Bűnhődés a lagúnában

2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán a világ legromantikusabb, legtitokzatosabb pontja a Piazza San Marco, a Canal Grande, a Rialto, a Dózse-palota, a gondolák és vaporettók földje, Velence önmagában is a legek városa. A hagyományok és az újszerűség harmonikus egységét jelképezi, hogy a nászutas párok, a tradíciók és a művészetek Velencéje ad otthont a legifjabb múzsa legidősebb nemzetközi fesztiváljának. 1932-ben tartották meg az első Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica névvel elhíresül velencei nemzetközi filmfesztivált. Bár a filmkarneválok nesztora hetvenöt évvel ezelőtt alakult meg, a többszöri elmaradások miatt tegnap csupán a hatvannegyedik kezdődött el. A filmművészet tagadhatatlan hanyatlása, kommercializálódása olykor a legrangosabb művészfilmes versenyek színvonalára is visszahat, de a velencei filmünnep az A kategóriájú fesztiválok között ma is az elsők között van, mintegy holtversenyben a cannes-i mustrával. A különleges, varázslatos légkörű velencei filmünnep jobbára augusztus utolsó hetén, a meteorológiai nyár végnapjaiban kezdődik, s szeptemberben a hivatalos ősz elején végződik. Idén augusztus 28-tól szeptember 8-ig tart. Az utolsó estén derül ki, hogy ki viszi haza a fődíjat, az Arany Oroszlánt. Újabban kiosztják a Szent Márk-díjat is.
Amit már most tudunk, a díjkiosztás egyik megrendítő pillanatának ígérkezik az emlékezés a filmesek filmesére, a rendezőcsászárra, a Napfogyatkozás, a Nagyítás, a Zabriskie Point rendezőjére, a nyáron elhunyt Michelangelo Antonionira. Az Antonioni, Fellini, Pasolini által alkotott nagy neoszürrealista triászból ő élt leghosszabb ideig, s már 1964-ban megkapta az Arany Oroszlánt A vörös sivatagért, 1983-ban pedig életműdíjban részesült. Idén az életművek Arany Oroszlánját Bernardo Bertolucci, az Oltalmazó ég című egzisztencialista filmremeklés, valamint a Huszadik század című gigászi történelmi filmtabló alkotója és a Batman nevű közönségfilmfolyam rendezője, Tim Burton kapja. A mustra ma este kezdődik egy vérbeli bestseller, Ian McEwan Bűnhődés című regényéből készült film vetítésével. Rendezője Joe Wright, női főszereplője Vanessa Redgrave.
Az egyenleg imponáló: huszonkét versenyfilm, ötvenhét bemutató. Szerepel még a mezőnyben tizenegy dokumentumfilm is. Nagy nevekben ezúttal sem lesz hiány. Elsőként kell megemlítenünk számos remekmű, a Rajzoló szerződése, a Szakács, a tolvaj, a felesége meg a szeretője című filmek képírója, Peter Greenaway nevét. A másik nagymester, Kenneth Branagh Michael Caine és Jude Law főszereplésével készítette el versenyfilmjét, Anthony Schaeffer Mesterdetektív című kamaradrámájának új filmes feldolgozását. Brian de Palma új filmje Irakba, a kilátástalanul hosszú, embertelen háború helyszínére vezérel bennünket. A rendező a háború irtózatát megrázó tragédián keresztül mutatja meg: amerikai katonák először megerőszakolnak, majd a „biztonság kedvéért” meggyilkolnak egy iraki kislányt. Tommy Lee Jones a főszereplője egy másik iraki tárgyú filmalkotásnak. A népszerű színművész hivatásos katonát alakít, hirtelen apaként kell szembesülnie a háború értelmetlenségével és abszurditásával. Az Elah völgye című filmet Paul Haggis rendezte. Versenyen kívüli alkotással szerepel többek között a klasszikus francia krimi-film nagymestere, Claude Chabrol és a filmművészet kiemelkedő eredeti alkotói között is különleges arcélű rendezőként, filmszínészként számon tartott, kihívóan antifilmes mester, Woody Allen is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.