A Tokaji Írótábor tájhazát épít

A Tokaji Ferenc Gimnázium, a legnevezetesebb magyar bor városának iskolája mától csütörtökig nagy múltú irodalmi rendezvénysorozat helyszíne lesz. A nemzeti elkötelezettségű magyar irodalom színe-java, polgármesterek, régiós szakemberek vitáznak a tájhaza fogalmáról. A Tokaji Írótábor Egyesület kuratóriumának új elnöke, Serfőző Simon, a Hetek csoport költője beszélt lapunknak a tábor múltjáról, jelenéről.

2007. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincöt éven át egyetlen kihagyott esztendővel, folyamatosan működik a Tokaji Írótábornak nevezett írótalálkozó és konferenciasorozat. Serfőző Simon elmondta, mindenekelőtt azon kellett munkálkodniuk, hogy a baljós előjelek dacára idén se maradjon el a tanácskozás. Ha nem is mindenben megnyugtató a tábor jövője, az már biztos, hogy az idei ma elkezdődik. Serfőző Simon elődje, Vasy Géza irodalomtörténész és a korábbi kuratóriumi elnökök jó alapot teremtettek, így az eddigi munkában is nagy részt vállaló új elnök úgy érzi, fő feladata, hogy hasonló színvonalon folytassa, gyarapítsa az elődök örökét. A Tokaji Írótábornak mindig is jellemzője volt, hogy vállalta az irodalom mellett, illetve az irodalmon keresztül a közügyeket. Idén ez a közéletiség még a korábbiaknál is nagyobb hangsúlyt kap. Serfőző Simon azt szeretné, hogy jövőre a tanácskozás az egyensúly kedvéért legyen árnyalatnyi jobban irodalom-központú, mint most. A nemzet sorskérdéseinek vállalása ugyanakkor természetes egy olyan rendezvénysorozaton, amely mindig is azoknak az íróknak a szellemi agorája volt, akiknél szorosan öszszefonódik a magyarság minden sorskérdése, váteszi szerepvállalása az egyéni lét problémáival. A rendszerváltozást követően, amikor az írótábor egyesületté alakult, fölmerült a kérdés, folytathatja-e az írótábor addigi közéletiségét. Serfőző Simon szerint bizonyosnak látszik: Tokaj megmarad a nemzetben és népben gondolkodás nyomvonalán, amely záloga a Tokaji Írótábor további megbecsültségének.
A tanácskozás szellemi vezérfonalát Serfőző Simon szerint is beszédesen megfogalmazza a címe: Magyar tájhazák – Nemzeti kultúra, regionalitás, európai integráció. Ám a költő azt is hangsúlyozta, nem a jelenlegi politikai vitákban szereplő megyeösszevonásokról lesz szó, hanem a kulturális tájhazák, vagyis a kulturális régiók megerősítésén próbálnak munkálkodni. Ezek nemcsak egy-egy megye, hanem az ország határait is átlépik. Ahogy a történelmi haza, a Trianontól felszabdalt, jelenlegi kis határok közé szorított Magyarország is rengeteg tájhazából áll össze. Más kultúrával rendelkezik a Kunság vagy a Mezőkövesd központú, népviseletében is egyéni matyó vidék. Más kulturális gyökérből táplálkozik a nagy múltú Sárospatak vagy az ózdi, putnoki táj, nemkülönben Szabolcs-Szatmár-Bereg vidéke, illetve a nagyon jellegzetes magyar városok, mint például Eger, Miskolc, Nyíregyháza. A trianoni határok meghúzása után számos természetes módon öszszetartozó közösség maradt magára Szlovákiában, Kárpátalján, a partiumi részeken. Ráadásul a kommunizmus a határokon belül megmaradt kulturális kistájakat is ellehetetlenítette, sőt próbálta visszamaradottá tenni. Hiszen ott nemzeti tradíciókat védelmeztek, a szülőföld szeretetét őrizték abban a nemzetellenes világban. Dudvasorsra juttattak életerős tradíciókat, megtartó hagyományokat. A nemzet iránti hűség és a hagyományok tisztelete kultúrákat éltet és őriz, amelyek javára válnak a mai szellemi Magyarországnak is. A helyi értékek európai horizontját az egyenlő esélyek jelölik ki.
Ma, a délutáni tanácskozás szünetében nyitja meg Bertha Zoltán irodalomtörténész az erdélyi író, költő, drámaíró, esszéíró Páskándi Géza emlékkiállítását, amelyen részt vesz az író özvegye is. Még ma este nyolckor, a Tokaji esték sorozat részeként a Serház utcai Kulturális és Konferencia-központban Kodály Zoltán-hangverseny várja a tanácskozókat, Jánosi Zoltán műsorvezetésével. A sorozat kedden este a Széchenyi István Kollégium kertjében folytatódik, ahol két folyóirat mutatkozik be. Az egyik a Műút, amelyet Zemplényi Attila főszerkesztő ajánl a közönség figyelmébe. A másik az Új Hegyvidék, amelyet Hadobás Sándor és Korpa Tamás szerkeszt. Ez egy olyan támogatás nélküli folyóirat, amely a Felvidéket, Erdélyt, Kárpátalját is bevonja szemsugarába. A zárónap délelőttjén pedig felavatják Dsida Jenő és Kodály Zoltán emléktábláját – Csirpák Viktória és Veres Gyula Alpár alkotását – a Tokaji Ferenc Gimnázium kertjében található Millenniumi irodalmi emlékparkban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.