A szellemi haza egységéért

Varga Gabriella, az Új Katedra és az Óvodai Élet című pedagógiai lapok szerkesztője megérdemli a tiszteletre méltó „könyvtáralapító” nevet. Ez a véleménye mindenkinek, aki figyelemmel kíséri a karizmatikus, megszállott újságíró, író tevékenységét. Varga Gabriella tavaly több mint egyéves munkával gyűjtött össze nagylelkű adományozóktól szinte kötetenként dedikált könyvtárat kárpátaljai középiskolások számára.

2007. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alighogy a 2006-os szeptemberi évnyitón megtörtént a tiszaújlaki Széchenyi István Gimnázium Bartis Ferencről elnevezett, dedikált bibliotékájának átadása, Varga Gabriella újra gyűjtögetni kezdett, idézve Vencser László teológusprofesszor, kanonok szavait: mint egy szorgos méhecske. Ezúttal szűkebb pátriájában, a székelyföldi Kilyénfalván folytatta az általa alapított Könyvekkel a határon túli fiatalokért programot. Elmondta nekünk, hogy eredeti szándéka szerint beérte volna annyival, hogy Kilyénfalván, az egyház tulajdonába visszakerült, kívül-belül felújított elemi iskola nagytermében egy minőségében és mennyiségében egyaránt jelentékeny könyvtárral állítsanak méltó emléket a könyvtár névadójának, Jakab Antal püspöknek. Ám az adományozó magánszemélyek, hazai könyvtárak lelkesedésének, ügyszeretetének – és természetesen mindenki előtt a köteteket jó ideig a lakásán tároló, azokat darabonként tisztogató, rendező és rendszerező Varga Gabriellának – köszönhetően tizenkétezres példányszámú bibliotéka gyűlt össze a magyar és a világirodalom kiemelkedő alkotásaiból, vadonatúj lexikonokból, hasznos és korszerű kézikönyvekből. Így a kilyénfalvi Jakab Antal Könyvtár alkalmassá vált arra is, hogy a kétszázhatvanas lélekszámú, csudaszép kis hargitai magyar falu gyermek, felnőtt lakosainak igényeit is kielégítse. Mi több, a régiónak, a környékbeli falvaknak, többek között a Ditrói Idősek Klubja vendégeinek is tiszta szellemi forrása, magnetikus, intellektuális központja legyen.
Varga Gabriella elmagyarázza nekünk: ahhoz, hogy júliusban a könyvtárátadás sok-sok izgalom, szorgos, megfeszített munka után megtörténhetett, össze kellett hangolódnia az oktatást érintő kedvező körülményeknek a faluban és Erdélyben is. Annak idején az 1948-as szocialista romániai oktatási törvény az összes felekezeti intézménnyel együtt államosíttatta a több mint kétszáz éven át római katolikus egyházi tulajdonban lévő kilyénfalvi iskolát is. Az iskola 2006-ban végre újra visszakerült eredeti tulajdonosához, épületét Kolumbán Imre polgármester, Szilágyi Lőrinc plébános az egyházközség és a helyi tanács segítségével felújította. Ám Varga Gabriella önzetlensége, hazaszeretete, szakértelme nélkül nem történhetett volna meg július első hétvégéjén az ünnepélyes átadás. Maga a Könyvekkel a határon túli fiatalokért program és a kilyénfalvi akció technikai lebonyolítása aligha valósulhatott volna meg a XVI. kerületi fideszes önkormányzat kiemelt támogatása nélkül.
Hardy F. Gábor ügyvéd beszédében Varga Gabriella könyvtáralapító tettét Klebelsberg Kunó, a két világháború közti legendás közoktatási, vallási, kultuszminiszter örökségéhez méltó, nemzetmentő cselekedetnek ítélte. Dancs Róza, a torontói magyar folyóirat, a Kaleidoszkóp főszerkesztője szerint Varga Gabriella példát adott abból, hogy a hazaszeretet elsősorban nemes cselekedetek kérdése. Vencser László kanonok, professzor, a könyvtár névadója, a falu szülötte Jakab Antal emlékét idézte fel. A püspök 1980-tól a legendás Márton Árontól vette át az egyházmegye kormányzását, s tudta, hogy a hatalmas örökséget meg kell őrizni, gyarapítani. Az Isten- és emberellenes diktatúrában is ébren tartotta a hitet az erdélyi, székely magyarságban, valamint a szülőföld, a magyar nyelv és a magyar kultúra szeretetét. Kányádi Sándor mondta, hogy „a vers az, amit mondani kell”. Vencser László az adományozók sorában lévő nagy erdélyi költő gondolatát továbbfűzve vallja: a könyvtár az, amit használni kell.
Maga az alapító szeretné, ha a tiszaújlaki, kilyénfalvi könyvtárak erősítenék a szellemi haza, a Kárpát-medencei magyarság egységét. – Az ősi kötelék nem téphető szét. Sem az, amely a Jóistennel, sem az, amely a múltunkkal, sem az, amely az anyaországiakkal köt össze – mondta végszóként Varga Gabriella, aki őszintén reméli, hogy a Jakab Antal Könyvtárba belépők is erre gondolnak majd, amikor a polcról leemelnek egy könyvet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.