Kék korláton sárga ernyő

Az elhíresült őszödi beszéd nyilvánosságra hozatalától kezdve mintegy két hónapig naponta szervezett kormányellenes tüntetést Kaposvár főterén Csernák Árpád író, a fénykorabeli Kaposvári Csiky Gergely Színház vezető színésze, rendezője, jelenleg a város Búvópatak című irodalmi folyóiratának főszerkesztője. A Hungarovox Kiadó az ünnepi könyvhétre jelentette meg a reneszánsz alkotóegyéniség Kék korláton sárga ernyő című tárca-, novella-, publicisztikakötetét Farkas Judit irodalomtörténész válogatásában.

2007. 06. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen mértékben vett részt az író a kötet anyagának összeállításában?
– Farkas Judit, a Búvópatak című, általam alapított irodalmi folyóirat főmunkatársa, nekem is némiképp meglepetést okozva, összegyűjtötte a lapunkban, a Magyar Naplóban és máshol megjelent írásaimat. Úgy kezdődött, hogy Judit kért recenziós példányt a Hungarovox Kiadó vezetőjétől, Kaiser László költőtől az egyik jeles szerzőnk, Baán Tibor kötetéből. A kívánt művön kívül kapott egy kis mustrát, valamint egy részletes ajánlót a korábbi termésből. Judit tréfásan megjegyezte: egyetlen szépséghibája a regiszternek, hogy hiányzik belőle Csernák Árpád neve. Kaiser komolyan azt válaszolta: akkor pótoljuk e hiányt. A végeredmény egy dekoratív kivitelezésű kötet, a Kék korláton sárga ernyő. Olyannyira tökéletesen sikerült Farkas Judit válogatása, hogy akkor sem változtattam rajta semmit, amikor már nem lehetett titkolni az összeesküvést, s megmutatták nekem a végeredményt. Csak javaslatot tettem – azt is terjedelmi okokból – néhány írás elhagyására. Vegyes műfajú a kötet, amelyben a ciklusok témája teremt szigorú rendező elvet a novellák, tárcák, az általam és velem készített interjúk, a kritikák, könyvismertetések és közéleti tárgyú, napjaink égő gondjait taglaló írások, publicisztikák dzsungelében. Kaiser László, a Hungarovox Kiadó vezetője a Magyar Írószövetségben tartott könyvheti bemutatón úgy fogalmazott: az eklektikus anyagban harmóniát teremt az intellektuális fegyelem és a markáns erkölcsi, világnézeti hovatartozás vállalása.
– Soha nem titkolta, hogy keresztény, polgári értékrendet vall. Ön szerint politizálhat egy író?
– Én nem tartom feltétlenül politizálásnak azt, ha az alkotó ember úgy érzi, bűn hallgatni, amikor egy hitvány, hazug ember vezeti az országot, aki elsősorban a reá szavazókat csapta be, hiszen a választási ígéreteinek tökéletesen az ellenkezőjét valósítja meg. Mit is állított 2006 tavaszán ez az ember, akinek nevét is átallom kimondani: nem lesz vizitdíj, nem lesz tandíj, nem lesz gázáremelés, hiszen nincs rá szükség, dübörög a gazdaság. S íme, a kormánya reform címén bevezette a tandíjat, a vizitdíjat, mindennek megemelte az árát. Ami még ennél is sokkal szörnyűbb: a jelenlegi koalíció soha nem tapasztalt erkölcsi mélypontra süllyesztette az országot.
– A Búvópatak című, országos hatósugarú irodalmi lapban többen is felteszik a kérdést: vajon meddig tart a nép türelme? Én pedig azt tudakolnám, minek tartja magát elsősorban: írónak, színművész-rendezőnek, irodalmi szerkesztőnek vagy az ország sorsáért aggódó közéleti személyiségnek?
– Jogos és kikerülhetetlen a kérdés. Színészmúltamról szól a Kivégzés, az írás címe önmagáért beszél. Amióta nem vagyok szerződésben semmiféle teátrumnál, a komédiás énem háttérbe szorult, bár a múlt héten lezárult könyvhét több rendezvényén léptem fel barátaim, pályatársaim estjén előadóként. Számos regény, novella megjelenése után most első számú küldetéseim között tartom számon a Búvópatak című folyóirat szerkesztését. A lap fennállásának ötödik évfordulóját augusztus közepén ünnepeljük, feleségem, Gera Katalin keramikus, fiam, Csernák Bálint, Farkas Judit és mások közreműködésével. Idén az augusztusi évfordulón negyedízben adjuk majd át a Búvópatak-díjat. Eddig már elnyerte egy helyi polgári kör, Varga Gabriella újságíró, Szita Károly polgármester. Hogy idén ki kapja, még nem döntöttük el. Van már több jelöltünk. A lap szerzőgárdájához olyan kiemelkedő egyéniségek tartoznak, mint Gyurkovics Tibor, Döbrentei Kornél, Hegyi Béla, Sarusi Mihály, Baán Tibor, Varga Gabriella, Papp Árpád és mások. Meg kell említenem a nemrégiben elhunyt Nagy Gáspárt és Lengyel Balázs irodalomtörténészt, utóbbi az elsők között fedezte fel, hogy nemcsak írogató színész vagyok, hanem a színművész énemtől független, markáns szépírói vénával rendelkezem. Hogy milyen mértékben van igaza, azt nem én vagyok hivatott eldönteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.