Egy csontváz harca a gonosz arctalanokkal

2007. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehet-e, szabad-e Tolkien és Rowling, valamint számos tehetséges és kevésbé tehetséges követőik nyomában újabb fantázia- mítoszregényeket teremteni? Mindenesetre a rejtélyes Derek Landy, a Skrupulus Fondor – Egy jó koponya kalandjai című regény írója, valamint a magyar fordító, Juhász Viktor megpróbálják együtt. Mind az eredeti mű, mind az Ulpius-Ház gondozásában megjelent fordítás idén látott napvilágot, ami a hazai kiadó bravúros gyorsaságát dicséri. A regény abból a szempontból rokonítható A Gyűrűk Urával, Tolkien nagyszabású regényfolyamával, hogy írója és fordítója teremtenek egy negatív erőteret, az úgynevezett Arctalanok világát, amelyben a transzcendencia gonosz képviselői próbálják hatalmukba keríteni a szegény emberiséget. Velük szemben áll egy Skrupulus Fondor nevű detektív, aki valójában nem más, mint egy jóságos csontváz, akit a gonoszok, élükön a beszédes nevű Viprával, képtelenek voltak véglegesen a másvilágra küldeni, bár október 23-án (?) megölték. A végtelenül furfangos, elpusztíthatatlan detektív új szövetségeseket keres a reinkarnációra vágyó gonoszok elleni küzdelemben. Ugyanis a jóság nimbuszát őrző Jogar, valamint a Nevek Könyve őrizői, a „jóságos” bölcsek enyhén szólva megöregedtek, erejük és bölcsességük egyre hatástalanabbnak tűnik a friss vérköráramot és új erőt nyert gonoszok ellen.
A friss erő egy Írországban élő kedves tinédzserlány, egy bizonyos Stephanie, annak a híres írónak az unokahúga, akit Vipra és velejéig gonosz lelkületű társai, a negatív erők azért pusztítottak el, mert túl közel járt az igazsághoz. Az ügyetlenkedő unokahúg Skrupulus Fondor segédletével hamisíthatatlan női Harry Potterré válik. Ő és a fondorlatos csontváz védik meg a világot a föltámadni vágyó gonosz istenek diktatúrájától. Magyarán: a regény allúziói, szándékos rímeltetései, megfeleltetései a Harry Potter-regényfolyam végtelen, gyakrabban lebilincselő, néha kifejezetten unalmas, de kétségtelenül hatásos történetét idézik emlékezetünkbe.
Skrupulus Fondor históriájához is kétarcúan viszonyulunk. Örömmel ismerjük fel az utalásokat, s arra gyanakszunk, a mű Tolkien- és Rowling-paródia, persziflázs, kamuflázs stb. akar lenni. Ám – köszönhetően többen között Karinthy Frigyes mesternek – megszoktuk, hogy a paródiának illik színvonalban legalábbis közelíteni a kifigurázott műhöz. Illik szellemesebbnek, ötletesebbnek lenni. Ha viszont komolyan vesszük Skrupulus Fondor, a jó koponya és a női Harry Potter kalandjait, nem érezzük meggyőzőnek a gonosz istenek, valamint a jóságos hitetlenek (ateisták?) erőltetetten leegyszerűsítő szembeállítását. S a könyv végigolvasása után újra föltesszük az alapkérdést: érdemes-e ennyi variációban klónozni Tolkien és Rowling történeteit?
(Derek Landy: Skrupulus Fondor – Egy jó koponya kalandjai. Ulpius-Ház, 2007.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.