Lakatos Menyhért József Attila-díjas író, a Magyar Írószövetség tagja tegnap, életének nyolcvankettedik esztendejében elhunyt. Nemzedékem képviselőinek a kiváló író nevéről egy 1975-ben megjelent, erőteljesen költői és valósághű regény jut nyomban eszükbe. A Füstös képek mind az általa megmutatott különleges világgal, mind expreszszív nyelvezetével, mind egyedi szerkezetével újszerűen hatott, s szinte egyik pillanatról a másikra meghatározó egyéniségévé tette íróját a magyar és a magyarországi cigány irodalomnak. És nem vált egykönyves íróvá, lebilincselő mesélőkészségével, elbűvölően szuggesztív stílusával beleköltözött olvasóinak életébe.
Szinte minden műve reprezentatív, Az Angárka és Búsladárfi, A hét szakállas farkas című mesék, a Paramisák ivadékai című regény mind-mind hordozzák Lakatos Menyhért mítoszt és életismeretet különlegesen elegyítő beszédmódját. A Vésztőn született író élete végéig kötelességének érezte, hogy közéleti személyiségként is képviselje a hátrányos helyzetűek érdekeit.
Számos rangos írói elismerés után 1999-ben Babérkoszorúval, 2000-ben az Országos Cigány Önkormányzat életműdíjával tüntették ki.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben