Talán a világ legromantikusabb, legtitokzatosabb pontja a Piazza San Marco, a Canal Grande, a Rialto, a Dózse-palota, a gondolák és vaporettók földje, Velence önmagában is a legek városa. A hagyományok és az újszerűség harmonikus egységét jelképezi, hogy a nászutas párok, a tradíciók és a művészetek Velencéje ad otthont a legifjabb múzsa legidősebb nemzetközi fesztiváljának. 1932-ben tartották meg az első Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica névvel elhíresül velencei nemzetközi filmfesztivált. Bár a filmkarneválok nesztora hetvenöt évvel ezelőtt alakult meg, a többszöri elmaradások miatt tegnap csupán a hatvannegyedik kezdődött el. A filmművészet tagadhatatlan hanyatlása, kommercializálódása olykor a legrangosabb művészfilmes versenyek színvonalára is visszahat, de a velencei filmünnep az A kategóriájú fesztiválok között ma is az elsők között van, mintegy holtversenyben a cannes-i mustrával. A különleges, varázslatos légkörű velencei filmünnep jobbára augusztus utolsó hetén, a meteorológiai nyár végnapjaiban kezdődik, s szeptemberben a hivatalos ősz elején végződik. Idén augusztus 28-tól szeptember 8-ig tart. Az utolsó estén derül ki, hogy ki viszi haza a fődíjat, az Arany Oroszlánt. Újabban kiosztják a Szent Márk-díjat is.
Amit már most tudunk, a díjkiosztás egyik megrendítő pillanatának ígérkezik az emlékezés a filmesek filmesére, a rendezőcsászárra, a Napfogyatkozás, a Nagyítás, a Zabriskie Point rendezőjére, a nyáron elhunyt Michelangelo Antonionira. Az Antonioni, Fellini, Pasolini által alkotott nagy neoszürrealista triászból ő élt leghosszabb ideig, s már 1964-ban megkapta az Arany Oroszlánt A vörös sivatagért, 1983-ban pedig életműdíjban részesült. Idén az életművek Arany Oroszlánját Bernardo Bertolucci, az Oltalmazó ég című egzisztencialista filmremeklés, valamint a Huszadik század című gigászi történelmi filmtabló alkotója és a Batman nevű közönségfilmfolyam rendezője, Tim Burton kapja. A mustra ma este kezdődik egy vérbeli bestseller, Ian McEwan Bűnhődés című regényéből készült film vetítésével. Rendezője Joe Wright, női főszereplője Vanessa Redgrave.
Az egyenleg imponáló: huszonkét versenyfilm, ötvenhét bemutató. Szerepel még a mezőnyben tizenegy dokumentumfilm is. Nagy nevekben ezúttal sem lesz hiány. Elsőként kell megemlítenünk számos remekmű, a Rajzoló szerződése, a Szakács, a tolvaj, a felesége meg a szeretője című filmek képírója, Peter Greenaway nevét. A másik nagymester, Kenneth Branagh Michael Caine és Jude Law főszereplésével készítette el versenyfilmjét, Anthony Schaeffer Mesterdetektív című kamaradrámájának új filmes feldolgozását. Brian de Palma új filmje Irakba, a kilátástalanul hosszú, embertelen háború helyszínére vezérel bennünket. A rendező a háború irtózatát megrázó tragédián keresztül mutatja meg: amerikai katonák először megerőszakolnak, majd a „biztonság kedvéért” meggyilkolnak egy iraki kislányt. Tommy Lee Jones a főszereplője egy másik iraki tárgyú filmalkotásnak. A népszerű színművész hivatásos katonát alakít, hirtelen apaként kell szembesülnie a háború értelmetlenségével és abszurditásával. Az Elah völgye című filmet Paul Haggis rendezte. Versenyen kívüli alkotással szerepel többek között a klasszikus francia krimi-film nagymestere, Claude Chabrol és a filmművészet kiemelkedő eredeti alkotói között is különleges arcélű rendezőként, filmszínészként számon tartott, kihívóan antifilmes mester, Woody Allen is.
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit