A Magyar Írók Egyesülete csütörtökön este tartotta meg évadzáró közgyűlését a Vármegye Galériában. Gyurkovics Tibor Kossuth-díjas költő, az egyesület elnöke betegsége miatt az alapszabálynak megfelelően írásban kérte föl helyettesítésére Szalay Károly József Attila-díjas írót a decemberi tisztújító közgyűlésig, ezt a tagság egyhangúlag elfogadta.
Kozma Gabriella gazdasági vezető a számok nyelvén hívta föl a figyelmet a reprezentatív íróegyesület kétségbeejtő helyzetére. Tavalyelőtt mintegy kilencmillió forintos bevétel és tizenkétmillió forintos kiadás volt az egyenleg. A 2006-os arányok még kedvezőtlenebbek, a bevétel mintegy ötmillió forint, a kiadások mértéke meghaladta a kilencmilliót. Ehhez képest még mentőövnek is gyenge az Oktatási és Kulturális Minisztérium kétszázezer forintos gyorssegélye, ugyanennyi támogatást adott az egyesületnek a Szabadművelődési Alapítvány is.
Elmer István író, a Magyar Írók Egyesülete folyóirata, a Lyukasóra főszerkesztője beszámolójában emlékeztet arra, hogy az úgynevezett Írói Kerekasztal, amelyen a hazai íróegyesületek és a hatalom képviselői folytattak volna egyeztető tárgyalást, néhány évvel ezelőtt a két kormány közeli írószövetség, a József Attila Kör és a Szépírók Társasága magatartása miatt felbomlott. Ám mivel a jelenlegi kabinet reformtakarékossága minden írószervezetet kétségbeejtő helyzetbe sodort, képviselőik újra hajlandók egy asztalhoz ülni.
Az egyeztetések az idén újra elkezdődtek, az évad lezárásaként az írószervezetek három kérdést föltéve levelet küldtek a kultuszminiszternek: Van elképzelése a kormánynak a magyarországi írószervezetek költségvetési támogatásáról? Amennyiben nincs, milyen alternatív módszereket ajánl? A gyakorlatilag működésképtelenné vált Nemzeti Kulturális Alap átalakul, vagy közvetlen kormányzati támogatás helyettesíti majd? A tárcának talán lesz ideje az uborkaszezonban végiggondolni az írók megoldásra váró ügyeit is.
Mint ismeretes, nemrégiben a miniszter ígéretet tett az elmaradt támogatás részbeni pótlására, a „felszabaduló pénzek” szétosztásának elvei azonban ugyanúgy tisztázatlanok, mint az, hogy a következő években milyen elvi alapon, milyen nagyságrendben vállal szerepet a kormány a támogatásból, s a Nemzeti Civil Alapnál hogyan lehet szakszerű módon elbírálni a sok ezer pályázat között a kulturális-művészeti életből érkezőket.
A kortárs magyar irodalom jövőbeli halhatatlanságát biztosító könyvkiadás és a mindenkori, jelenbeli irodalmi életet fenntartó folyóirat-paletta a támogatások bedugulása miatt végveszélybe került. A Lyukasóra két éve hiába pályázott, saját erőből kellett megoldást találnia. A Hanga Kiadóval folytatott tárgyalások eredményesnek bizonyultak, a kiadó elvégzi a lap nyomdai előkészítését, a nyomdai munkákat és papírt is biztosít. A szerződésben szerepel, hogy a Hanga Kiadó nem szól bele tartalmi kérdésekbe. Így a folyóirat a májusi–júniusi kényszerösszevonás után ugyan kihagyja az augusztusi számot, de szeptemberben újjáéled, s felfrissül internetes portálja is.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban