Könyv a nemzet felemelkedéséről

A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség és a polgári körök összejövetelein leggyakrabban az a kérdés hangzik el: van-e a Szövetségnek nemzetstratégiája, amellyel a remélt választási győzelem után kiemeli az országot a jelenlegi erkölcsi, kulturális, gazdasági válságból? A jelenlegi kabinet sikertelenségének is egyik fő oka az átfogó koncepció hiánya. A Professzorok Batthyány Körének csaknem harminc tagja és néhány, a kör szellemiségét magáénak valló szerző a polgári kormány nemzetstratégiájának megalapozásaként készítette el a Szent István-terv – Gondolatok a nemzet felemelkedéséről című kötetet, amely a Magyar Szemle Könyvek gondozásában látott napvilágot.

2005. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A könyvet, amelyet jeles tudósok és művészek írásaiból Lovas Rezső, Náray-Szabó Gábor és Pálinkás József akadémikusok szerkesztettek, holnap délután ötkor Nemeskürty István mutatja be a Fókusz Könyváruházban. Pálinkás Józsefet arra kértük, ismertesse a könyvvel együtt a leendő polgári kormány főbb stratégiai feladatait. A professzor elmondta: a Szent István-terv elnevezés onnan ered, hogy Orbán Viktor 2002. szeptember 21-én arra kérte a Professzorok Batthyány Körének tagjait, akik korábban számos közéleti kérdésben fogalmazták meg álláspontjukat, hogy egy nagyobb lélegzetű munkában foglalják össze gondolataikat a magyarság helyzetéről és a nemzet előtt álló legfontosabb feladatokról Szent István-terv munkacímmel, így az elkészült tanulmánygyűjtemény is megtartotta ezt a címet. A munka június 18-ra készült el, s a professzor szerint a magyar nemzet szempontjából rajzolja meg a világ egymással versengő fő szellemi vonulatait: a konzervatív, nemzeti, keresztény, illetve a szociál-internacionalista-neoliberális eszmerendszert. Bár a XX. század értelmiségi közgondolkodásában az utóbbi jelent meg erőteljesebben, ha jobban a dolgok mélyére nézünk, és nagyobb történelmi távlatokra tekintünk, egyértelmű: a konzervativizmustól biztonságosabban várhatjuk, hogy megteremti a „jó élet” politikai keretét.
A Szent István-terv másik pillére: megtalálni a magyar nemzetnek mint kulturális közösségnek a megtartó erejét Európában, ahol a nemzetek részben harmóniában, részben állandó versenyben élnek együtt – folytatta a professzor. Ha egy nemzet nem kis részben a saját kormányának hibájából alig jut hozzá a magyar áruhoz és azokhoz a műalkotásokhoz, amelyek a nemzeti összetartozást jelenítik meg, védtelenné válik. Ha a magyar föld nem a miénk, borzasztó csapdába kerülhetünk. Ha a kultúránk kerül veszélybe, a nemzet szellemi, lelki immunitása és tettrekészsége szűnik meg. A Szent István-terv azt üzeni a majdani új kormánynak, hogy megválasztása után nyomban lásson hozzá a nemzet kulturális és gazdasági megerősítéséhez.
Pálinkás József kiemelkedően fontosnak tartja a tudományok és a nemzeti irodalom legnemesebb foglalatát, nemzeti létünk életben tartóját, a magyar nyelvet. A leendő kormánynak arra kell törekednie, hogy a Kárpát-medence minden magyarlakta vidékén legyen minél több magyar nyelvű oktatási és kulturális intézmény. A határon inneni és túli magyarság összetartozásának záloga a gondosan ápolt nyelv, amely Kárpát-medencei és európai versenyképességünk egyik legfontosabb tényezője. A nyelvvel szervesen összefügg a másik kiemelt stratégiai ágazat, az oktatás és a tudomány. A jelenlegi kormány pénzért megvásárolható, csak gyakorlati ismeretek piacává züllesztené a közoktatást és a felsőoktatást, pedig egyik sem csak praktikus tréning, hanem nevelés, a kulturális folyamatosságnak, a közösség kulturális koherenciájának a megtartása. Az oktatás, a kultúra és a tudomány együtt képes az ország felemelésére, sanyarú helyzetük azonnali, kormányzati intézkedést követel.
A kötet harmadik nagy egységét képezik a művészeti életről szóló tanulmányok. Egy egészséges nemzetstratégiában a művészetek a nemzet szerves fejlődésének első számú ihletői. Szellemi életünk legkiválóbbjainak lehetővé kell tenni, hogy ők fogalmazzák meg azokat a gondolatokat és érzelmeket, amelyek a közösség összetartozását és hétköznapi morálját képviselik. A Szent István-terv negyedik fejezete Magyarország egyik legégetőbb és súlyosabb problémáját, a nemzet számbeli fogyását járja körül. Magyarországon ma jelentős anyagi hátrányban vannak a több gyermeket nevelő fiatal családok, későbbi munkájukra is kiható hátrányban a gyermekáldást vállaló édesanyák. E hátrányok nem szüntethetők meg teljesen, de olyan jelentős mértékben csökkenthetők, hogy a több gyermeket felelősséggel vállaló családok számára ne ezek legyenek a mérlegelés fő szempontjai. 1998 és 2002 között elindultunk ebbe az irányba. A nemzet és benne az egyén „jó életét” csak akkor teremthetjük meg, ha ma megszületnek ennek felépítői: a gyerekek.
A konzervatív, nemzeti keresztény eszmerendszer fontosnak tartja a munkát és a gazdaságot – tette még hozzá Pálinkás József. Ám a jelenlegi kormány öncélú versenyfetisizmusával ellentétben a Szent István-terv kimondja, hogy nem az ember van a gazdaságért, hanem a gazdaságnak kell az egyes ember és a közösség érdekeit szolgálnia. Ahogy a nemzetegészségügyön sem érthetjük csak a betegségek hatékonyabb gyógyítását, hanem az egészség megtartását és a lelki egészség helyreállítását is. S bár az egészségügy minden ponton anyagi értelemben is sürgős gyógykezelésre szorul, tudnunk kell, hogy a család és a nemzet teljes gyógyulásánál a spirituális tényezők ugyanolyan fontosak, mint a fizikaiak. A lelki és a szellemi egészség az életminőség egyik fő komponense. A nemzet jövőbeli sikere-sikertelensége azon múlik, hogy az új kormány kimozdítja-e a magyar nemzetet a jelenlegi pesszimista közfelfogásból egy tettrekész, optimista közélet irányába. Pálinkás József őszintén reméli, hogy a polgári kormány megtalálja az eszközöket, amelyekkel megkezdődhet hazánk látványos fölemelkedése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.