Vasy Géza lapunk kérdésére elmondta, hogy a levél időszerű is, kései is. Időszerű, mert a magyar irodalom segélykiáltását tartalmazza. Megkésett, mert már tavaly is nyilvánvaló volt, hogy az idei költségvetésben nem szerepel az írószervezetek támogatása. 2005-ig a Magyar Írószövetség húszmilliós támogatást kapott, amely elégséges volt a székház fenntartására, bár a reálértéke évről évre csökkent. Tavaly a minisztérium hatmillióra redukálta a forrásösszeget, amely karácsony előtt egy-két nappal érkezett meg az írószervezet számlájára. Az idén pedig maradt a semmi.
A minisztérium azzal érvel, hogy a kultúra támogatása a civil szféra, a mecénások, a magántőke feladata lenne. Vasy Géza szerint az állam nem vonulhat ki egyik napról a másikra a nemzeti kultúra támogatásából egy olyan országban, ahol a civil mecenatúrának még nincsenek kialakult hagyományai és gazdasági feltételei. Hazánkban 1947-ben, az úgynevezett kék cédulás választások után minden alapítvány megszűnt, illetve az állam tulajdonába került. Az irodalomtörténész szerint a rendszerváltozás után elkezdődött Magyarországon a vadkapitalizmus, ami mind a mai napig megakadályozta, hogy kialakuljon a magánmecenatúra. – Arról lehet vitatkozni, hogy ez miért történt így, helyes-e vagy nem helyes, ám a tényről nem tudomást venni súlyos tévedés és tragédia. És nem csak azért, mert a magyar írók nagy része elképesztően rossz lelkiállapotban van. Ennél sokkal lényegesebb, hogy a magyar irodalom a magyar nyelv legtartósabb foglalata. Ezt akartuk a miniszter tudomására hozni a manifesztumban – fejezte be beszélgetésünket Vasy Géza, aki a levelet azért tartja korszakos jelentőségűnek, mert a közös célok közös platformra hozták a meglehetősen feszült viszonyban lévő írószervezeteket is.
Megkeresésünkre a kultusztárca közleményben válaszolt: az Oktatási és Kulturális Minisztérium idei költségvetésében a kulturális társadalmi szervezetek működési támogatására valóban nincs előirányzat, a pótlásra hivatott Nemzeti Civil Alap nem tesz kivételt a művészeti szervezetekkel, ugyanolyan pályázati feltételek vonatkoznak rájuk is, mint más szervezetekre. A művészeti szervezetek működési támogatásának (azaz rezsi-, bér- és hasonló kiadásai állami költségvetési finanszírozásának) forráshiányát azonban túlzás lenne összekeverni a kultúra támogatásának egyéb, a tárca által működtetett formáival, amelyek egyáltalán nem szűntek meg. A minisztérium dolgozik azon, hogy lehetőségeket és más támogatási formákat találjon a probléma megoldása.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak