Tragikus helyzetben

A magyar irodalmi szakmai szervezetek nyílt levélben kérték számon Hiller István kultuszminiszteren a támogató források megszűnését. A pénteken általunk is közölt levélről a Magyar Írószakszervezet főtitkárát, Mezey Katalin József Attila-díjas költőt kérdeztük.

2007. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mezey Katalin elmondta, az írószakszervezet a közgyűlésén már megfogalmazott egy szinte azonos tartalmú manifesztumot, ezért elmondhatja, a levél Jókai Anna elnök és a közgyűlés teljes támogatását élvezi. Az írószakszervezet önmagában is tragikus helyzetben van. 2005-ben még 1,96 millió forintos támogatást kapott. Tavaly már csak ötszázezret, amely ráadásul csupán 2006. december 27-én került a testület számlájára. Ez Mezey Katalin szerint többszörösen is kimeríti a rossz vicc kategóriáját, de még mindig több az idei semminél. Az írószakszervezet ama kis híján kétmillióból is nehezen oldotta meg az írók szakszerű érdekvédelmét, amelyhez legalább egy kis iroda, egy telefon és egy jogász szükségeltetik. S akkor még nem beszéltünk a tehetséggondozásról, a pályázatokról, a diákírók legfontosabb tehetségkutató fórumáról, a sárvári diáknapokról. Mindeme funkciókat az utóbbi években már a Széphalom Könyvműhely kiadói tevékenységének támogatását szolgáló Írók Alapítványa vállalta át, még a telefonos szolgáltatást is beleértve.
Mezey Katalin három fő okot nevezett meg a szó művészeinek teljes ellehetetlenülésére. Először is, a közkönyvtárak nem tudnak eleget tenni annak a feladatuknak, hogy a kortárs szépirodalmi művek széles körét gyűjtsék. Állományukból hiányzik az élő irodalom új termésének legalább hetven százaléka. A kiadók számára hatalmas segítség volna, ha a bibliotékák megvennék a könyvek egy részét, nem is beszélve az írókról, akiknek munkáit így az olvasók zöme nem ismeri meg. A második fő gond az általános gazdasági romlás, a lapos pénztárca. Éppen a potenciális olvasók, a diákok, a tanárok és az értelmiségiek szegényedtek el jelentős mértékben, ami szintén visszahat a kiadók működésére. De még ha lenne is pénzük az olvasóknak, a mai magyar irodalom, egyáltalán, az értékes irodalom nagy részét nem találnák meg a könyvesboltokban, ugyanis a kis példányszámú szépirodalmi műveket a terjesztők nem veszik át. Ez visszahat a könyvkiadók gazdasági helyzetére, amelyek így nem tudnak az íróknak honoráriumot sem fizetni, a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Könyv Alapítvány támogatása a művek megjelentetésére sem elégséges. A kör bezárult. Marad a kérdés: mi lesz veled, magyar irodalom?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.