt kitelepítettek üldöztetése, és a rendszerváltozás sem hozta el számukra az olyannyira áhított erkölcsi katarzist.
Zimányi Tibor, a Pofosz elnöke a 2006-os választások eredményétől várja, hogy „Magyarország reménysége, Orbán Viktor folytassa azokat a reményteli folyamatokat, amelyek 1998–2002 között kibontakoztak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.