Muráti Lili regénye életről és halálról

A művésznő kirándulása az irodalom területeire az idei könyvnap egyik legnagyobb meglepetése – olvashatjuk a Film-Színház-Irodalomban az 1941-es könyvünnepre elkészült, Szeretni kevesen tudnak című Muráti Lili-regényről. Az elfeledett mű a napokban látott napvilágot korhű, elegánsan békebeli köntösben a Szabad Tér Kft. kiadó gondozásában, Somlay Zsuzsa szerkesztésében, Veress József filmesztéta utószavával.

2007. 07. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Muráti Lili, becenevén „Murcsi”, a két világháború közötti Meseautó-korszak emblematikus színésznője, egyebek mellett A csúnya lány, a Fizessen, nagysád!, a Végre, a Miért? című filmek főszereplője, az első modern magyar színésznő több irodalmi társaságnak is tagja volt, szívesen írogatott lapokba. A Szeretni kevesen tudnak című regényének érdekessége, hogy még csak érintőlegesen sem szerepel benne a színház és a film világa. Egy mondatban úgy határozhatnánk meg a témáját: Muráti ügyesen, jó ízléssel írta meg regényében, hogyan játszódhatott le a valóságban egy jellegzetes, meseautós filmtörténet.
Muráti Lili élvezetesen gördülékeny cselekményvezetésű, szórakoztató regényt írt, ügyesen és viszszafogottan használva a korabeli kommersz filmek és irodalmi művek fordulatait. Tipikus a tisztes sorsú, nem igazán gazdag, átlagon felül művelt dolgozó leány és a középpolgári módban élő, zseniális fiatal, átlag mérnöki munkára kárhoztatott tudós férfiú találkozása és egymás iránti fellángolása. Meseautós motívum, hogy a csalódástól már-már depresszióssá betegedett, a túlzott erkölcsi és szellemi igényessége miatt már-már vénkisaszszonnyá keseredő fiatal leányt egy csodálatos véletlen teszi gazdaggá és a felső tízezer ünnepelt kedvencévé. Az már szokatlan, hogy a könyv cselekménye konyha-mélylélektani drámákba illő meglepetésekbe torkoll. A happy end sem egészen teljes: a színész-írónő „halálra ítéli” az egyik kifejezetten rokonszenves másodfőszereplőt, hogy az olvasó tudatába vésse a címben foglalt igazságot: bizony, szeretni kevesen tudnak.
A mű egészében halványan emlékeztet Courst Mahler egykor divatos, szerelmes regényeire. Mindenképpen érdemes elolvasnia mindenkinek, aki valamivel többre vágyik a mai vériszamos kommersz filmeknél és rémregényeknél, és a nyári kánikulában szeretne kicsit elandalodva, nosztalgiázva, egy pohár hűs ásványvíz mellett visszaringatni magát békebeli idők hangulatába. Ebben segítik a kötethez illesztett régi és újabb fotók nagyszüleink, szüleink egyik bálványáról, Muráti Liliről.
(Muráti Lili: Szeretni kevesen tudnak. Szabad Tér Kft., 2007, 264 oldal. Ármegjelölés nélkül.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.