Kár beszélnünk, ha nincs foganatja

A könyvhét tegnapi zárónapján délelőtt a Napvilág Kiadó tartott összegző konferenciát az Alkotmány utcai szerkesztőségben a tankönyvkiadás és a szakkönyvek kilátástalan helyzetéről. Ahogy Zentai Péter Lászlótól, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének igazgatójától korábban megtudtuk, egy csoport kidolgozta a Márai-tervet, amely több lábon álló megoldási modellt adna a könyvkiadás immár halaszthatatlanul megoldásért kiáltó problémáira, ám eddig formális dicséreten kívül a szakminisztériumból semmiféle érdemi reakció nem érkezett a javaslataikra.

2007. 06. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lelkes Lajos, a Mezőgazda Kiadó igazgatója, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők vezetőségi tagja elmondta: ekkora közönnyel, amit a jelenlegi kormányzat tanúsít akár a könyvkiadás, akár a mezőgazdaság iránt, eddigi életében soha nem találkozott. Manherz Károly államtitkár egy tavalyi, őszi megbeszélésen megígérte, hogy mindent megtesz a könyvkiadás finanszírozásáért, s hogy megkönynyíti a több lábon álló támogatási rendszer kialakítását is, de azóta a hangját sem hallották. Új jelenség szerinte az is, hogy az oktatási és a kulturális tárca szakemberei félelmetes tájékozatlanságot mutatnak a saját területükön. Almási Éva, az Enciklopédia Kiadó vezetője hozzátette: a könyv két éltetője az eladás és a kiadás. Először a terjesztés, majd az utóbbi években a kiadás ment gallyra.
Gellériné Lázár Márta, a Napvilág Kiadó főszerkesztője a felsőoktatási könyvpályázat elmaradását, (eltörlését?) olyan súlyos és elemi hibának tartja a kormányzat részéről, hogy abban reménykedik: tévedés történt. Ahogy az is elképesztő, hogy az állam tökéletesen magára hagyta a felsőoktatást, a hozzá kapcsolódó tankönyv-, szakköny-, tudományos folyóirat- és könyvkultúrával egyetemben. A tudományos könyvkiadásnak nem feladata, hogy profitot termeljen, missziója a jövő nemzedékeinek nevelése, ezért nem lehet kiszolgáltatni a piac törvényeinek.
A konferencián vissza-visszatérő motívum volt annak a szélsőségesen baloldali–liberális nézetnek a taglalása, amely szerint immár az Európai Unióban vagyunk, így fölösleges a magyar, sőt talán az idegen nyelvű könyvkiadás is. Előbb-utóbb minden fiatal megtanul angolul, az internet használata is az általános műveltség szerves részévé válik, minek hát a könyv? Erről az álláspontról a konferencia résztvevői elítélően nyilatkoznak. A magyar olvasáskultúrát eddig is a könyv éltette, az irodalom a nyelv megőrzésének legtartósabb eszköze. Az írott nyelv elsorvadása visszahat a beszélt nyelvre, amelynek beláthatatlan rövid és hosszú távú következményei lehetnek. Tragikus lenne, ha a herderi jóslat a magyarság eltűnéséről, beolvadásáról, a magyar nyelv, irodalom, a magyar kultúra elsorvadásáról éppen a XXI. században, a diktatúra és az idegen elnyomás után valósulna meg.
Már most érezhető két, egymásnak látszólag ellentmondó tény negatív hatása. A rendszerváltozás után ugrásszerűen megnőtt a kiadott művek száma, ám fokozatosan csökkent az egyes kötetek példányszáma. Az utóbbi években mindez abszurddá fokozódott, kiváltképpen a szakkönyveknél és a tankönyveknél. Az állam kiszolgáltatta a könyvkiadást a piac törvényeinek, ami olyasfajta, már-már esztelen takarékosságra készteti a kiadókat, ami visszahat a minőségre. Jó, hogy 1990 után megszűnt a cenzorátus intézménye, ám az, hogy a minőségi ellenőrzés minden módja elsorvadt, s hogy az olvasószerkesztői feladatok a szerzőre hárulnak, szörnyű hibákat eredményez egyébként igényes könyvekben is. A honoráriumok csökkenése, esetleges elmaradása különös, nem éppen követendő magatartást eredményez egyre több szerzőnél. Már-már bevett gyakorlattá lett, hogy jó nevű, tekintélyes szakírók újraközlésre leadják a szaklapoknak nagyobb folyóiratokban, országos lapokban már megjelent munkáikat, ami enyhén szólva igénytelenségre vall.
Az eszmecserére valamiféle parttalan apátia nyomta rá a bélyegét. Többen kimondták: kár annyit beszélnünk, ha úgysincs foganatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.