Legyőzhetjük magunkban a gonoszt

Gáspár Ferenc Ördögvér című regénye a Magyar Napló és az Írott Szó Alapítvány könyvheti regénypályázatán különdíjat nyert. A színvonalas pályázatra beküldött több mint nyolcvan pályaműben a zsűri legalább tizenhat elismerésre méltó könyvet talált. Különdíjat azok a kiváló művek kaptak, amelyek nem egészen feleltek meg a pályázat tematikai, műfaji kritériumainak, de színvonaluk kiemelkedő volt.

2007. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A regény valószerű jelenetei a rendszerváltozás után játszódnak, ám az Ördögvér nem kifejezetten szociografikus mű. Szürreális, álomszerű betétek tarkítják, a szerkezete sem hagyományos. Arra a kérdésünkre, hogy a pályázat kedvéért alkotta meg a regényt, vagy már kész művet küldött-e be, az író azt feleli, hogy az Ördögvért már jóval a pályázati kiírás előtt elkezdte. Azért, hogy végre összehozzon hat ifjúsági regény után egy felnőtt, mai tárgyú kötetet is. A Srucc sorozathoz tartozó három történelmi regénye Nagy Lajos, a sárkányos könyvek Zsigmond idejében játszódnak. A sorozat hetedik részét, a Holló fölrepül című regényt most írja, ez már a Hunyadiak korát idézi meg. A magyar történelmet játékos, fantasztikus keretbe foglaló Gáspár-regényeket felnőttek is olvassák, az író a gyerekeknek szóló könyveiben árnyalatnyit jobban vigyáz arra, hogy a cselekmény érthető, áttekinthető legyen.
Bár ifjúsági regények írójaként vált közismertté, írói pályáját a kilencvenes évek elején, a Lyukasóra és a Literátor című folyóiratokban megjelent felnőttnovellákkal kezdte. A pályadíjas regény is novellafolyamnak indult. Marie-Luise von Franz pszichológusnő – Jung követője – többnyire meséket elemez, egyik ismert könyvének címe: Árnyék és gonosz a mesében. Elemzéseinek tárgyai primitív népek köréből származnak, Gáspár Ferenc ezeket a meséket írta át modern, mai tárgyú történetekké. Aztán ráébredt, hogy a kész meséket be lehet építeni egy regény szerkezetébe úgy, hogy azok egy ma élő férfi álmai legyenek. A férfit aztán hozzárendelte egy nőhöz, a történetbe beleszőtt egy modern krimit, ha úgy tetszik, egy kémtörténetet is. A végeredmény: egy több szinten bonyolódó regény, amely jó néhány centivel a valóság fölött lebeg.
Az Ördögvér múltba pillantó, analitikus, illetve képzettársításos, azaz asszociatív szerkezete újdonság mind a korábbi elbeszélések realizmusához, mind a történelmi regények világosabb, áttekinthetőbb szerkezetéhez képest. Arra a kérdésünkre, hogy mi erre a magyarázat, az író azt mondja, legegyszerűbb volna azt felelnie, hogy nincs, vagy azt, hogy kinek a pap, kinek a papné. De ad valódi választ is: – Még ifjú koromban is működött a fantáziálgató serdülők, kamaszok szorongása: ha kitalálok valamit, úgyis rájönnek, hogy nem igaz. S ami nem igaz, az nem is jó. A füllentést majd valaki leleplezi. Lelkem mélyén persze sejtettem, hogy oktalan e félelem, de mégis úgy éreztem, kifejezetten előnyös, hogy már fiatal koromban megtanultam valósághű történeteket lineárisan elmondani. Valószínűleg szükségem volt a novellák, majd az ifjúsági regények írása közben kialakult gyakorlatra ahhoz, hogy belevessem magam az avantgárd sokak szerint kétes kalandjába – avat be műhelytitkaiba Gáspár. Alapjában véve az Ördögvér nagyon is olvasmányos, és van hagyományos értelemben vett története is, amely 2006-ban játszódik. Amikor Gáspár Ferenc művét befejezte, Budapesten már régóta nem voltak brutálisan szétvert tüntetések. Beleírt a regénybe egy olyan jelenetet, amelyben az orosz titkosszolgálat emberei összecsapnak magyar tüntetőkkel, a Nyár utcával szemben és a Rókus-kápolnánál. Nem hitte volna, hogy fantasztikus látomása október 23-án valóra válik. – Mai történetről van szó, de valóban nem egészen olyan, nem szociografikus, mint ahogy a Magyar Napló pályázati kiírásában ezt megfogalmazták – tűnődik.
Az író végezetül bevallotta: soha nem rejtette véka alá, hogy könyveinek van metafizikus célja, ne szégyelljük kimondani: mondanivalója. Az Ördögvérrel azt szerette volna kifejezni, hogy akár tagadjuk, akár nem, mindannyiunkban ott munkál a gonosz, de ezt nemcsak le lehet, hanem le is kell győzni. Reményei szerint egyértelműen kitetszik művéből, hogy a sátán fölött akkor arathatunk diadalt, ha a mai taposómalomban is megpróbálunk egymásra is figyelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.