Az Allegretto Kalász Márton új, Látható, láthatatlan című kötetének egyik kulcskölteménye. „Isten befejezetlen – nem hihetetlen, abbahagyhatatlan versenye szól” – írja a teremtés művében gyönyörködve a költő. Az igazán tehetséges zenemű a teremtés örök körforgásának teljességét fogalmazza újjá. Isten soha nem hagyja abba művét, a téltől a tavaszig, a reggeltől az estig tartó idő mérettelen ritmusával együtt tér vissza a végponttól az újrakezdésig. Így az isteni teremtés egyszerre tökéletes és tökéletlen, teljes és mégis töredékes.
Kalász Márton a tájakat, a gyermekkori emlékeket fölvillantó költeményeiben is vállalja a töredékességet. A La pastorella című műben a zenei, az irodalmi és konkrét élmények hármassága idéz meg egy önmagába visszatérő, különös, viharos látomást. A falusi házba megérkezik egy abbé, odakinn zuhog az eső, dühöng a szél, csahol egy kutya, eltűnik, majd csatakosan előkerül egy ékszerteknős. A konkrét elemekből lazán összeszőtt képsor hézagain keresztül beáramlik a földi világba a földön túli tartomány, mintegy magyarázván a kötet címét is. A látható mögött mindig ott rejlik a láthatatlan, a földi világ mögött az égi. A földi káosznak értelmet ad az isteni transzcendencia rendje. A kötet harmadik vezérszólama, a megfoghatatlan, kifinomult zene és a láthatatlan titkait fürkésző filozófia mellett a szerelem. Legyen a költő akár a Mátrában, írjon bár kifinomult rajzolatú verset a Szitakötőről, feltűnik olykor a fiatalkori szerelmek árnya, máskor a jelenlegi hűséges társ gondoskodó jelenléte. Kalász kötetének negyedik, fontos alaptónusa a biblikus alaphangoltság. A kötet nyitóversében megidézi az Énekek énekét Salamon királytól, az ószövetségben olvasható hódoló és életörömtől, szenvedélytől teli szerelmes verset, valamint az újkori (vaskori) élet emberének nehezen kimondható fájdalmát.
Dicséret illeti a fiatalabb költőtárs, Zsille Gábor elmélyült munkáját, aki a könyv zárszavaként mélyinterjúban szólaltatja meg Kalász Mártont. A kötet szerkesztői, Farkas Olivér, Rózsa Huba, a Szent István Társulat vezetői is arra törekedtek, hogy a Stephanus-díj átadásának napjára elkészült könyv minél szélesebb spektrumban tárja elénk a több mint húszkötetes alkotó életművének tónusait. S érzékeltesse a láthatóért és a láthatatlanért folytatott költői küzdelem végeredményét.
(Kalász Márton: Látható, láthatatlan. Válogatott versek. Szent István Társulat, Bp., 2007, 130 old.)
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek