Bagossy-műé az Üveghegy-díj

Csaknem három és fél ezer gyermek tapsolt egy héten át Kaposvárott a Gyermek- és Ifjúsági Színházak Biennáléjának előadásain – tudtuk meg tegnap a Csiky Gergely Színházba „beköltözött” fesztiválirodán. A vasárnap délelőtti utolsó előadást követő eredményhirdetésen pedig már azokat jutalmazták tapssal a kollégák és a nézők, akiknek a rendezéseit különdíjra érdemesítette a zsűri, illetve azt a rendezőt, aki hazavihette a biennále legjobb előadásáért odaítélt Üveghegy-díjat.

2006. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fodor Tamás rendező, a biennále zsűrijének elnöke a tapasztalatokat összegezve úgy vélte: nemcsak a taps, de a feszült figyelem, az önfeledt nevetés is mércéje a jó gyerekelőadásnak. Mindazonáltal hozzáfűzte: a kaposvári bemutatók során a vastapsos elismerésre és a taps nélküli átlényegülésre is volt számos példa. Lapunk kérdésére kiemelte: ezúttal nem a „kész előadások” kaptak magas pontszámot a zsűritől, hanem azok, amelyek a nézők előtt születtek, a gyermek képzeletére építettek, és a fantáziáját igyekeztek mozgósítani.
Különdíjra érdemesítette a zsűri a Kolibri Színház két előadását, a Ládafia, a Griff és a Figurina bábszínház egy-egy darabját, a Vaskakas Színház bábjátékát és a Bárka Színház A legyek ura című előadását. A biennále legjobb előadása az Örkény Színház egyszereplős „mesebeszéde”, a magyar népmesei motívumokra épülő A Sötétben Látó Tündér című darab lett. Az Üveghegy-díjat a darab író-rendezője, Bagossy László és a tündért alakító egykori kaposvári színész, Pogány Judit vehette át.
– Mi lehet az a színházi izgalom, az a kihívás, amiben még örömet lehet találni? Talán a sötétség. Innen indult a dolog. Úgy gondoltam, hogy a sötétséget – amit mások, írók, rendezők talán kerülni szoktak, és ami egy neuralgikus pontja a gyermekszínjátszásnak – a középpontba kellene állítani. A sötétség lett az egyik főszereplő, a másik, amely ugyancsak erős inspirációt adott számomra, Pogány Judit volt – avatott be a darab megírásának és rendezésének titkába Bagossy László.
A biennále díjazottjai között ezúttal olyan személyek nevét is hallhattuk, akik hosszú ideje és igen eredményesen munkálkodnak a gyermekszínjátszásért, és akik nélkül az eddig kaposvári biennálék sem lettek volna sikeresek. Novák János fesztiváligazgató egy-egy festménnyel ismerte el Halász Judit színművész, Komáromi Gabriella tanszékvezető főiskolai tanár és Nánai István kritikus munkáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.