Az új ember tragédiája

Jókai Anna Kossuth-díjas író évek óta dédelgeti magában azt a gondolatot, hogy a szellem emberének méltóságával és távolságtartásával, magas irodalmi igénnyel válaszoljon a jelenkor kihívására. Az a zűrzavar és káosz, amelyből 1990 után mindnyájan szerettünk volna kiemelkedni, néhány biztató szünettől eltekintve egyre drámaibbá vált, s mostanára tetőzni látszik. Így hát eljött az idő, hogy az írónő a gondolatokat megossza a fehér papírral. A végeredmény, a Godot megjött című spirituális dráma nyolc hónap alatt született meg. Tarján Tamás irodalomtörténész szerint a ma délután kezdődő könyvhét húzókötetének ígérkezik.

2007. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mezey Katalin, a Széphalom Könyvműhely vezetője a könyv keddi, Rátkai-klubbéli ősbemutatója után azt mondta: Jókai Anna megírta a huszonegyedik századi Az ember tragédiáját. A cím viszont inkább inkább Samuel Beckett Godot-ra várva című abszurd drámájára utal. Miért éppen Godot?
– A Godot megjött az általam sokak szerint képviselt spirituális realizmusnak újabb állomása. A Ne féljetek! című filozofikus nagyregényem vezérfonala volt az üzenetet, amely szerint az ember, akár tagadja, akár nem, egyszerre létezik az anyagi és a szellemi világban, ez utóbbi azért tűnik fontosabbnak, mert ama másik világból kapjuk mindnyájan a valódi, autentikus létezésünkhöz a legfőbb intellektuális muníciót. Miért is választottam ezúttal a drámai formát? Eddig minden epikai művemben mindig más formai megoldást alkalmaztam. A Szegény Sudár Anna vallomásregény, a Napok úgynevezett Bildungsroman, azaz fejlődéstörténet. A Godot megjött egyesíti magában a drámának, a lírának és az epikának az elemeit. A cím valóban az abszurd dráma emblémaművéhez kapcsolódik, de csak az alapgondolatában. Beckett hősei csak várakoznak, és hiányként élik meg, hogy nem jön az a bizonyos Godot, és nincs is pontosan meghatározva, hogy kicsoda is ő. Az én szemléletemben Godot szakrális lény, szellemi hatalom, maga Isten, aki a világban és a világ fölött mindenek fölött létezik, és eljön mindenkinek, aki hajlandó a megváltás jó hírét befogadni. Az én Godot-drámám arra a kérdésre épül: a mai bomlott emberiség, a zavarodott Európa és hazánk labilis kisemberei hogyan fogadnák őt, ha megjelenne az emberiség kapuján, és elhozná nekünk a tökéletes megvilágosodást. Föltehetjük a kérdést: mi volna, ha az érkező Godot-val szembesülne ez a tétova világ?
– A történések földi vagy mennybéli helyszínen játszódnak?
– A dráma az emberi tudatban pereg végig, s megmutatja, hogy az első örömteli perceket, a beteljesülés, az ujjongás élményét hogyan váltja föl a kételkedés, a gyávaság, a tényleges rosszakarat, az elkerülhetetlen alapkérdés halogatása. Mindenekelőtt az a szomorú tény, hogy korunk átlagembere csak a matériában tudja elképzelni és értékelni a világba érkező segítséget. A történet több szinten játszódik, a szellemi szférában olyan lények próbálnak az emberiség segítségére lenni, akik már átmentek a földi siralomvölgyön, és a halál utáni élet periódusába kerültek. Egy sugárzó lény bocsátja reflektorszerűen a fényt egyre nagyobb erővel a terepre, ahol az emberek élnek, nevezhetnénk őt Mihály arkangyalnak. És megjelenik a világosság örök ellentettje, ha tetszik, a luciferi erő. A dráma vivőereje a két örök ellenpólus permanens küzdelme.
– Megmenekülnek vagy elkárhoznak a dráma hősei?
– A végkifejletet ne áruljuk el. Nagyon erősen megvillan a remény szólama, ugyanakkor a nagyon is kockázatos, végső válaszút közeliségét sem hallgatom el. Nem politizálok, filozófiai síkon üzenek a mának és egy bizonyos politikai erőnek is, amely egyre nagyobb veszedelembe sodorja az országot. Sokáig már nem halogathatjuk a választást Godot és a sátán között. Sokat mond a borítókép, Szemadám György festményét használtuk föl. A képen valaki vagy valami, a megváltásra vágyó, ám olykor a kárhozattal is kacérkodó emberi lélek várakozik egy titokzatos kapu előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.