Tánc melléksodorban

T Á N C

2006. 12. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól fel kell kötnie a székelyharisnyát annak, aki a téli ünnepkörhöz kapcsolódó erdélyi táncokat, szokásokat, dramatikus játékokat kívánja színre vinni – méghozzá színpadi és néprajzi közhelyek, kézenfekvő regölések, maskarás megmozdulások, láncosbotrázások ízléses mértékű felhasználásával. Nos, az idén ötvenéves marosvásárhelyi Maros Művészegyüttesen kissé lötyögött a harisnya a csütörtöki budapesti bemutatón. Tagadhatatlan, hogy karácsonyi, évmegújító népszokásaink kellő színvonalú bemutatása minden koreográfiai, dramaturgiai hajcihő nélkül is ritka és lélekemelő pillanat lehet, még ha igazi föltámadást nem is jelent. Ám a magyar néptánc- és szokásvilág másra sem szorul, mint föltámadások katartikus sorozatára.
Száraz dobszóra állatbőrökbe takart, álarcos figurák révülnek, tántorognak a deszkákon, a háttérben a háromkirályok néha felrezzennek a jászolnál, és mint valami első generációs robotgép, szaggatott mozdulatokkal igyekeznek elidegeníteni az elidegeníthetetlent. Dísztelen színpad, szerény kelléktár, többnyire magától értetődő népviselet (a ruha kin jelmez, kin viselet): a Maros táncosai és muzsikusai regölésekkel, istvánolásokkal, szászcsávási cigánytáncokkal, székelyföldi forgatósokkal, tréfás-pajzán siratásokkal törekedtek fölkelteni a foghíjas nézőtér adventi hangulatát. A rokonszenvet mindenesetre maradéktalanul sikerült. Jóllehet, lassan megszokjuk, hogy a Magyar Kollégium minden évben megrendezett adventi táncestjei harmad- vagy fél házzal mennek, a honi táncélet egymás premierjeit megtöltő jeleseinek közönyétől övezve. Erdély és a Felvidék nagyszerű hivatásos táncegyüttesei nem tartoznak még a melléksodorhoz sem, annak ellenére, hogy az anyaországi koreográfusok ma is ezekre a vidékekre zarándokolnak, ha éppen kifogytak az alapanyagból és az ötletekből. Vagy éppenséggel a táncosokból. És az együttesek annak ellenére állják a sarat, s rátartiak küszködve őrzött önazonosságukra, hogy itthon még mindig úgy gondolja sok szervező: alamizsnát oszt, ha meghívja a határon túliakat, hiszen „azok” eljönnek Magyarországra akár egy tál ételért meg kvártélyért is. Eközben a hazai guruk nagy erőfeszítéseket tesznek azért, hogy a leszakadt területekre is kiterjesszék ízlésdiktatúrájukat.
A Magyar Kollégium ezért valóságos missziót végez hagyományos adventi táncestjeivel. A csütörtöki Maros-előadás nem túlságosan virtuóz, nem különösebben tapasztalt, de annál lelkiismeretesebb és lelkesebb táncosok bemutatója volt. A kezdetben kínosan esetlen, ám később erőteljesen magára találó színészi játék, sok-sok tömegtánc, koreográfiai klisé, idegesítő népszínműves kedélyesség és modoros táncszínházi elem mellett üdítő volt a Székelyföld humora, az odaadás és egyes darabokban a figyelemre méltó fegyelmezettség. A Maros táncosai többre, szebbre hivatottak, mint amit előadhattak csütörtökön – nem mellesleg hatalmas ovációval kísérve – a Hagyományok Házában. Már csak kötés volna a harisnyán, ha erre az együttes koreográfusai is fölfigyelnének.
(„Édes kicsi Jézusunk” – a Maros Művészegyüttes karácsonyi műsora. December 14., Hagyományok Háza.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.