Milliók lelki, szellemi vigasza

Többéves előkészület után rövidesen elkészül a Wass Albert életéről szóló film. Koltay Gábor rendező több történelmi mozi, majd a Trianon, a Néma kiáltás és a Horthy – A kormányzó című dokumentumfilm után Adjátok vissza a hegyeimet! címmel az erdélyi íróról szóló művet forgatott. A premier ősszel lesz.

2007. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor fogant a politikai indulatok össztüzében álló íróról szóló film ötlete?
– Kisebb-nagyobb kihagyásokkal 2003 óta dolgozom a filmen, amely nehezen meghatározható műfajú, hiszen a játékfilm és a dokumentumfilm határán mozog, a valóság és a vízió keveréke. A főszereplő, akit magával ragad az író sokoldalú életműve és közéleti aktivitása, szeretné megfejteni a titkot. Mi az oka annak, hogy a XX. század utolsó évtizedében a magyar közönség ritkán tapasztalható tömeges érdeklődéssel fordult Wass Albert életművéhez, amellyel párhuzamosan újult erővel csaptak fel a gyűlölet lángjai, s a közbeszédben és a médiában a lehető legsúlyosabb jelzőkkel, bélyegekkel – nacionalista-románellenes, náci-fasiszta, antiszemita – igyekeznek őt kiradírozni a nemzet tudatából?
– Ennek érzékelhető jele az is, hogy a gyakori szoborállítási szándékok – Erdélyben és Budapesten, de másutt is az országban – meglehetősen szenvedélyes vitákat váltanak ki.
– Erdélyi szobrait, Holtmaroson és Szászrégenben átmenetileg el kellett bontani, kétmilliós világvárosunkban a fővárosi önkormányzat többségi szavazással még mindig meg tudja gátolni, hogy mellszobrát felállítsák a Vérmezőn, egyes városokban gyűlölködő idegességbe csap át a megemlékezési szándék. Mindezzel együtt most már több mint tíz magyarországi városban van szobra. Nyilvánvaló, hogy a gát át fog szakadni, hiszen születésének 100. évfordulójához közeledve meggyőződésem, hogy nagyon sok megemlékezés, szoborállítás tanúi leszünk még.
– Miből táplálkozhatnak ezek a szenvedélyek?
– Nagyon egyszerű az oka. Tessék felütni az 1945-ben – tehát romániai halálra ítélésének időpontja előtt – Debrecenben kiadott és „Miklós vezérezredes” miniszterelnök által aláírt, 530-as számú rendeletet, amelyben a meglehetősen érdekes összetételű bizottság jegyzéke alapján Wass Albert Jönnek című könyvét indexre teszik a fasiszta szellemű és szovjetellenes sajtótermékek listáján. Amikor Wass Albert neve bekerül a „Fasiszta, szovjetellenes, antidemokratikus sajtótermékek jegyzékébe”, attól kezdve az „anyaországban” a sorsa megpecsételődött. Wass Albertről a rendszerváltozásig beszélni sem lehetett, kiiktatták a magyar nemzet tudatából. Ezért persze azok az irodalmárok, történészek is felelősek, akik ezt tűrték. Többek között ezért is magától értetődő, hogy a gyökereit, identitását, múltját kereső magyarság döbbenten talál rá azokra a regényekre, novellákra, versekre, arra a bátran vállalt közéletiségre, amelyet Wass Albert életművéből meríthetett.
– Életrajzi filmről van szó, vagy Wass Albert művei elevenednek meg az alkotásban?
– Alapvetően életrajzi filmről, amelyben több Wass Albert-mű motívuma is felfedezhető. A film főhőse keresi, ki is valójában ez az ember. Oknyomozása során gyűjti a tényeket, tapasztalatokat, és következtetéseket von le. Remélem, hogy a film végére vele együtt a nézők is pontosan tudni fogják, kit kell tisztelnünk ebben a megalkuvás nélküli, jeles személyiségben, milyen életművet hozott létre, s annak mi a ma is megfontolásra érdemes üzenete. Nem lehet elválasztani ezt az életművet a politikai-történelmi környezettől. Főleg nem illik lesajnálni azokat a százezreket, ma már talán milliókat, akik szellemi kapaszkodót, lelkierőt igyekeznek meríteni belőle az olykor nehezen elviselhető mindennapokhoz.
– Ha valahol magyarságtudatról, nemzettudatról van szó, akkor akcióba lépnek az aktuális „megmondóemberek”, akik a médián és az általuk mértékadónak tartott szakmai fórumokon keresztül kifejtik, miért is jelentéktelen az életmű, amelynek üzenete számukra nagyon is veszedelmes lehet.
– Végre őszintén kellene beszélni a mélyben meghúzódó okokról, hogy miért halad olyan nehezen ebben a térségben, de különösképpen Magyarországon a rendszerváltozás befejezése. Wass Albert élete és munkássága, valamint szakmai és politikai utóélete nagyon is alkalmas ennek a kérdésnek a vizsgálatára. Mondhatni, ezért készítettem a filmet, mivel képtelenségnek tartom azokat a jelenségeket, amelyek a médiumokban, de főleg Budapesten, a magyar kultúra központjában vele kapcsolatban történnek.
– Visszatérve a filmre: kik a főszereplők, és hol készítették a felvételeket?
– A film két főszereplője egy magyar fiatalember, aki szeretné megérteni ezt a bonyolult és összetett jelenséget, valamint az idősebb korú író, aki egy élet tapasztalatával összegzi gondolatait legutolsó, szintézisszerű életrajzi kísérlete, a Voltam készítése közben. A film és személyük védelme érdekében nevüket majd csak a bemutató előtt hozom nyilvánosságra, mivel a hátralévő időszakban még keményen dolgozunk, és nem akarom, hogy a média szétszedje őket. Az első esetben közismert és közkedvelt színészről van szó, a második esetben pedig reményeim szerint igazi felfedezésről. Egyébként a Wass Albert életében fontos szerepet játszó helyszíneken forgattunk, kiváltképp Erdélyben. Az egész jelenség megértése szempontjából ugyanis nagyon fontos, hogy azokat a tájakat és hangulatokat a filmben ábrázolni tudjuk, amelyek ennek az írói és közéleti életműnek a lényegét adják.
– Miért választotta ezt a furcsa műfaji játékot?
– Az eredeti, alapvetően játékfilmes elképzeléseket módosítani kellett, hiszen az elmúlt négy esztendőben kiderült, hogy semmilyen televíziós vagy hivatalos filmes támogatásra nem számíthatunk. Ezért aztán a Szentmihályi Szabó Péter íróval közösen kialakított forgatókönyv megvalósításának tervét átmenetileg félretéve úgy kellett alakítanom a terveket, hogy azt finanszírozni is tudjuk.
– Végül is kik támogatták a filmet, és milyen pénzből valósul meg?
– Mint ahogy a Trianon, a Néma kiáltás és a Horthy – A kormányzó filmem esetében is, a gyártó Korona Film saját erőből biztosítja a film költségvetésének nagyjából felét, míg a többit, számomra megható módon, magánemberek, vállalkozások és különböző társaságok gyűjtik adományok, támogatások formájában. A film befejezéséhez még körülbelül 10 millió forintra van szükségünk.
– Mikorra tervezik a bemutatót?
– A film országos megjelenése október második felében várható. A díszbemutatót a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban tartjuk, de az azt követő napoktól az egész országban játsszuk majd a filmet, mivel feltett szándékom, hogy a megfogalmazott gondolatok közkinccsé váljanak, és szervesen beépüljenek Wass Albert 2008. január 8-án esedékes 100. születésnapi ünnepségsorozatába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.